POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
02-12-2017      -  
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie – finał: premiera publikacji i BarCamp
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

os. GĂłrali 5
31-959 KrakĂłw
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13

http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
16:00
WSTĘP WOLNY       
 
Wydarzenia inne
2 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 odbędzie się finał projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie, organizowanego przez Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie. Podczas wydarzenia na os. Górali 5 odbędzie się premiera publikacji oraz BarCamp, czyli spotkanie przedstawicieli nowohuckich inicjatyw i miejsc. Będzie także można otrzymać bezpłatny egzemplarz przewodnika oraz spotkać się ze wszystkimi autorami.

W ramach projektu od czerwca do listopada 2017 r. odbyło się dziesięć spacerów i pięć prelekcji, podczas których mieszkańcy Krakowa i nie tylko poznawali nieoczywiste oblicze Nowej Huty. A jest ona miejscem nieŹzwykłym i wyjštkowym pod względem historycznym, przeŹstrzennym i społecznym. Jak dowiedzieli się uczestniczy projektu, tereny te odgrywały dużš rolę od czasów łowców mamutów, przez œreŹdniowiecze i kolejne epoki aż do przemian 2. połowy XX w. Wtedy powstał niepowtarzalny układ urbanistyczny, który wpisano w krajobraz kulturowy kształtowany od setek lat.

Niezwykli sš ludzie, którzy Nowš Hutę twoŹrzyli i tworzš, niejednokrotnie posiadajšcy tożsamoœć lokalnš silniejszš niż w mieszkańcy inŹnych dzielnic czy miast. Dlatego właœnie projekt i będšca jego podsumowaniem publikacja sš swego rodzaju przewodnikiem po czasie i przestrzeni, gdzie w rolę narratorów wcielajš się osoby zaangażowane w życie lokalnej społecznoœci – ludzie, którzy pracujš na rzecz Nowej Huty na co dzień: pasjonaci, miejscy aktywiŹœci, historycy, artyœci, mieszkańŹcy, przedstawiciele organizacji pozarzšdowych, przedsiębiorcy, autorzy blogów…

„Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” pod redakcjš Jarosława Klasia wydany został przez Oœrodek Kultury im. C. K. NorwiŹda w ramach projektu o tej samej nazwie, dofinansowanego ze œrodków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Opowiada o Nowej Hucie rozuŹmianej jako pięć tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa: XIV Czyżyny, XV MistrzejowiŹce, XVI Bieńczyce, XVII WzgóŹrza Krzesławickie, XVIII Nowa Huta. Z założenia nie roœci sobie praw do bycia opracowaniem kompleksowym, często wręcz z premedytacjš pomijajšc wštki najbardziej znane i popularne. Ma być raczej subiektywnym spojrzeŹniem poszczególnych autorów na Nowš Hutę. Na kartach tej ksišżki przemierzamy z nimi wschodniš częœć Krakowa alternatywnymi drogami, na przekór utartym szlakom oraz dotychczasowym spojrzeniom i wyobrażeniom.

Przewodnik adresowany jest przede wszystkim do mieszŹkańców Nowej Huty i Krakowa, ale także do turystów odwiedzaŹjšcych dzielnicę, dlatego w każdej częœci znajduje się streszczenie w języku angielskim. Publikacja w założeniu miała mieć atrakcyjnš, minimaŹlistycznš formę wizualnš. Temu trudnemu zadaniu podołał KrzyszŹtof Piła (www.nh50mm.com.pl), któremu zawdzięczamy opracowanie graficzne przewodnika. Wydawca i Autorzy majš nadzieję, że publikacja przypadŹnie do gustu różnym odbiorcom i zachęci wszystkich, którzy po niš sięgnš, do odkrywania Nowej Huty na swój własny, niepowtaŹrzalny sposób.

Bezpłatne egzemplarze Alternatywnego Przewodnika po Nowej Hucie będzie można otrzymać od dnia premiery w Oœrodku Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5, Kraków) oraz w wybranych lokalizacjach na terenie Nowej Huty. Wersja elektroniczna będzie dostępna do pobrania na stronie Oœrodka Kultury Norwida www.okn.edu.pl.

Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie, red. Jarosław Klaœ, Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida, Kraków 2017, 240 str.

W pierwszej częœci publikacji Jacek Górski, Maciej Miezian, Mariusz Machynia, Paweł Jagło i Jacek Gšdecki przybliżajš nam nieoczywiste historie o dzielnicy od prastarych łowców mamutów aż po współczesnš gentryfikację – wštki mało znane, chociaż bardzo ciekawe. Częœć druga to spacery przygotowane przez Antoniego Łapajerskiego, Tomasza Mierzwę i Marcina Jakuba Mikulskiego, Annę Grochowskš, Michała Wiœniewskiego, Marię Wšchałę-Skindzier, Michała Ostasza i Aleksandrę Tarczydło , Joannę Styrylskš-Gałażyn, Łukasza Lendę, Marcina Pawlika oraz Piotra Pierzchałę. Prowadzš nas oni swoŹimi współczesnymi œcieżkami po miejscach naznaczonych historiš, pozwalajšc na nowo odkryć i odŹczytać otaczajšcš nas przestrzeń. Ostatni rozdział przewodnika pokazuje, że Nowa Huta jest wcišż żywa i płodna. Hanna Szczypiór i Michał Michalik, Jagoda Pecela i Łukasz Barucha, Aleksandra Tarczydło i Michał Ostasz, PauliŹna Baran i Daria Bodziony, Gosia Szymczyk-Karnasiewicz, Paweł Derlatka i Marta Kozłowska-DerŹlatka opowiadajš o niebanalnych miejscach, które zaciekawiš za-równo mieszkańców Nowej Huty, jak i turystów.

Projekt Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie to działania edukacyjno-animacyjne z zakresu dziejów lokalnych w postaci spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczšcych terenów Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, które odwołujš się do lokalnej tożsamoœci. Przedsięwzięcie kończy wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej i elektronicznej. Dofinansowano ze œrodków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
 
Miejsce:
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
 
Godz.
16:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury