Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
Fundacja Nieprzetartego Szlaku oraz
Zespół Szkół Specjalnych nr 11
zapraszają na Warsztaty Teatralne Natalii Popowej i Teatru Krug I z Moskwy.
SZTUKA CZY TERAPIA?
16 marca 2011
9.00 – 12.00
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży ul. H. Wietora 15
KOSZT: 50 zł
ZAPISY: 12 430 50 90 (do 14 marca)
DODATKOWE INFORMACJE: Aleksandra Barczyk (tel. 600 145 712)
Prosimy o zabranie ze sobą obuwia zmiennego i wcześniejsze zgłoszenie potrzeby wystawienia zaświadczenia o udziale w warsztatach
Podczas warsztatów przedstawiony zostanie plastyczno-kognitywny styl ruchu oraz możliwości jego wykorzystania jako podstawy metodycznej "teatru osób niepełnosprawnych".
W ramach warsztatu zaplanowany jest pokaz grupy treningów sprzyjających rozwojowi umiejętności improwizacji:
"Przebudzenie ciała"
Natalia Popowa szczególną wagę przywiązuje do mięśniowego i emocjonalnego „stanu napięcia ciała” (tonus) podopiecznego, pracy z równowagą, poszukiwania i wyrównania osi w ciele człowieka, aktywizowania zarówno górnych jak i dolnych partii ciała, pobudzania do pracy centralnej części ludzkiego ciała - biodrowo-lędźwiowego kompleksu mięśni, stanowiącego 70% całkowitej siły człowieka.
"Praca w parach"
Prowadzący dadzą nam przykłady jak poprzez pracę z parterem uczestnik ma możliwość na większe zrozumienie swojego ciała, jego funkcjonowania , anatomii. Podczas zapoznawania się z tą metodą rozwija się szacunek, wrażliwość na reakcje fizyczne i emocjonalne drugiego człowieka, umiejętność „zestrojenia ciała”, następuje pogłębienie „fizycznych doświadczeń”, Uczestnicy uczą się nowych sposobów poruszania i wyrażania w ruchu.
"Praca z przedmiotem"
Świat przedmiotów jest stworzony w oparciu o człowieka, jego potrzeby. Jest on proporcjonalny do człowieka i po swojemu aktywny: sofa zaprasza do siedzenia, tył krzesła do oparcia się, parapet okna do pochylenia. My (nasze ciało) jest w stałym dialogu z otaczającym nas środowiskiem. Ten materialny świat pobudza nas do działania - wewnątrz nas powstają mini impulsy, które z kolei pobudzają nas do działania.
"Od treningu do etiudy”
W wyniku treningów powstaje zdolność fizycznego (nie intelektualnego) analizowania informacji, realizowana w powiązaniu z naszą fizjologią i anatomią oraz reakcja naszego ciała, to z nią właśnie pracuje aktor.
Natalia Popowa wraz ze swoją grupa zademonstruje uczestnikom warsztatów drogę od treningu do etiudy teatralnej. W tym procesie zadania rehabilitacyjne są wyrażane w formie komunikatywnych i estetycznych działań, stając się teatralnym "produktem".
Natalia Timofiejewna Popowa
Psycholog kliniczny, pedagog (ukończyła studia podyplomowe). Starszy wykładowca, pracownik naukowy pracowni Socjokulturowych problemów osób niepełnosprawnych w Moskiewskim Miejskim Uniwersytecie Psychologiczno-Pedagogicznym.
Przewodnicząca Zarządu Regionalnej społecznej organizacji socjalno-twórczej rehabilitacji dzieci i młodzieży z zaburzeniami rozwoju i ich rodzin Krug; Kierownik artystyczny studia teatralnego Krug. Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Festiwalu PROTEATR. Członek Rady Konsultantów Międzynarodowych Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku.
Doświadczenie zawodowe w zakresie rehabilitacji socjokulturowej zdobywa od 1989 roku.
Autorka szeregu haseł w tomie Kulturologia teoretyczna z cyklu Encyklopedia kulturologii, takich jak: SUBKULTURA, FORMA KULTUROWA, DEFICYT KULTUROWY.
|