20 lutego 2018 odbędzie się konferencja naukowa Zieleń dla czystego powietrza organizowana przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce i Katedrę Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Celem wydarzenia jest popularyzacja korzystnego wpływu roślinności na jakość powietrza i zdrowie człowieka. Partnerem konferencji jest Miasto Kraków.
KRAKOWSKI KONTEKST
Kraków od lat walczy z problemem smogu, gdyż zajmuje niechlubne miejsce w pierwszej dziesiątce miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE. W zeszłym roku norma stężenia pyłów PM10 w krakowskim powietrzu była przekroczona przez niemal 190 dni w roku, a jego nasycenie rakotwórczym benzopirenem odpowiadało wypaleniu aż 2 500 papierosów rocznie przez każdego z mieszkańców miasta.
Powaga sytuacji sprawiła, że miasto jest liderem w poszukiwaniu rozwiązań w walce o wolne od zanieczyszczeń, zdrowe powietrze. Jednym ze skutecznych remediów jest naturalna roślinność. Kwestii tej poświęcona będzie, nieprzypadkowo odbywająca się właśnie w Krakowie, naukowa konferencja Zieleń dla czystego powietrza. Problem smogu dotyka jednak praktycznie wszystkich polskich miast.
DLA POWIETRZA I DLA CZŁOWIEKA
Zieleń zewnętrzna i wewnętrzna istotnie przyczynia się do poprawy jakości otaczającego nas powietrza. Krakowskie wydarzenie ma na celu popularyzację wiedzy o roślinności jako efektywnym rozwiązaniu problemu smogu i zanieczyszczenia powietrza. Organizatorzy konferencji skupią się na zastosowaniu roślin w miejscach pracy i przestrzeniach publicznych – zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz – gdzie jej umiejętne zaaranżowanie nie tylko skutecznie oczyszcza zanieczyszczone smogiem czy substancjami pochodzącymi z farb, wykładzin, sprzętu biurowego i ogrzewania powietrze, ale również ma dodatni wpływ na zdrowie, samopoczucie, kreatywność, wydajność pracy i nauki człowieka.
Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną wyniki badań naukowych wskazujących na wpływ zieleni na jakość powietrza, a także najnowsze trendy, które wykorzystują tę wiedzę w praktyce, w architekturze wnętrz i krajobrazu – biophilic design i Urban Green.
JEDNA IDEA, EKSPERCI WIELU DZIEDZIN
Z intencją upowszechnienia tej wiedzy konferencja Zieleń dla czystego powietrza zgromadzi specjalistów i ludzi nauki różnych dziedzin, t.j.: medycyna, architektura i urbanistyka, agrokultura i ogrodnictwo, czy bioetyka, którzy przedstawią zgromadzonym gościom zalety aranżacji miejsc publicznych z uwzględnieniem właściwej ilości zieleni.
Wśród prelegentów większość stanowić będą przedstawiciele krakowskiej kadry naukowej, w tym reprezentantka jednego z organizatorów wydarzenia, Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Z ramienia Ambasady Królestwa Niderlandów wystąpi dwóch prelegentów, specjalistów od Urban Green. Ponadto wykłady wygłoszą m.in. przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, czy prof. Włodzimierz Tyburski, wybitny specjalista w obszarze bioetyki.
Adresatami konferencji będą osoby indywidualne i przedstawiciele różnych instytucji oraz władz lokalnych, odpowiedzialni za kształtowanie przestrzeni publicznych, a także media, co umożliwi szersze zaprezentowanie idei wydarzenia.
AMBASADA HOLANDII I KATEDRA ROŚLIN OZDOBNYCH DLA ZIELENI
Konferencja Zieleń dla czystego powietrza jest kontynuacją zeszłorocznego, warszawskiego wydarzenia Zieleń i światło, również zainicjowanego przez Ambasadę Królestwa Niderlandów, która od lat popularyzuje tematykę dobroczynnego oddziaływania roślin na zdrowie i psychikę ludzką. 15 lutego 2018 z inicjatywy Ambasady zostanie postawiony odkurzacz antysmogowy w Krakowie, mający zwrócić uwagę na problem smogu w mieście. Również Katedra Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego jest zaangażowana w „zieloną” ideę, propagując m.in. socjoogrodnictwo i hortiterapię.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP3 Kraków oraz portale PodOsłonami.pl i ForumKwiatowe.pl. Partnerem wydarzenia są Miasto Kraków i ZieleńWeWnętrzach.pl, a sponsorem roślin została marka Air so Pure. Więcej informacji nt. wydarzenia: Zakochaniwkwiatach.pl/zielen-dla-czystego-powietrza/.
Więcej informacji oraz zapisy na konferencję: dawid.krazynski@sigma.com.pl, karol.witowski@sigma.com.pl (liczba miejsc ograniczona).
|