POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
02-06-2015     - 15-09-2015  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
"Na początku było #słowo" – nowa wystawa w Akademii w Bronowicach
miejsce:
Galeria Bronowice
ul. Stawowa 61
17.30
BEZPŁATNE
» Wystawy różne
Słowo jako tworzywo i inspiracja, znaczenie i tajemnica, wartość i ekspresja. Tak właśnie traktują je studenci I roku studiów doktoranckich na krakowskiej ASP, obierając słowo jako motyw przewodni swojej wystawy w „Akademii w Bronowicach”. Co wyszło z tych przemyśleń, można obejrzeć już od 2 czerwca - wtedy o 17.30 odbędzie się wernisaż, a cała wystawa czynna będzie do 15 września.

Wystawa "Na początku było #słowo" to osiemnaście autorskich propozycji zmierzenia się z potencjałem słowa - zestawem wybranych pojęć, które inspirują, określają czy prowokują do różnorodnych interpretacji. Jak różne mogą to być postawy i wnioski, określone za pomocą dzieła plastycznego, można zaobserwować uważnie przyglądając się pracom i próbując zestawić je z dobranymi czy sugerowanymi słowami i pojęciami. Proces twórczy jest mocno zróżnicowany, uzależniony od źródła inspiracji, wrażliwości twórcy, światopoglądu i stawianych artystycznych celów.

- Sprawcza moc słowa jako zaczynu stać się może tym nieocenionym impulsem pociągającym za sobą twórcze konsekwencje. Słowo to treść, ale zarazem znak, wieloznaczny symbol otwierający możliwości, niekoniecznie definiujący ostateczne znaczenia. Słowo może być metaforą, subtelnym odniesieniem nasuwającym zaledwie nić skojarzeń... - mówi dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP, kurator galerii. I dodaje: - Czym zatem jest dzieło sztuki, czyż nie złożonością owych słów, spotęgowaniem znaczeń i wieloznaczności, kompilacją metafor i symboli?

Często, obcując z dziełem sztuki, zdajemy sobie sprawę z jego wieloznacznej interpretacji; odczuwamy brak słów do jednoznacznego nazwania czy opisania estetycznego wrażenia i uchwycenia istoty dzieła. Warto więc, zwiedzając wystawę "Na początku było #słowo" stanąć sam na sam z dziełem jako artystyczną wypowiedzią, spróbować znaleźć zestaw słów-pojęć, które sugeruje autor czy też samemu pokusić się o jego odczytanie.

- Stąd już kilka kroków do stworzenia własnej, w pełni autonomicznej interpretacji autorskiego zamysłu, do rozkodowania artystycznego komunikatu czy poznania innego oglądu świata. Język sztuki czerpie z mocy słowa, inspiruje się nim, koegzystuje z nim, wykorzystuje go, ale zarazem przekracza jego ograniczenia, nadbudowując warstwy o wiele bardziej złożone, wywołując odczucia pozawerbalne, stany ducha jakże trudne do uchwycenia i zdefiniowania SŁOWEM właśnie – podsumowuje kurator galerii.

Wystawa Na początku było #słowo w Akademii w Bronowicach (Galeria Bronowice, ul. Stawowa 61) czynna jest codziennie, od poniedziałku do piątku w godz. 15.00 – 21.00, sobota – niedziela w godz. 9:00–21:00. (poziom +1). Potrwa do 15 września. Wernisaż odbędzie się 2 czerwca 2015 o godz. 17.30 – wstęp jest wolny.

Obecna, dziewiąta prezentacja to wspólny projekt najstarszej polskiej uczelni artystycznej - Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i najmłodszego krakowskiego centrum handlowego - Galerii Bronowice, funkcjonującym od ponad roku pod nazwą „Akademia w Bronowicach”. Projekt ten jest pomysłem na „wyprowadzenie” sztuki z klasycznych instytucji, powołanych do jej promowania, do przestrzeni masowo odwiedzanej przez odbiorców – do centrum handlowego.

W Akademii w Bronowicach organizowane są wystawy, instalacje, prezentacje multimedialne, dyskusje, warsztaty, zajęcia i wiele innych aktywności, przygotowanych przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.
Miejsce:
Galeria Bronowice
ul. Stawowa 61
Godz.
17.30
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury