Bohaterami wystawy sš mieszkańcy zapomnianych peryferii Unii Europejskiej. Kiedy mieszkali razem, nad jednym jeziorem Pejpus. Dzi sš obywatelami dwóch różnych państw: Rosji i Estonii. Dzieli ich to, co kiedy łšczyło jezioro.
Pejpus jest pištym co do wielkoci jeziorem Europy. Położone na głębokiej północy stało się jednym z miejsc, gdzie w XVII i XVIII wieku niezadowoleni z reform patriarchy Nikona Starowiercy postanowili się osiedlić. Rozpad Zwišzku Radzieckiego i wstšpienie Estonii do Unii Europejskiej rozdzieliło tę skupionš wokół jeziora społecznoć. Granica oddzieliła estońskich rybaków od rosyjskich targów rybnych w Pskowie czy Sankt Petersburgu. Brakowało pracy i możliwoci zarobku. Pozostała jedynie uprawa cebuli. Nic dziwnego, że w stosunku do czasów przedwojennych populacja Starowierców znad jeziora Pejpus zmniejszyła się o połowę, a młodzi opuszczajš to miejsce w poszukiwaniu lepszego życia i pracy.
Zapomniany kraniec Europy fotografka pokazuje przez pryzmat portretów mieszkańców. Fotografuje ich w pozach dostojnych, statecznych, pokazujšc ich dumę i ważnoć. To głównie osoby starsze i samotne. Każde zdjęcie kryje wielkš historię: dowiadujemy się o wypadku 60-letniego Fiodora, coniedzielnych wizytach w kociele Manefy, wielkanocnym ciecie pieczonym przez Aleksandra i jego żonę Sonję. Poznajemy także kilkoro młodszych: wnuczki, dzieci, nastolatków, często zagubionych i z nieokrelonymi życiowymi planami. Zdjęcia mieszkańców zestawiono z detalami z ich domów: krzyżami, deseniami z tapet, portretami wiszšcymi na cianach.
Nie poznajemy tylko samego jeziora, bo przecież nie o nie tutaj chodzi. Artystka portretuje zapomniany, odchodzšcy w przeszłoć skrawek Europy. Bogate kulturowo miejsce, które stopniowo się wyludnia i zamiera.
Birgit Püve mieszka w Tallinie. Ta portrecistka i dokumentalistka jest laureatkš Przeglšdu Wschodzšcych Talentów 2012 roku, organizowanego przez Sunday Times Magazine, III nagrody na The Taylor Wessing Photographic Portrait Prize organizowanym przez The National Portrait Gallery w Londynie i finalistkš LensCulture Expose Awards z 2015 roku. Swoje prace prezentowała na wystawach m.in. w Niemczech, Rosji, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Austrii, we Francji oraz na Łotwie. Jej zdjęcia publikowały redakcje: The Washington Post, Der Spiegel, The Guardian czy Newsweek.
Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
|