POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
11-02-2010      -   27-02-2010
Galeria "Krypta u PijarĂłw"
Kultura niezależna w Koœciele w latach 80
Galeria "Krypta u PijarĂłw"

ul. Pijarska 2
KrakĂłw

http://www.kck.diecezja.pl
galeria@kck.diecezja.pl
Galeria "Krypta Pijarów"
Kraków
ul. Pijarska 2
od wtorku do soboty 13.00 - 17.00
       
 
Wystawy róşne
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach
oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie,
Katolickie Centrum Kultury w Krakowie
i Galeria Krypta u Pijarów

zapraszajš na wystawę: Kultura niezależna w Koœciele w latach 80.

Otwarcie wystawy 11 lutego 2010 r. o godz. 10,
w Galerii Krypta Pijarów w Krakowie,
przy ul. Pijarskiej 2.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach w ramach projektu edukacyjnego Rok Kultury Niezależnej, jest próbš przybliżenia wydarzeń artystycznych i zjawisk kulturowych, które w dekadzie lat 80. znalazły swe miejsce w œwištyniach katolickich na terenie całego kraju. Na 37. panelach, w układzie chronologiczno-problemowym, pokazane zostały poszczególne dziedziny aktywnoœci artystycznej twórców, którzy w latach 80. korzystali z goœcinnoœci Koœcioła: od teatru, poprzez sztuki plastyczne, muzykę, film i kabaret. Przedstawiono również Tygodnie Kultury Chrzeœcijańskiej oraz najważniejsze inicjatywy organizowane przy pomocy i zaangażowaniu biskupów, księży i œwieckich. Na wystawie wykorzystano materiały ze zbiorów instytucji i osób prywatnych m.in.: Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum OO. Karmelitów na Piasku w Krakowie, Archiwum Parafialnego w Piekarach Œlšskich, Centrum Kultury Katolickiej Mistrzejowice, Fundacji Oœrodka Karta, Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Społecznego Komitetu Pamięci Górników Poległych 16 grudnia 1981 r. Opracowanie merytoryczne wystawy jest dziełem pracowników OBEP IPN w Katowicach: Roberta Ciupy, Łucji Marek i Bogusława Tracza.

Autorem koncepcji artystycznej całoœci prezentacji jest Jerzy Kalina, artysta w latach 80. zwišzany z ruchem kultury niezależnej. Był przyjacielem ks. Jerzego Popiełuszki, tworzył oprawy plastyczne do odprawianych przez księdza Mszy œw. za Ojczyznę.

Wystawę będzie można oglšdać do 27 lutego 2010 r.,
od wtorku do soboty
w godzinach 13.00-17.00.

***

„Upłynęło zaledwie kilkanaœcie lat, a prawie nie wspominamy już Ruchu Kultury Niezależnej. Jakbyœmy wstydzili się, że z własnej woli i zdeterminowani dramatycznym czasem, zrobiliœmy coœ niezwykłego i wartoœciowego. Minęło więc kilkanaœcie lat i półgębkiem wspominamy lata, w których Koœciół stał się u nas autentycznym obszarem wolnoœci. Daliœmy się zagłuszyć tym wszystkim, którzy wmawiali, że niezależna sztuka tamtych lat to było narodowo-ojczyŸniane kajdaniarstwo, że była to religiancka histeria i biadolenie robione za zachodnie pienišdze” – pisał (dziesięć lat po upadku systemu komunistycznego) z nutš smutki prof. Stanisław Rodziński, artysta, malarz, aktywny uczestnik niezależnych inicjatyw kulturalnych .

Opisujšc historię lat 80., skupiamy się głównie na wydarzeniach politycznych i dramatycznych momentach historii, pamiętamy o zmaganiach władzy i opozycji, a zapominamy o wielkim dorobku ruchu kultury niezależnej, która była jednym z najważniejszych elementów „społeczeństwa podziemnego”.

Rok Kultury Niezależnej to projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Radš Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, Narodowym Centrum Kultury i Stowarzyszeniem „Pokolenie”. 20 lat po upadku systemu komunistycznego IPN zwraca uwagę na rolę, jakš w polskiej drodze do niepodległoœci odegrała kultura niezależna. Od maja 2009 r. do czerwca 2010 r. IPN stara się przybliżyć – zwłaszcza młodemu pokoleniu – twórców kultury niezależnej i ich dzieła. W całym kraju organizowane sš konferencje popularnonaukowe, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, wystawy, spektakle, koncerty, happeningi, które majš na celu przywrócić pamięć o niezależnej fotografii, plastyce, teatrze, filmie, radiu i telewizji, literaturze, „bibule”, wydawnictwach podziemnych, muzyce, satyrze, poczcie podziemnej, a także o roli Koœcioła jako mecenasa, animatora i „parasola ochronnego” tych przedsięwzięć.
W latach 80. (szczególnie po wprowadzeniu stanu wojennego) Koœciół katolicki otworzył obiekty sakralne oraz budynki koœcielne przed artystami i ich niezależnš sztukš. Przestrzeń koœciołów stała się „scenš”, na której bez ingerencji cenzury twórcy mogli wykrzyczeć prawdę artystycznš i doœwiadczyć poczucia wolnoœci. W ramach realizacji powyższego projektu Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach stara się przypomnieć wkład i zasługi Koœcioła katolickiego dla ruchu kultury niezależnej lat 80. i odzyskania wolnoœci. W grudniu 2009 r. zorganizowało na Jasnej Górze konferencję naukowš oraz wystawę „Koœciół a kultura niezależna”, a w roku bieżšcym przygotowuje trzy panele dyskusyjne w istotnych dla tego zagadnienia miastach Polski. W dniu 21 lutego 2010 r. w Katowicach wspomnieniami podzielš się twórcy i artyœci œrodowiska katowickiego oraz wrocławskiego, 11 lutego w Krakowie œrodowiska krakowskiego, a w marcu w Warszawie œrodowiska warszawskiego.
Organizowana, pod patronatem Przewodniczšcego Rady Miasta Krakowa,11 lutego w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa w Krakowie konferencja panelowa „Symbioza Koœcioła krakowskiego z kulturš niezależnš w latach 80.” oraz wystawa na temat ówczesnych inicjatyw kulturalnych obecnych w koœciołach na terenie całego kraju w Galerii „Krypta Pijarów”, ma na celu przypomnienie i utrwalenie w œwiadomoœci społecznej tych przedsięwzięć oraz wkładu ich twórców w odzyskanie wolnoœci. Konferencja została podzielona na dwie częœci. W pierwszej głos zabiorš organizatorzy i animatorzy (kapłani i osoby œwieckie) inicjatyw kulturalnych w krakowskich koœciołach, a w drugiej częœci artyœci i twórcy kultury niezależnej, którzy w tych koœciołach występowali (m.in. reprezentanci œrodowiska: plastyków, fotografików, aktorów, muzyków, dziennikarzy). Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach we współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej IPN w Krakowie oraz Katolickim Centrum Kultury w Krakowie.
Kultura niezależna lat osiemdziesištych realizowana pod auspicjami Koœcioła wzmacniała ducha całego narodu i społecznoœci poszczególnych regionów Polski, w tym œrodowiska krakowskiego. Podejmowane wówczas niezależne inicjatywy kulturalne (m.in. u Ojców Karmelitów na Piasku, w Krypcie Pijarów, w Mistrzejowicach, w Kamieniołomie Jana Pawła II na Podgórzy, u Ojców Dominikanów, w Galerii KIK, w pomieszczeniach Papieskiej Akademii Teologicznej przy ul. Augustiańskiej) tworzyły przestrzeń wolnoœci i niezależnoœci, uczyły krytycznego myœlenia i budowały solidarnoœć społecznš. Niestety wiele z podejmowanych wówczas na terenie Krakowa działań kulturalnych nie zostało udokumentowanych i dziœ żyjš jedynie we wspomnieniach organizatorów, animatorów, twórców, uczestników i odbiorców.

*1. S. Rodziński, "Sztuka na co dzień i od œwięta", Tarnów 1999, s. 134.
 
Miejsce:
Galeria "Krypta Pijarów"
Kraków
ul. Pijarska 2
 
Godz.
od wtorku do soboty 13.00 - 17.00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury