POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
Instytucje kultury w Krakowie
 
Biblioteki
Centra kultury
Galerie
Kabarety
Kina
Kluby
Muzea
Muzyczne instytucje i muzycy
Sport i rekreacja
Stowarzyszenia i fundacje
Taneczne instytucje
Teatry
Więcej kategorii
 
Instytucje kultury  ->  Taneczne instytucje
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki"
ul. Piastowska 26
30 - 070 Kraków

tel (+48) 12 637-28-78
fax (+48) 12 637-92-42
zobacz na mapie »
http://www.slowianki.uj.edu.pl
slowianki@uj.edu.pl
 

Sekretariat czynny jest w:
poniedziałki 09.00 - 16.00
wtorki 09.00 - 16.00
środy 09.00 - 16.00
czwartki 14.00 - 22.00
piątki 09.00 - 16.00

„SŁOWIANKI” są reprezentacyjnym zespołem artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, będącego jednym z najstarszych uniwersytetów europejskich.

Zespół został założony na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1959 roku z inicjatywy pracownika naukowego, slawisty Zdzisława WAGNERA.

Od 1972 roku Zespołem kieruje Henryk WOLFF-ZDZIENICKI.

Członkami Zespołu są studenci i pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz innych krakowskich wyższych uczelni.

Zespół „SŁOWIANKI” ma w swoim repertuarze polskie tańce narodowe – krakowiaka, kujawiaka, mazura, oberka i poloneza, a także tańce i pieśni ludowe z regionów krakowskiego, kurpiowskiego, lubelskiego, łowickiego, rzeszowskiego, sądeckiego, śląskiego oraz Pienin.

Mimo upływu lat „SŁOWIANKI” pozostają wierne swej pierwotnej idei i nadal popularyzują również pieśni, tańce i melodie innych narodów słowiańskich.

Zespół prezentuje swój program występując w oryginalnych polskich, bułgarskich, macedońskich, słoweńskich, bośniackich, chorwackich, serbskich, rosyjskich i ukraińskich strojach ludowych.

„SŁOWIANKI” wielokrotnie występowały poza granicami Polski, a to: w Algierii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, b. Czechosłowacji (Czechy i Słowacja), Danii, Egipcie, we Francji, w Grecji, Hiszpanii, Holandii, Izraelu, Japonii, b. Jugosławii (Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Macedonia, Serbia oraz Słowenia), Kanadzie, na Kubie, w Libii, na Litwie, w Niemczech, Portugalii, na Słowacji, w Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Tunezji, Turcji, na Ukrainie, w Watykanie, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w b. Związku Radzieckim (Białoruś, Litwa, Łotwa, Rosja i Ukraina).

Zespół wielokrotnie reprezentował Polskę na renomowanych międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, m.in. w Timgad (Algieria), Bonheiden, Charleroi, Edegem, Marchienne au Pont, Schoten i Torhout (Belgia), Burgas (Bułgaria), Zagrzebiu (Chorwacja), Auray, Bayonne, Confolens, Dijon, Gannat, Le Puy, Plozevet i Port sur Saone (Francja), Naoussa (Grecja), Barcelonie, Caceres, Ciudad Real, Kadyksie, Ourense, Pampelunie, Portugalete, Rondzie, San Sebastian, Soller na Majorce i Viveiro (Hiszpania), Brunssum, Enschede i Odoorn (Holandia), Hajfie (Izrael), Cornwall i Drummondville (Kanada), Skopiu (Macedonia), Ludwigstein, Marburgu i Wismarze (Niemcy), Lublanie (Słowenia), Zwoleniu (Słowacja), Efezie (Turcja), Baja, Kalocsa, Sarvar, Siofok i Szekszard (Węgry), Billingham (Wielka Brytania), Aviano, Camporgiano, Gorizii, Lamezia Terme, Russi, Sabaudii, Tagliacozzo i Velletri (Włochy), Nuoro i Quartu (Włochy – Sardynia), Agrigento i Mesynie (Włochy – Sycylia).

„SŁOWIANKI” brały również udział w Festiwalu Kulturalnym Studentów w Paryżu, a także w Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Hawanie.

Zespół jest laureatem głównych nagród na festiwalach w Dijon (dwukrotnie), Efezie, Katowicach, Koninie, Marburgu, Marchienne au Pont i Mesynie. Posiada także liczne wysokie odznaczenia i wyróżnienia krajowe oraz zagraniczne, w tym m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – przyznany za wybitne osiągnięcia artystyczne i popularyzację polskiej kultury narodowej, Order Jugosłowiańskiego Sztandaru ze Złotą Gwiazdą – za osiągnięcia w popularyzacji folkloru narodów b. Jugosławii oraz Order Cyryla i Metodego I-szego stopnia – za popularyzację folkloru bułgarskiego.

Zespół „SŁOWIANKI” ma w swym dorobku dwie płyty długogrające i dwie płyty kompaktowe wydane w Polsce i jedną w Japonii, nagrania płytowe we Francji i we Włoszech, specjalne programy telewizyjne i radiowe oraz wielką liczbę bardzo pochlebnych recenzji prasowych.

Znaczące osiągnięcia artystyczne, odniesione sukcesy i uzyskane odznaczenia, dają Zespołowi Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „SŁOWIANKI” wybitną pozycję w polskim ruchu folklorystycznym.

Zespół „SŁOWIANKI” jest członkiem Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej).
 

 
zobacz

bardzo archiwalnych »


 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury