Co jest niemożliwe w architekturze i czy architekci mogą to przezwyciężyć?
Z okazji 25-lecia miesięcznika „Architektury-murator”, redakcja zaprosiła trzech wybitnych architektów, nauczycieli-mentorów, przedstawicieli trzech różnych pokoleń, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację ( w Bytomiu, Krakowie, Wrocławiu), wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze.
OBIEKT NIEMOŻLIWY w Krakowie autorstwa profesora Dariusza Kozłowskiego powstanie na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej. Współautor jednego z najwybitniejszych dzieł postmodernizmu w Polsce (czyli Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców w Krakowie), zwykł mawiać, że „Architektura to jest budowanie rzeczy fikcyjnych tak, by wyglądały jak prawdziwe”. Tym razem nawiązując do opowiadania „Nieśmiertelny” Jorge Luisa Borgesa zrealizuje betonowy, symboliczny tron, idealną formę której jedynym przeznaczeniem jest podziwianie. To wyrafinowany apel o piękno w architekturze.
WYDARZENIE JEST DWUETAPOWE:
ETAP I - wykład
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej
ul. Warszawska 24, sala nr 6
Wykład profesora Dariusz Kozłowskiego, warsztaty firmy Zumtobel i ogłoszenie konkursu na oświetlenie Obiektu Niemożliwego. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają certyfikaty.
*Na wykład i warsztaty obowiązują zapisy:
https://evenea.pl/event/warsztatyon-krakow/
ETAP II - wernisaż
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej
ul. Warszawska 24, przestrzeń przed wejściem do Wydziału Architektury.
Uroczyste otwarcie Obiektu Niemożliwego, pokaz oświetlenia oraz projekcja filmu Rem Koolhaas – Starchitekt (REM: Rem Koolhaas Documentary). Projekcja filmu w sali "Kotłownia".
*Wernisaż jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.
*Na projekcję obowiązują zapisy:
https://evenea.pl/event/on-krakow/
Szczegóły wydarzenia na stronie www.architektura25.pl/
|