POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
26-09-2021     - 26-09-2021  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Festiwal Rwnoci II
ZAPRASZA
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
ul. Papiernicza 2
31-221 Kraków

Portiernia:
tel. +48 12 420 49 50

Kontakt ogólny:
sekretariat@dworek.eu
http://www.dworek.eu
sekretariat@dworek.eu
miejsce:
Centrum Kultury Dworek Biaoprdnicki
ul. Papiernicza 2, 31-221 Krakw

NIEDZIELA O 11:00 18:45
BEZPŁATNE
FESTIWAL
» Wydarzenia inne
Festiwal Rwnoci II to wydarzenie na rzecz idei rwnoci pomidzy mczyznami i kobietami, ukazujce formy pracy na rzecz rwnoci oraz dziaania rozwijajce ju istniejce kulturowe obszary rwnoci pomidzy pciami i wsplnotowoci.
Festiwal ma przede wszystkim na celu ukazanie pozytywnych idei wzmacniajcych postawy obywatelskie oraz budowanie wiadomoci czym jest rwno kobiet i mczyzn i co realnie oznacza ta idea w naszym yciu.

To kontynuacja I-wszej, pilotaowej, edycji festiwalu z powodzeniem zrealizowanego w czerwcu tego roku. Wwczas panelistami byli m.in.: Prof. Fryderyk Zoll Prof. Magdalena roda (UW), Prof. Beata Kowalska (UJ), Nina Gabry (UMK), Prof. Janina Filek (UEK), Prof. Mariola Flis (UJ), Ewelina Pytel, prof. dr hab. Marcin Urbaniak, Karolina Kuszlewicz i Magorzata Roeske.

W XXI wieku wci nierwnoci spoeczne, jzyk nienawici czy asymetryczno spoeczna stanowi problemy i zagroenia dla naszego rozumienia miejsca w wiecie kobiet i mczyzn oraz dla budowania rwnociowych i demokratycznych relacji pomidzy pciami.
W wielu regionach Polski, tak samo jak w wielu zawodach, czy w yciu publicznym, oraz prywatnym rwno pomidzy mczyzn i kobiet jest rwnoci na papierze i nie ma realnego charakteru. yjemy w czasach, w ktrych dane nam prawa i konwencje s niestety niewidoczne w yciu spoecznym.

Spoeczestwo naszego kraju w wielu aspektach cigle zachowuje tradycyjne hierarchie, czsto te blokowany jest rozwj kulturowej wiadomoci. By zaistniaa faktyczna rwno pomidzy mczyzn i kobiet cay czas potrzebna jest praca, oraz rozwijanie idei rwnociowych oraz budowanie narzdzi inkluzji wykluczonych std te idea naszego festiwalu.


26 wrzenia (niedziela) 2021
Centrum Kultury Dworek Biaoprdnicki, ul. Papiernicza 2, Krakw
Udzia w wydarzeniach jest bezpatny.


Panel ma na celu ukazanie sytuacji kobiet we wspczesnym spoeczestwie, ich praw, moliwoci oraz problemw z jakimi musz zmaga si na co dzie. Panel ma z jednej strony zaprezentowa aktywistki, dziaaczki, kobiety realizujce si w przestrzeni spoecznej, a z drugiej pokaza problemy marginalizacji kobiet, spychania ich poza ramy spoeczne, deprecjacji roli kobiet w spoeczestwie oraz egzystencjalnego umniejszania.
Poruszane tematy: m.in. marginalizacja kobiet z powodu religii, kryzysu bezdomnoci czy uchodctwa.

12.40 12.55 Centrum Praw Kobiet
13.00 13.15 Skrzydlaty Pies


Panel bdzie powicony rewolucji kobiet, podczas panelu panelistki bd dyskutowa o tym po co nam bunt, co daj protesty i dlaczego prawa kobiet trzeba wykrzycze na ulicach? Dyskusja bdzie dotyczya roli artystycznej ekspresji, prowokacji, rozmowy i gosu kobiet. W odniesieniu do wspczesnej sytuacji, zaostrzania prawa antyaborcyjnego, czy promocji dziewitnastowiecznych idei cnt niewiecich bdziemy rozmawia o kobiecie i jej byciu w wiecie.

15.15 15.30 Grupa Migawki
15.30 15.45 Klub Gaja
15.45 - 16.00 - Wielokulturowy Krakw


Podczas panelu bdzie toczya si dyskusja na rzecz praw wszystkich istot yjcych. Bdziemy chcieli pokaza jak szowinizm gatunkowy wynika z szowinizmu i nierwnoci relacji midzyludzkich. W debacie o rwnoci kwestia zwierzt bardzo czsto jest marginalizowana a tymczasem temat rwnoci gatunkowej wyznacza standardy rozwoju moralnego i spoecznego wspczesnego wiata.


🧿Przez czas trwania festiwalu aktywici i aktywistki bd prezentowa stoiska informacyjne dotyczce tematu inkluzji wykluczonych:
Laboratorium Przemian, Fundacja na Rzecz Rnorodnoci Polisfrefa , Migawki, Centrum Praw Kobiet, Fundacja Przyjaciele konia Petrusa, Anonymous For The Voiceless, Ocali Dolin Prdnika, Azyl Kurza apka, Stowarzyszenie Mudita, Wielokulturowy Krakw, Klub Gaja, DomEQ, Fundacja Skrzydlaty Pies.

Wydarzenia towarzyszce:
25 wrzenia (sobota), g.11.00 / Rynek Gwny Krakw
spacer po tczowym Krakowie. Miasto mona czyta na wiele sposobw. Tym razem czeka nas opowie o dawnych i wspczesnych spoecznociach nieheteronormatywnych oraz o fascynujcych postaciach. Porozmawiamy kulturze, o walce o prawa czowieka i o zwizanych z nimi miejscach w miecie.
Prowadzenie: Paulina Skotnicka -od zawsze zwizana z Krakowem i wci odkrywajca miasto na nowo, "osoba o wielu twarzach". Artystka, aktywistka, pisarka i, aktualnie, przewodniczka turystyczna.
Spacer jest czci projektu W 12 kultur dookoa Krakowa finansowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG i organizowanego przez Wielokulturowy Krakw.

***

Stowarzyszenie Na Rzecz Dworku Biaoprdnickiego, Centrum Kultury Dworek Biaoprdnicki, Joanna Haderek Kultura Wykluczenia?
Centrum Praw Kobiet, Racje, Wydzia Filozoficzny Uniwersytetu Jagielloskiego, Wielokulturowy Krakw
Gazeta Wyborcza, Jazzkultura, Magazyn Istota, dlaStudenta.pl


Wicej: www.dworek.eu
https://www.facebook.com/events/547683473164869
https://dworek.eu/wydarzenia/festiwal-rownosci-ii/1632607200
Miejsce:
Centrum Kultury Dworek Biaoprdnicki
ul. Papiernicza 2, 31-221 Krakw

Godz.
NIEDZIELA O 11:00 18:45
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury