POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Wyszehradzki Maraton Filmowy
miejsce:
Kino Mikro
Kraków, ul. J. Lea 5
17.00
» Film
Stowarzyszenie Willa Decjusza w ramach 9. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej zaprasza do Kina Mikro na Wyszehradzki Maraton Filmowy. Ten subiektywny przegląd filmografii Czech, Polski, Słowacji i Węgier ostatnich lat, obejmujący różne gatunki nagradzanych przez jurorów i publiczność filmów pełno- i krótkometrażowych fabularnych, dokumentalnych i animowanych, będzie mieć miejsce 15 lipca, w godz. 17.00-24.00. Bilety do nabycia w kasie kina, przy ul. J. Lea 5 w Krakowie.

Wszystkie filmy prezentowane będą w oryginalnych wersjach językowych, z napisami w języku polskim lub angielskim.

PROGRAM

CZECHY, 106’

CHYBIČKA SE VLOUDÍ/ALE POMYŁKA!, reż./dir.: Aneta Kýrová, Czechy/Czech Republic, 2008, 6’40’’
Film animowany wyróżniony na Festiwalu Etiuda&Anima 2009. Czeska komedia, z przesłaniem, że nie każda pomyłka jest zła.

UNDER UNDERGROUND/POD PODZIEMIEM, reż. Viera Čákanyova, Czechy/Czech Republic, 2006, 17’37’’
Film dokumentalny o relacjach między „podziemiem” i „nadziemiem” w dobie komunizmu, wyróżniony Nagrodą Jury Studenckiego na Festiwalu Etiuda&Anima 2007.

KRVAVÝ HUGO/KRWAWY HUGO, reż./dir.: Aurel Klimt, Czechy/Czech Republic, 1997, 5’35’’
Parodia filmów o Dzikim Zachodzie będąca przykładem doskonałej kondycji współczesnej animacji czeskiej. Film wyróżniony na licznych międzynarodowych przeglądach m.in. na Festiwalu Etiuda&Anima 1998.

POKOJ/POKÓJ, reż./dir.: Vít Zapletal, Czechy/Czech Republic, 2008, 4’
Krótka, subtelna impresja filmowa na temat czasu i przestrzeni nagrodzona Srebrnym Dinozaurem na Festiwalu Etiuda&Anima 2009. Film opowiada historię staruszki obserwującej ze swego pokoju dzieci bawiące się na podwórku.

MALÉ RADOSTI/MAŁE RADOŚCI, reż./dir.: Kinga Dębska, Czechy/Czech Republic, 2006, 20’14’’
Smutna historia miłosna o dwojgu zakochanych w sobie ludzi, którzy nie mogą być razem. Film fabularny prezentowany i nagradzany na międzynarodowych przeglądach m.in. na Tofifest 2007.

MALÉ LŽI/MAŁE KŁAMSTWA, reż./dir.: William Lee, Czechy/Czech Republic, 2009, 53’
Opowieść o rodzinnej podróży i nieuchronnym powtarzaniu błędów rodziców. Dramat psychologiczny prezentowany międzynarodowej publiczności m.in. na Atlanta Film Festiwal 2010.

WĘGRY, 122’

OFICER ŚLEDCZY/NYOMOZÓ, reż. Gigor Attila, Węgry/Hungary, 2008, 110’
Film łączący motyw kryminalnej zagadki z klimatem thrillera, zaprawiony humorystycznymi dialogami. Opowiada historię Tibora Malkáva, przeciętnego 37-latka, który dowiedziawszy się o śmiertelnej chorobie matki, podejmuje wszelkie próby jej uratowania. Uhonorowany nagrodami na wielu przeglądach m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cleveland (USA).

JEDZIEMY/MEGYÜNK, reż. Szabó Simon, Węgry/Hungary, 2008, 11’
Obraz opowiada historię dwóch przyjaciół wyruszających furgonetką nad morze. Film drogi w innym nieco stylu. Na Festiwalu Filmów Węgierskich w Budapeszcie 2008 nagrodzony w kategorii filmów krótkometrażowych.

SŁOWACJA , 83’
ARSY-VERSY, reż./dir.: Miro Remo, Słowacja/ Slovak Republic, 2009, 23’
Oryginalny i niekonwencjonalny obraz relacji między matką a synem zafascynowanym życiem nietoperzy, żyjącym w świecie „do góry nogami”. Film nagradzany na wielu przeglądach filmowych m.in. w Monachium, Tallinie i Uppsali.

ŠTYRI /CZTERY, reż./dir.: Ivana Šebestová, Słowacja/ Slovak Republic, 2007, 15’
Koncert popularnej piosenkarki nad brzegiem morza zamienia się w tragedię, w istotny sposób wpływając na życie czterech kobiet i wskazując, że postaci te łączy coś więcej niż tylko przypadek. Debiut reżyserski uznany za najlepszy europejski film krótkometrażowy na Festiwalu Arcipelago w Rzymie 2008.

Z ULICE/ Z ULICY, reż./dir.: Stano Petrov, Słowacja/Slovak Republic, 2003, 8’54’’
Utrzymana w konwencji cinéma-vérité dokumentalna obserwacja leżącego na ulicy człowieka i reakcji przechodniów na jego widok. Film wygrał Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Etiuda 2003” w Krakowie.

ÁBELOV ČIERNY PES/ CZARNY PIES ABLA/ABEL’S BLACK DOG, reż./dir.: Mariana Čengel-Solčanská, Słowacja/Slovak Republic, 2006, 30’
Historia nieśmiałego Abla mieszkającego na końcu wsi, który – lekceważony przez lokalną społeczność – marzy o akceptacji. Chcąc ją zdobyć, udaje, że kupił sobie wielkiego, czarnego psa. Film był prezentowany na Festiwalu Filmów w Bratysławie 2006.

V KOCKE/ W SZEŚCIANIE, reż./dir.: Michal Struss, Słowacja/Slovak Republic, 1999, 6’
Główny bohater podejmuje próbę ucieczki z sześcianu, wymyślając różne ustawienia ścian, które nie chcą jednak być mu posłuszne. Animacja wyróżniona Srebrnym Dinozaurem na Festiwalu Etiuda 2000.

POLSKA, 116’

WINO TRUSKAWKOWE reż. Dariusz Jabłoński, Polska 2008, 109’ / napisy angielskie
Komedia obyczajowa wprowadzająca nas w magiczny świat prawdziwego środka Europy. Film jest ekranizacją „Opowieści galicyjskich” Andrzeja Stasiuka z udziałem polskich i czeskich aktorów.

MILLHAVEN reż. Bartosz Kulas, Polska 2010, 7’
Inspiracją animacji jest mroczna ballada „The Curse of Millhaven” Nicka Cave’a. Przedstawia nieco surrealistyczną historię Loretty, którą szarość życia w prowincjonalnym miasteczku Millhaven zainspirowała do morderczego tańca. Nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2010.



Miejsce:
Kino Mikro
Kraków, ul. J. Lea 5
Godz.
17.00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury