Wstęp wolny. Zapisy przez formularz na stronie www.okn.edu.pl.
Wydarzenie z udziałem publicznoci, tłumaczone na PJM i transmitowane na www.facebook.com/oknorwid.
Chociaż Norwid nie parał się komponowaniem pieni, to zainspirował swojš twórczociš wielu artystów muzycznych. Dzięki nim, Norwid z artysty niezrozumianego stał się bardziej przystępny i oswojony. Jego twórczoć pojawiała się nie tylko w poezji piewanej, ale również w operze i muzyce rozrywkowej.
Podczas panelu dyskusyjnego zaproszeni gocie dyskutować będš na temat wykorzystania dzieł sztukmistrza w swoich aranżacjach muzycznych. Dyskusję prowadzić będzie dziennikarz muzyczny - Piotr Metz, a jego goćmi będš: Jakub Gucik, Mateusz Kluza, Natalia Niemen i Joanna Wnuk Nazarowa.
Jakub Gucik - Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, wiolonczelista zespołów: Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble, PerDuo Vnc i IPT Wójciński/Bańdur/Gucik z którymi wraz z Monikš Kowalczyk wykonuje nowe aranżacje twórczoci Norwida.
Mateusz Kluza - muzyk sesyjny, instrumentalista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, członek Ethno Garden, Icon Orkiestra i Mateusz Kluza Band, autor płyty Niksy i Norwid 2021 z autorskš muzykš skomponowanš do tekstów Norwida.
Natalia Niemen - piosenkarka, wokalistka w New Life M, Trzecia Godzina Dnia, koncertuje również z Mate.O, kontynuuje dziedzictwo Czesława Niemena, który popularyzował twórczoć Norwida.
Joanna Wnuk Nazarowa - dyrygentka, kompozytorka, wykładowczyni Akademii Muzycznej w Krakowie, autorka muzyki do spektakli teatralnych i telewizyjnych, sprawowała urzšd Ministra Kultury i Sztuki, autorka opery Wanda, dramatu Norwida.
Piotr Metz - dziennikarz muzyczny, założyciel i były dyrektor muzyczny radia RMF FM, prowadzšcy audycje w Polskim Radiu.
Norwid Festiwal 2021 krakowska odsłona obchodów Roku C. K. Norwida z okazji 200-lecia jego urodzin pod hasłem Dopokšd idę!.... Projekt popularyzuje postać i twórczoć Norwida jednego z najważniejszych autorów w literaturze polskiej. Jego dzieła stereotypowo postrzegane sš jako trudne w odbiorze. Dzięki innowacyjnym i atrakcyjnym działaniom edukacyjnym odwołujšcym się do kultury współczesnej oraz angażujšcym różnorodnych odbiorców, przedsięwzięcie umożliwia nowe spojrzenie na kanon polskiej literatury, rozbudza zainteresowanie nim oraz wzmacnia tożsamoć uczestników, podnoszšc ich kompetencje czytelnicze. W programie przewidziano rezydencje artystyczne, przyznanie Nagrody Norwidowskiej dla twórców łšczšcych działalnoć literackš z innymi dziedzinami sztuki, a także panele dyskusyjne, recytację, koncert, warsztaty kreatywnego pisania, spacer, grę terenowš. Rezultaty podsumuje wydanie katalogu.
Dofinansowano ze rodków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzšcych z Funduszu Promocji Kultury.
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Orodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
|