POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
11-05-2012     - 30-11-2012  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
"Do przerwy 0:1. Pika nona w PRL" wystawa czasowa
ZAPRASZA
Muzeum PRL-u, krakowski oddział Muzeum Historii Polski w Warszawie
os. Centrum E-1, 31-934 Kraków
(dawne kino Światowid)

Telefon: (0-12) 686 61 6
http://www.muzprl.pl
muzeumprl@muzhp.pl
miejsce:
Muzeum PRL-u
os. Centrum E 1
31-934 Krakw
od wtorku do niedzieli od 11.00 - 19.00
» Wystawy różne

Wystawa pikarska czynna do koca listopada!
DO PRZERWY 0:1. PIKA NONA W PRL
To jedyna i niepowtarzalna taka wystawa w Polsce!

Wystaw zwiedza mona codziennie oprcz poniedziakw od 12.05 do 30.11 w godz. 11:0019:00.



Bilet normalny: 9 z.

Bilet ulgowy: 6 z.

Bilet rodzinny 14 z.

W czwartek wstp wolny. Zapraszamy!



W PRL-u pikarzom kibicowa kady obywatele i wadza. Sukcesy reprezentacji narodowej jednym rekompensoway codzienne braki, innych napaway narodow dum, wszystkich poryway. Nowa wystawa czasowa w Muzeum PRL-u (oddzia Muzeum Historii Polski) przywouje wspomnienia i odwiea wielkie futbolowe emocje sprzed trzydziestu, czterdziestu lat.

Pika nona w PRL-u bya zjawiskiem wykraczajcym poza przeycia sportowe. Na stadionach, przy radioodbiornikach gromadziy si cae rodziny, ssiedzi, kibicujc polskiej reprezentacji. Gerard Cielik sta si bohaterem narodowym, gdy w 1957 roku strzeli dwie bramki reprezentacji Zwizku Radzieckiego na Stadionie lskim w Chorzowie. Blokowiska zamieray, gdy Polska graa z Wochami, Peru czy ZSRR na Mundialu 1982. Nikt ju dzi nie pamita, e mieszkacy poudniowej Polski instalowali domowej roboty anteny, aby z Czechosowacji odbiera zawieszon przez Gomuk transmisj Mundialu 1970. W historii piki nonej zamknita jest historia spoeczna PRL-u. Druyny grajce na gruzach Warszawy, pierwsze powojenne derby Cracovii i Wisy, pierwsze i jedyne pikarskie olimpijskie zoto organizoway zbiorow wyobrani Polakw, dodaway nadziei w najtrudniejszych momentach powojennej historii Polski i wymykay si bezporedniej kontroli pastwa.

Pikarze stali si przedmiotem szczeglnej troski wadz w kadej z powojennych dekad. Osignicia sportowe miay by cile zwizane z walk o zbudowanie nowego, silnego fizycznie i moralnie socjalistycznego czowieka. I cho w czasach bramkostrzelnego Kazimierza Deyny nikt z dziaaczy sportowych nie mwi ju, e idzie przede wszystkim o to, abymy nasze osignicia w sporcie umieli nierozerwalnie wiza z walk o zbudowanie fundamentw socjalizmu jak definiowano rol sportu na pocztku lat 50. to osignicia te miay budowa fundamenty poparcia politycznego dla najwyszych wadz.

Wystawa Do przerwy 0:1. Pika nona w PRL przedstawia fenomen piki nonej w kontekcie wzajemnych relacji z kultur, gospodark, a wreszcie polityk. Staa si te opowieci o najnowszej historii Polski. Wprowadzeniem do niej s biografie pikarzy, ktrzy w przededniu II wojny zagrozili na boiskach Francji najwikszym potgom futbolowym wczesnego wiata. Ich kariery zostay bezpowrotnie zamane. Podziemne, nielegalne rozgrywki pikarskie, zakazane podczas okupacji niemieckiej, to cig dalszy opowieci nie tylko o sporcie, ale o polskiej historii. Wspomnienia naszych bohaterw o trudnych warunkach ycia w latach powojennych byleby przey, byleby gra to gorzki obraz najciszych lat stalinizmu. Sukcesy druyny Kazimierza Grskiego w zaskakujcy sposb splataj si z potrzebami propagandy sukcesu epoki Gierka. Wreszcie zwyciski remis Polakw z druyn ZSRR na Mistrzostwach wiata w 1982 roku w Hiszpanii, na zawsze pozostanie w pamici jako mecz przeciwko stanowi wojennemu.

Wystawa Muzeum PRL-u nie traktuje piki nonej jedynie jako historycznego kostiumu, ale opowiada o tym, jak z atmosfery saboci i beznadziei powstaje wiatowa potga, dajca nadziej i budujca poczucie dumy narodowej. Jak wreszcie rozpad tej potgi zbiega si w czasie z rozkadem politycznym systemu.
http://www.muzprl.pl
Miejsce:
Muzeum PRL-u
os. Centrum E 1
31-934 Krakw
Godz.
od wtorku do niedzieli od 11.00 - 19.00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury