reżyseria: Błażej Tokarski
kostiumy: Monika Laskowska
Joanna Dryś jako Helena Kowalska
Tomasz Gąsior jako Obcy
W spektaklu cytowane są następujące utwory:
"Dzienniczek" św.s. Marii Faustyny Kowalskiej,
"Chrystus cierpiący" przypisywany świętemu Grzegorzowi z Nazjanzu,
"Bakchantki" Eurypidesa,
oraz "Księga Rodzaju".
Spektakl Błażeja Tokarskiego jest próbą zaproponowania nowej narracji dotyczącej najsłynniejszej polskiej mistyczki; narracji alternatywnej wobec hagiograficznych przedstawień Apostołki Miłosierdzia. Twórcom spektaklu nie zależy jednak na odrzuceniu hagiografii jako takiej, ale na spojrzeniu głębiej pod jej powierzchnię; na przekroczeniu hagiografii i wyzbyciu się jej ograniczeń z równoczesnym zachowaniem płynących z niej korzyści; pogłębieniu refleksji wynikającej z lektury ekstrawaganckiego arcydzieła, jakim jest „Dzienniczek”.
Reżyser Teatru74 stara się zobaczyć świętą w innym świetle: jako rażoną świętym szałem menadę, wiedźmę (czyli: tę, która wie) i przede wszystkim wybitną osobowość, kobietę silną i zdecydowaną do walki o Miłosierdzie dla ludzi. Faustyna Joanny Dryś to kobieta, która postawiona przed niemożliwym do odrzucenia wezwaniem do osobistego, miłosnego wręcz kontaktu z Bogiem, podejmuje się beznadziejnej misji mediacji pomiędzy Stwórcą, a jego stworzeniem. Inscenizacja zadaje pytanie o możliwości takiej mediacji. Czy błaganie o Miłosierdzie dla świata, który nie chce przyjąć Miłosierdzia nie jest daremne? Jeżeli tak, po czyjej stronie stanąć ma ta niesamowita kobieta, która całe życie zawierzyła ufności Panu: karzącego Boga, którego jest oblubienicą czy przedmiotu jego zapalczywości – ludzi, do których wspólnoty należy.
Wstęp wolny.
Ilość miejsc ograniczona.
Rezerwacje: teatr74@gmail.com
Po spektaklu można wesprzeć nas dobrowolnym datkiem wrzuconym do puszki. Przyczynicie się tym samym, Waszą "cegiełką", do rozwoju naszego Teatru.
Zachęcamy i dziękujemy!
|