POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH



  ARCHIWUM  
RELACJE
Wystawa Oskara Zity Wok stou
« start     13-08-2015
<i>Dobrze jest czy stare z nowym.
Czasami mniej znaczy wicej.
Jestemy wspczesnymi nomadami.
Dobre, nieduo droej. </i>

Na wystawie Oskara Zity w Krakowie znajdziemy odzwierciedlenie tych 4 myli, ktre towarzysz mu w jego twrczej drodze. 4 myli, jak 4 stoy, kilka krzese i ceramika. Niby niewiele, ale gdy si miao okazj usysze, co twrca mia do powiedzenia o swoim projektowaniu podczas wernisau, staje si jasne, e za tymi projektami stoi konkretna filozofia tworzenia oraz filozofia ycia.

Sala pierwsza - St, ktry pachnie Now Zelandi.
<b><i>Dobrze jest czy stare z nowym. </b></i>

Blat stou, ktry mona zobaczy zaraz po wejciu do galerii, przytwierdzony jest do ng ze stali. Nogi zostay wyprodukowane przy uyciu technologii zwanej FIDU. Zita wiele lat nad ni pracowa. Zaoenie byo takie: z cienkich elementw blachy uformowa element konstrukcyjny. Team Ziety zacz spawa ze sob te cienkie elementy, a potem deformowa je powietrzem. Okazao si to rewolucyjnym odkryciem. Ultralekkie konstrukcje, ktre s w stanie utrzyma ciar 2 ton. Zaczynaj by wykorzystywane w wielu dziedzinach, nie tylko w meblarstwie. Dlaczego robimy stoy? Bo st jest konstrukcj, a konstrukcja jest nam bliska, powiedzia Zita na wernisau. To nic, e w innym miejscu powiedzia: tworzymy technologi, aby inni mogli projektowa. Obydwa zdania s prawdziwe.

Na nowoczesnych nogach ze stali ley blat zrobiony z drewna drzewa kauri, ktre ronie w Nowej Zelandii. Ale gdyby tylko w miejscu pozyskiwania leaa caa egzotyka tego stou, nie miaoby to nic wsplnego z Zity myl przewodni. Z ywego kauri nie robi si mebli. Ono jest trzecim co do wielkoci drzewem na wiecie i jest pod ochron. Producenci wykorzystuj kauri kopalniane, ktrych wiek siga do 45 tys. lat wstecz.
Blat pochodzi z czasu, o ktrym wikszo z nas ma niewielkie pojcie.
Blat z prawej strony ma naturaln wyrw, tak zwan ran, z ktrej za ycia drzewa zapewne pyna gsta ywica. Pisz, e lecznicza. Powchajcie szczelin, mwi powanie, namawia Zita na wernisau.
Je niadanie przy takim stole, gdy spod ceramiki pachnie ywic z Nowej Zelandii kt by nie chcia. Spod ceramiki na wskro polskiej! Bolesawiec zamwi u Zity nowe wzory swoich produktw. Ten projekt rwnie spenia zaoenie czenia starego z nowym i te wzory moemy obejrze na wystawie.
Jak pisa w XIX wieku Hegel: tradycja nie jest tym, co si dostaje raz na zawsze i utrzymuje w niezmienionej postaci. Aby si do niej zbliy, trzeba j przeksztaci, dziki czemu jestemy j w stanie gboko zrozumie.
Stempelek pawiego oczka zastpiono m. in. formami geometrycznymi, awicami krukw charakterystycznych dla Dolnego lska, gdzie mieszka Zita, czy blokowiskami. Podobno ludzkiej doni najtrudniej byo narysowa lini prost, bo oczywicie kady produkt malowany jest rcznie. Na ceramice mona zobaczy czarn farb dotychczas zupenie obc Bolesawcowi.

Na wystawie mona rwnie przysi na synnym Ploppie (Polski Ludowy Obiekt Pompowany Powietrzem). Krzeseko stao si hitem w 2007 roku na targach w Mediolanie i do dzisiaj podbija wiat. Jestemy niewielk znan firm, mwi Zita, gdy zapytano go o skal jego sukcesu. Plopp wyglda jak dmuchana zabawka. Ale gdy si go dotknie okazuje si, e jest z najprawdziwszej stali. Jest te ultralekki, ale stabilny, i tak jak nogi stou z drzewa kauri, utrzymuje ciar do 2 ton. Krzeseko jest pierwsz manifestacj wspomnianej technologii FIDU. Plopp stoi w Paryu w Centrum Pompidou, a dmuchan blach Zity znajdziecie te w londyskim Muzeum Designu.

Sala druga klocki dla wszystkich
<b><i>Mniej znaczy lepiej oraz jestemy nomadami. </b></i>


Pracujemy w domu, yjemy w pracy, mwi Zita. Nie da si te zaprzeczy temu, e czsto zmieniamy prac i miejsca zamieszkania. W mieszkaniach czsto zmieniamy wystrj, bo sta nas na tanie meble, wic czemu nie. A gdybymy tak mogli zabra ze sob swoje meble, bo s proste w montau i wygodne w transporcie lub ze starego zestawu poskada nowy?
Do stworzenia Systemu 3+ zaproszono wielu projektantw i poproszono ich o uoenie rnego rodzaju przestrzeni. Dostali klocki do zabawy. Tworzenie mebli wedug Zity powinno by zabaw. Nie wiem, czy mia na myli prawdziwe zabawki. By moe, ale rwnie dobrze mg mie na myli po prostu swoje meble, ktre rzeczywicie przypominaj klocki. Na podstawie tych zabaw Zieta prozessdesign wypuci na rynek zestaw mebli z lekkiej stali, ktre uytkownik moe podpasowa pod wasne potrzeby. W kadym momencie dokupi nowe elementy lub ze starych stworzy now aranacj. Dokadnie tak jak w zabawie klockami.
Jeden i ten sam element za jaki czas moe peni troch inn rol. Do zmiany nie potrzebujemy te wielu pomocnikw. Jak napisaam powyej, meble s lekkie. Blat stou moe sta si za jaki czas tablic na notatki wiszc na cianie lub tablic, do ktrej przyczepia si narzdzia w warsztacie. Moemy zmienia ksztat naszej biblioteczki, poniewa jej czci s ruchome i mog by do siebie przyczepiane w rnych konfiguracjach. St, ktry bdzie fantastycznie wyglda w eleganckiej jadalni, za dwa lata moe by biurkiem w drugim pokoju. Idealne dla ludzi, ktrych yciow filozofi jest antykonsumpcjonizm.

Sala trzecia zero paniki, docemy histori!
<b><i>Dobre, nieduo droej</b></i>


Pakiet to zestaw mebli drewnianych: stoy i awy. Tak jak w przypadku mebli System 3+ uytkownik tworzy wasn konfiguracj, ktra spenia jego potrzeby. Dobiera wielko, kolor i ksztat.
Meble zostay zrobione z naturalnego materiau, dokadnie ze sklejki, ktra, jak mwi Zita, niczego nie udaje i utrzymuje prostot formy. Dodajmy te, e starzeje si w sposb szlachetny. Sklejka, stal i nic wicej, adnego dodatkowego elementu, czy ozdoby. Kupujemy zbyt czsto zej jakoci meble, to znowu Zita. St 90x90 z zestawu Pakiet kosztuje 1200z. Nieduo, zwaszcza jeeli wemiemy pod uwag marzenie Zity, eby rodzice przekazywali meble dzieciom.
Oczka po kawie na jasnej sklejce? Jest ich coraz wicej! Bez paniki, w ten sposb st nabiera historii. I to mnie chyba najbardziej urzeko w jego filozofii. Zgoda na starzenie si, ale starzenie pojmowane wanie jako tworzenie historii. Przyszo mi do gowy, e w blat jest jak skra czowieka, ktra z upywem czasu zyskuje nowe blizny i plamy. Mnie one nie przeszkadzaj, ale jeeli oczka kogo drani, sklejk mona zawsze przeszlifowa.
  

 
miejsce wydarzenia:
Galeria Na Skaecznej 5 w Krakowie
 

ZOBACZ
PROPOZYCJE NA DZIŚ »

 
 

Leśne działania w leśnej bazie.


Globalne zmiany są napędzane przez jednostki. Za nami Talk’N’Roll


Zakończyła się XII edycja Szkoły św. Rocha


Już po odpuście ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie -relacja


Nagroda Europejskiego Dziedzictwa dla MCK


Szkolenie Kadr Narodowych w Speed-ballu.


AKTYWIZACJA TURYSTYCZNA W REJONIE BESKIDU MAKOWSKIEGO


Brązowe medale reprezentacji w speed-ballu.


"Przemijanie" w Teatrze Stygmator z cyklu POEZJA NA KAZIMIERZU


Wielkie zwycięstwo zawodników Sportowni.


Słodki Wawel Truck podbił serca mieszkańców Krakowa


Nowe Czyżyny wspierają młodych kajakarzy

 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją