W marcu 2016 roku minęło 20 lat od debiutanckiego koncertu Partii w żoliborskim Kinie Tęcza. W ciągu swojego istnienia zespół zdążył nagrać 4 płyty („Partia”, „Dziewczyny kontra chłopcy”, „Żoliborz Mokotów”, „Szminka i krew”) na których takie brzmienia jak swing, rockabilly, ska i bigbit łączył z punkową energią, atmosferą ówczesnej Warszawy i wpływami polskiej pop-kultury lat 50., 60., 70..
Grupa przez wielu nazywana dziś legendarną i kultową odcisnęła silne piętno na rodzimej scenie muzycznej, stając się inspiracją dla wielu artystów. Na składance „Tribute to Partia”, wydanej w 2005 roku, swoje interpretacje przebojów zespołu zaprezentowały tak różnorodne formacje jak: Pustki, Happysad, Vespa, Muchy, The Analogs czy Mitch & Mitch.
Mimo coraz większej popularności w kręgach alternatywnych, Partia nie zdobyła zainteresowania oficjalnych mediów, pozostając tym samym jedną z najważniejszych polskich formacji sceny niezależnej. Zespół wyróżniał się stylem ubierania, świadomie nawiązującym do estetyki brytyjskich subkultur lat 60. i 70., a oryginalne gitarowe brzmienie czyniło z niego rodzimego prekursora „new rock revolution”.
W 2010 roku, 7 lat po zakończeniu działalności, ukazała się składanka z piosenkami Partii „Umrzeć jak James Dean (The Best Of)”. W wywiadzie przeprowadzonym z okazji jej wydania lider Partii i Komet Lesław tak wspominał losy swojej poprzedniej formacji:
„W muzyce Partii odnajduję prawdę o tamtym okresie – jest w niej chaos, szybkość i wszystkie niesamowite sytuacje, jakich wówczas doświadczyliśmy. Znamienny jest także fakt, że „Powietrze”, ostatni utwór, jaki nagraliśmy kończy się cytatem z „Rock’n’Roll Suicide” Davida Bowie’ego. Historia Partii to właśnie szybka jazda zakończona śmiercią. Rock’n’rollowe samobójstwo.”
Zespół zakończył swoją działalność w 2003 roku, a pożegnalny koncert odbył się w nieistniejącym już klubie Galeria Off. Materiał zarejestrowany na tym koncercie ukazał się nakładem wydawnictwa Thin Man Records tylko w wersji winylowej (10” w kolorze czerwonym), a jego Krakowska premiera odbędzie się właśnie 21 maja, podczas koncertu na Green ZOO.
Lesław własną muzyczną filozofię kontynuował w swoim drugim muzycznym projekcie, czyli Kometach. Pierwsza płyta, zatytułowana po prostu „Komety” i nagrana w stylu rockabilly z lat 50. z kontrabasem i czystą gitarą, ukazała się w 2003 roku.
Od tego czasu warszawska grupa nagrała jeszcze 4 krążki studyjne i jeden koncertowy, kształtując swój oryginalny, nawiązujący do bogactwa brzmień minionych dekad, styl. Muzykę, tak jak i w Partii, uzupełniają bardzo osobiste teksty Lesława pisane najczęściej w pierwszej osobie. Zespół regularnie koncertuje, włączając do scenicznego repertuaru także utwory nagrane pod szyldem Partii.
Zapraszamy,
Komety, Betel i FRH
|