Od 15 do 31 sierpnia w Krakowie odbędzie się 37. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie.
„Muzyka w Starym Krakowie” jest jednym z najstarszych festiwali polskich.
Zainicjowany przez Władze Miasta Krakowa odbywa się od 1976 roku pod patronatem Prezydenta Miasta. Twórcą Festiwalu i jego dyrektorem artystycznym jest Stanisław Gałoński założyciel i wieloletni dyrektor Capelli Cracoviensis.
Tradycje kulturalne Krakowa stwarzają aurę szczególnie sprzyjającą muzyce. Działali tu wybitni kompozytorzy europejscy – H.Finck, L.Marenzio, D.Cato, królom polskim dedykowali swe dzieła G.Palestrina, G.Ph.Telemann, J.S.Bach, koncertowali Liszt, Brahms, Paderewski, Rubinstein. Działali tu przez z górą 300 lat Królewscy Rorantyści powołani przez króla Zygmunta I Starego. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” nawiązuje do tych wielkich kart historii kultury Krakowa. Gośćmi festiwalu byli między innymi artyści tej miary co Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimmermann, Krzysztof Penderecki, Emma Kirkby, Grigorij Sokołow, zespoły: Philharmonia Quartett, Melos Quartett, Academy of Ancient Music, Canadian Brass, Izraelska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Narodowa, The Hilliard Ensemble, Chanticleer i wiele innych.
Przesłaniem Festiwalu, jest prezentowanie wybitnych solistów i zespołów polskich, zwłaszcza krakowskich. Program Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” nie zamyka się w wąskiej tematyce. Jest tak pomyślany, aby podczas dwóch tygodni jego trwania słuchacze mogli wybierać muzykę, która jest im najbliższa. Koncerty Festiwalu odbywają się przez 17 dni – codziennie w innych, zabytkowych wnętrzach – w kościołach, muzeach, na dziedzińcach. Uczestnictwo w Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” oprócz doznań muzycznych, daje możliwość poznawania najpiękniejszych zabytkowych miejsc Krakowa.
Festiwalowa książka programowa zawiera oprócz repertuaru, zwięzłe opisy obiektów, w których odbywają się koncerty.
Do roku 2009 Festiwal związany był z działalnością Capelli Cracoviensis, obecnie jego organizację Władze Miasta powierzyły Fundacji Capella Cracoviensis.
Biuro Festiwalu
Fundacja Capella Cracoviensis
Plac Na Groblach 7, 31-101 Kraków
telefon: + 48 12 341 44 39, + 48 608 34 58 90
festiwal@mwsk.pl
www.mwsk.pl
|