Węgierski Konsulat Generalny w Krakowie zaprasza na Koncert Adwentowy
w wykonaniu SZENT KORONA KÓRUS w sobotę 15 grudnia o godzinie 16.30
w Kościele Św. Barbary w Krakowie
W programie:
G.P. Palestrina, G. Caccini, G.F. Händel, J.S. Bach, W.A. Mozart, F.P. Tosti,
P. Mascagni, Z. Kodály, J. Kowalewski
Wykonawcy:
SZENT KORONA KÓRUS (Chór Świetej Korony)
Timea Halmosi – sopran
Agoston Gedai – organy
Eszter Gedai – flet
Károlyi Pászti – dyrygent
Ottó Molnár – dyrygent
WSTĘP WOLNY!
Chór Świętej Korony (oryg. Szent Korona Kórus) powstał w 1997 roku i wiernie kultywuje muzykę sakralną. Ich nazwa wywodzi się od symbolu Państwa Węgierskiego, czyli od Świętej Korony.
Reperuar chóru jest niezwykle bogarty, znajdziemy w nim utwory od gregoriańskich, renesansowych, barokowych, aż po współczesną węgierską muzykę kościelną.
Przez lata swej działalności występowali z koncertami zarówno na Węgrzech jak i za granicą, np. w Austrii, w Czechach, we Włoszech, na Ukrainie a także w Polsce.
W 2001 roku byli gośćmi honorowymi Festiwalu Muzyki Sakralnej Harmonia Sacra Danubiana Comarom. 22 stycznia 2004 roku podczas Dni Kultury Węgierskiej w Budapeszcie zaprezentowali pieśni oparte na dziełach węgierskich poetów. Ich występy często transmitowały na żywo rozgłośnie węgierskiego Maria Radio oraz Szent István Radio.
Chór Świętej Korony uczestniczył dotąd w licznych ważnych wydarzeniach, jak np: 22 października 2016 w Pradze w 60. rocznicę krwawego powstania i walki o wolność z 1956 r., a w 2017 roku w 500. rocznicę Reformacji dali jubileuszowy koncert w Kościele Reformackim w Wiedniu. W październiku 2018 roku w Parlamencie Brukselskim wystapili z koncertem ku czci ofiar I Wojny Światowej, a w Monachium w Kościele Św. Gertrudy wystapili na uroczystości upamiętniającej Rewolucję 1956 roku.
Chór jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych, m.in. w 1999 r. podczas XI. Dni Kodalyowskich, a później w 2001 r. w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Namestowie, gdzie zdobył Srebrną Odznakę. W 2002 roku w XII. Dniach Kodalyowskich otrzymał Złotą Odznakę z wyróżnieniem. Następnie w 2005 roku na kolejnych XIV. Dniach za swoją pracę chór został wyróżniony Medalem Pamięci Świętej Korony.
Przez cały okres swego istnienia Chór miał możliwość współpracować z wieloma wybitnymi przedstawicielami muzyki kościelnej, z dyrygentami, mistrzami organów, solistami operowymi i orkiestrami, między innymi z Orkiestrą Kościoła pw. Św. Macieja oraz Orkiestrą Kameralną Doráti z Salgótarján.
|