POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Klubowe

Odbywające się online
 
 
04-09-2012     - 20-09-2012  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Tajemnice światła i koloru. Wystawa.
ZAPRASZA
Galeria "Krypta u Pijarów"
ul. Pijarska 2
Kraków
http://www.kck.diecezja.pl
galeria@kck.diecezja.pl
miejsce:
Galeria Katolickiego Centrum Kultury "Krypta u Pijarów"
Kraków, ul. Pijarska 2
13-17
» Plastyka
Galeria Katolickiego Centrum Kultury "Krypta u Pijarów",
w Krakowie przy ul. Pijarskiej 2

ma zaszczyt zaprosić na wystawę

Mirosława Rochecka
Tajemnice światła i koloru
Malarstwo

Wernisaż we wtorek 4 września 2012 o godz. 18
Wystawa czynna od 5 września do 20 września 2012
od wtorku do soboty, w godzinach 13-17
Kraków, ul. Pijarska 2

Mirosława Rochecka

Tajemnice światła i koloru

Tajemnice światła i koloru – tak zatytułowałam cykl obrazów, które powstały po roku 2000. Jest to swego rodzaju artystyczna odpowiedź na jubileuszowy List Jana Pawła II i nawiązanie do różańcowych Tajemnic światła. Zawartość treściowa tych obrazów dotyczy otwarcia się na głębię tajemnic wiary, która może się objawiać zmysłom przy pomocy światła i koloru.

Sztuka jest formą życia, jego częścią. W twórczości artystycznej przejawia się człowieczeństwo. To, że człowiek jest zdolny do kreacji wyróżnia go spośród stworzeń tego świata i zobowiązuje. Dlatego sztuka jest ściśle związana z duchowością, zawiera w sobie pierwiastek religijny (może być formą modlitwy) oraz pierwiastek mistyczny (sprzyja kontemplacji). Sztuka daje możliwość objawiania się piękna w świecie i jego pomnażania. Stanowi swoiste antidotum przeciwko brzydocie, tandecie, chaosowi i degradacji wartości w świecie. Piękno w sztuce jest nierozłącznie związane z dobrem i stanowi od wieków potężny oręż do walki ze złem. Jest także formą refleksji, wymiany myśli, przekazu idei, emocji, uczuć, sposobem kontaktu z drugim człowiekiem, zapisem przeżyć i doświadczeń. Twórczość artystyczna rządzi się innymi prawami niż czysto racjonalna działalność człowieka. Jest w niej zawarty pierwiastek duchowy, który nadaje kierunek myśli i czynom. Jest to też pierwiastek dający twórcy poczucie wolności w działaniu i niezależności.

Malarstwo, jest dla mnie swoistym językiem, sposobem zapisu, śladem przebytej drogi. Ważny jest dla mnie przekaz, jaki niesie z sobą obraz - jego zawartość treściowa, intelektualna i emocjonalna. Rozpoczynając swoją artystyczna edukację w latach 80-tych miałam szczególną potrzebę wykreowania własnego języka artystycznej wypowiedzi oraz zachowania twórczej autonomii i niezależności. Ta silna potrzeba duchowej wolności skierowała moje zainteresowania w stronę formy abstrakcyjnej. Wychodząc od analizy rzeczywistości, studiów natury, przez wnikanie w wewnętrzną treść przedmiotu, symbolikę i metaforyczny przekaz treści duchowych, dążyłam do ukształtowania formy malarskiej dającej możliwość wyrażania treści duchowych.

Moja twórczość malarska należy do nurtu abstrakcyjnego, lecz nie uważam abstrakcji za sztukę oderwaną od rzeczywistości o walorach czysto estetycznych. Właśnie możliwości przekazu treści poprzez formę abstrakcyjną są dla mnie pociągające. Myślę, że o wartości estetycznej dzieła decyduje jedność formy, jej wewnętrzne zespolenie, spójność użytych środków. Decyduje o tym także jedność i wewnętrzna równowaga formy dzieła i jego treści. Treść nie powinna formy przerastać, sztucznie nadymać. Forma powinna być treścią wypełniona - sama forma powinna być przekazem, nieść treść i wyrażać samą sobą. To stanowi moim zdaniem o pięknie formy i wartości dzieła.


M. Rochecka -urodzona w roku 1960 w Sępólnie Krajeńskim.
W latach 1982-1989 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w roku 1989 w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego.
od 1996 roku pracuje w Zakładzie Kształcenia Artystycznego Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa dla studentów konserwacji i restauracji dzieł sztuki. Habilitacja w dziedzinie nauk humanistycznych - specjalność malarstwo w 2006 r.
Zajmuje się twórczością w dziedzinie malarstwa. Jest autorką ponad 20 wystaw indywidualnych, brała także udział w ponad 120 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (we Francji, Niemczech, Danii, na Litwie i na Ukrainie).
Razem z mężem Kazimierzem Rocheckim, współorganizowała 6 edycji Forum Malarstwa Polskiego w Lesku. Jest opiekunem artysty (Tajemnice światła i koloru. Abstrakcja i sacrum, Toruń 2007). Doktorat w dziedzinie malarstwa: „Duch i materia w malarstwie” w 2000r. Habilitacja w dziedzinie nauk humanistycznych - specjalność malarstwo: „Abstrakcja i sacrum” w 2006r.
Pisze artykuły i eseje o sztuce Od 1990r. członek ZPAP. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień na przeglądach i konkursach w dziedzinie malarstwa. W roku 2000 - medal na X Biennale Sacrum w Gorzowie Wielkopolskim.
Miejsce:
Galeria Katolickiego Centrum Kultury "Krypta u Pijarów"
Kraków, ul. Pijarska 2
Godz.
13-17
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2022


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury