POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Klubowe

Odbywające się online
 
 
28-11-2021       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Norwid Festiwal 2021. Panel dyskusyjny: Norwid + teatr
ZAPRASZA
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
os. Górali 5
31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13
http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
miejsce:
ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4
17:00
BEZPŁATNE
FESTIWAL
» Teatr
Wstęp wolny. Zapisy przez formularz na stronie www.okn.edu.pl.

Wydarzenie z udziałem publiczności, tłumaczone na PJM i transmitowane na www.facebook.com/oknorwid.

W twórczości Norwida nie trudno znaleźć dzieła napisane z myślą o deskach teatru, jednakże jego sztuki, w porównaniu do innych twórców romantyzmu, rzadko wybierane są do wykonywania. Jako mieszkańców Krakowa, cieszyć powinien nas fakt, że Norwid jako jedyny z Wieszczów narodowych był w Krakowie za swojego życia i zostawił po tym ślad w swojej twórczości. Zafascynowany przeszłością odwiedzanych miejsc napisał dwa dramaty: „Wanda” i „Krakus”. Podczas panelu dyskusyjnego, odkryjemy dlaczego sztuki Norwida są tak wyjątkowe, poznamy, co autor chciał nam przekazać w swoich dziełach i co skłoniło artystów do sięgnięcia po twórczość Norwida. Dyskusję poprowadzi norwidolog – Karol Samsel, a gościć będzie: Kazimierza Brauna, Wojciecha Terechowicza i Michała Zadarę.

Kazimierz Braun - reżyser teatralny, pisarz, profesor nauk humanistycznych, autor książek naukowych, wyreżyserował 13 widowisk Norwida, min. “Pierścień wielkiej damy”, “Aktor”, “Za kulisami” oraz “Kleopatra i Cezar” , wykładowca w State University of New York w Buffalo, autor publikacji naukowych związanych z twórczością Norwida min.: “Cztery dramaty”, “Mój teatr Norwida”, “Cypriana Norwida teatr bez teatru”.

Wojciech Terechowicz - aktor, lalkarz, wokalista, nauczyciel sztuki aktorskiej, dyrektor Teatru Hothaus, reżyser “Menażeria” na bazie tekstów Witkacego i Norwida, a także reżyser i scenarzysta spektaklu “Ad leones” , “W Polaku olbrzym i karzeł” oraz “Nie niewola, ni wolność” z twórczości Norwida.

Michał Zadara - reżyser teatralny, autor filmów niezależnych i instalacji wideo, autor felietonów politycznych, twórca ponad 30-stu inscenizacji dramatycznych, operowych oraz multimedialnych m.in w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Maxim Gorki w Berlinie, HaBima w Tel Awiwie, Collective: Unconscious w Nowym Jorku, Polskim w Bydgoszczy, Operze Narodowej, reżyserował spektakl “Aktor” Norwida w Teatrze Narodowym.

Karol Samsel - poeta, literaturoznawca, filozof, krytyk literacki, norwidolog, historyk literatury, Adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Norwid Festiwal 2021 – krakowska odsłona obchodów Roku C. K. Norwida z okazji 200-lecia jego urodzin pod hasłem „Dopokąd idę!...”. Projekt popularyzuje postać i twórczość Norwida – jednego z najważniejszych autorów w literaturze polskiej. Jego dzieła stereotypowo postrzegane są jako trudne w odbiorze. Dzięki innowacyjnym i atrakcyjnym działaniom edukacyjnym odwołującym się do kultury współczesnej oraz angażującym różnorodnych odbiorców, przedsięwzięcie umożliwia nowe spojrzenie na kanon polskiej literatury, rozbudza zainteresowanie nim oraz wzmacnia tożsamość uczestników, podnosząc ich kompetencje czytelnicze. W programie przewidziano rezydencje artystyczne, przyznanie Nagrody Norwidowskiej dla twórców łączących działalność literacką z innymi dziedzinami sztuki, a także panele dyskusyjne, recytację, koncert, warsztaty kreatywnego pisania, spacer, grę terenową. Rezultaty podsumuje wydanie katalogu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy: MKDNiS, Dzielnica XVIII Nowa Huta, Opactwo Cystersów w Mogile.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
https://okn.edu.pl
https://facebook.com/NHlabOKN
Miejsce:
ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4
Godz.
17:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2022


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury