POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
19-11-2014       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Prymas Wyszyński i wszyscy jego oponenci - spotkanie z cyklu „Krakowska Loża Historii Współczesnej”
miejsce:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna, w Krakowie
ul. Rajska 1
sala 315, III piętro
18.00
BEZPŁATNE
» Wydarzenia inne
„Prymas Wyszyński i wszyscy jego oponenci” spotkanie z cyklu „Krakowska Loża Historii Współczesnej” – Kraków, 19 listopada 2014 r.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na kolejne spotkanie w nowym sezonie rozmów Romana Graczyka w „Krakowskiej Loży Historii Współczesnej”.

Dyskutować na temat Prymasa Stefana Wyszyńskiego i wszystkich jego oponentów będą Roksana Szczypta-Szczęch, Janusz Poniewierski, ks. prof. Józef Marecki.


Sprawozdanie z wykonania planu działań operacyjnych MSW wobec kard. Wyszyńskiego za rok 1964.

W sprawie figuranta „Prorok” [kard. Wyszyńskiego - RG]
Uzupełniono arkusz kronikarski, zabezpieczono operacyjnie jego pobyt w terenie, wyjazdy za granicę, zewidencjonowano osoby, które przebywały na audiencji u kardynała, podsyłano tajnych współpracowników z zadaniami, przeprowadzono rozmowę operacyjną z kierowcą kardynała, zabezpieczono operacyjnie przez TW „Chrzan” – referenta prasowego – kard. Wyszyńskiego.

Uzyskane materiały z obiektu „Cyrk” [rezydencji Prymasa Polski – RG] posłużyły do ustalenia różnych kontaktów, które zostały zewidencjonowane i ujęte w rozpracowaniu. Ogółem zostało ustalonych 615 osób, w tym mężczyzn – 382, kobiet – 143, księży – 74, kontakty zagraniczne – 14, oficer. W. P. – 2. Przekazano 294 kontakty do rozpracowania różnym jednostkom operacyjnym. Spośród osób wykonujących określone prace na obiekcie „Prorok” wytypowano do werbunku 6 kandydatów.

Książka zawiera dokumenty z inwigilacji Stefana Wyszyńskiego przez tajną policję polityczną od 1946 do 1981 r. – czyli odkąd ks. Wyszyński został ordynariuszem lubelskim aż do jego śmierci. Inwigilacja była długa, wszechstronna i aktywna (włącznie z próbą wpływania na opinie Prymasa przez agenturę działająca w jego najbliższym otoczeniu). Ale nas będzie interesować nie tyle praca operacyjna UB/ SB w stosunku do Prymasa, ile cele tej pracy.

Dlaczego Prymas był solą w oku władz komunistycznej Polski? Co komuniści chcieli osiągnąć przez swoją politykę wobec Prymasa? Kim się posługiwali w tych działaniach?

To ostatnie pytanie jest najciekawsze. Wydaje się, że oprócz podszywania się (poprzez fałszywki, np. „Memoriał o niektórych aspektach kultu maryjnego w Polsce” z jesieni 1963 r.) pod postępową opinię katolicką w Polsce, rzekomo zaniepokojoną wstecznym kursem Prymasa, w okresie Soboru Watykańskiego II komuniści prowadzili też bardziej wyrafinowaną grę.

Prymasa w tym czasie mniej czy bardziej otwarcie krytykowały środowiska „Tygodnika Powszechnego” i „Więzi”. Narzuca się pytanie: czy i jakiego rodzaju iunctim istniało pomiędzy opiniami z SB-eckich fałszywek, a opiniami głoszonymi przez laikat katolicki skupiony w tych środowiskach?

O tym chcemy rozmawiać 19 listopada w Bibliotece przy Rajskiej.

Zachęcamy do zapoznania się z krótkim klipem filmowym promującym wydarzenie
https://www.youtube.com/watch?v=8J0g_NkliDk

19 listopada 2014 r., Wojewódzka Biblioteka Publiczna, w Krakowie,
ul. Rajska 1, sala 315, III piętro, godz. 18.00

W służbie Boga i Polski. Komunistyczna bezpieka wobec kardynała Stefana Wyszyńskiego; pod redakcją: ks. Józefa Mareckiego i Filipa Musiała; wybór, wstęp i opracowanie: ks. Józef Marecki, ks. Piotr Nitecki, Roksana Szczytpa-Szczęch, Instytut Pamięci Narodowej, Wydawnictwo WAM, Kraków 2014.

Miejsce:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna, w Krakowie
ul. Rajska 1
sala 315, III piętro
Godz.
18.00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury