Prace prezentowane na wystawie zostały wyróżnione w konkursie, do którego Stowarzyszenie Integracji oraz Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych Emaus zaprosiło osoby niepełnosprawne mieszkające w Małopolsce.
Inspiracją dla powstania dzieł stało się słynne hasło artystów z nurtu awangardy lat 20-tych XX wieku - Miasto Masa Maszyna. Przemiany, jakie zachodziły w społecznościach ludzkich, sposobach komunikowania się, wyzwania, jakie stoją przed człowiekiem w konfrontacji ze zdobyczami techniki, współtworzenie cywilizacji wielkich miast stały się inspiracją dla poetów, pisarzy, artystów plastyków.
Prawie wiek później jesteśmy świadkami ogromnej dynamiki zmian, na co dzień doświadczamy zarówno pozytywnych jak i negatywnych ich skutków. W zgiełku miasta, pośpiechu, przytłoczeni nadmiarem informacji, tęsknimy za spokojem i powrotem do natury. Miasto wywołuje lęk ale równocześnie nie przestaje być tworem fascynującym, obiecującym przygodę i otwierającym coraz to nowe możliwości.
W pracach uczestników projektu dostrzec można taką właśnie wielowymiarowość miasta. Nieustający ruch, wielobarwność, radość tworzenia pojawia się obok nostalgii przemysłowego krajobrazu. Fantastyczne wizje mobilnego miasta przyszłości spotykają się z obrazami spalonego miasta – widma. Radosna wspólnota kontrastuje z wizerunkami ludzi zagubionych w tłumie.
Prezentowane prace zachwycają przede wszystkim swoją autentycznością i oryginalnością.
Każdy z Autorów w bardzo osobisty sposób dzieli się z widzem swoimi refleksjami i emocjami, które wywołuje miejski pejzaż.
|