3 października otwarta zostanie przekrojowa wystawa „Wzornictwo z Krakowa” prezentująca kilkadziesiąt obiektów polskiego wzornictwa przemysłowego. Zarówno słynne, noszone przez gwiazdy okulary Massada, odkurzacz Zelmer, jak i opakowaniami popularnej galicyjskiej marki produkującej wędliny. Wszystkie projekty łączy najstarsza polska szkoła designu - Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
WFP obchodzi w tym roku 50-lecie swojego istnienia. Podczas wystawy „Wzornictwo z Krakowa”, zlokalizowanej w przestrzeni miejskiej, będziemy mogli obejrzeć blisko trzydzieści obiektów zaprojektowanych przez absolwentów wydziału. Grafika użytkowa i produkty umieszczone zostaną w trzech przeszklonych kontenerach, a wszystkie eksponaty będzie można oglądać przez całą dobę.
Absolwenci wydziału zaprojektowali setki produktów, które zmieniły otaczającą nas przestrzeń albo trwale wpisały się w jej krajobraz. Niektóre z nich pozwoliły nadać nowym technologiom użytkowe znaczenie. Z racji swojego przeznaczenia odniosły sukces na rynku globalnym i niezmiennie funkcjonują w lokalnym środowisku, świadomie nawiązując do tradycji. Zaprezentowane zostaną nie tylko realizacje uhonorowane nagrodami, zapewniającymi produktom sukces rynkowy, ale i te, które w szczególny sposób zaznaczyły się w otaczającej nas rzeczywistości i stały się odpowiedzią na potrzeby konkretnych użytkowników.
Krakowska Akademia Sztuk Pięknych jako pierwsza w Polsce rozpoczęła kształcenie studentów w zakresie wzornictwa przemysłowego. Sukcesy absolwentów, znanych i nagradzanych na całym świecie, to zasługa pedagogów łączących pasję z zagadnieniami produkcji przemysłowej. Wśród najbardziej rozpoznawalnych projektów krakowskich designerów warto wymienić krzesła Jadwigi Husarskiej-Sobiny, fotele Renaty Kalarus, kasy fiskalne Piotra Hojdy i Ergo Design, awangardowe lampy Equilibra Piotra Jagiełłowicza, czy projekty z zakresu komunikacji wizualnej, m.in. dla marki Żywiec, oprawę graficzną Krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Radia Kraków, Krakowskiego Kredensu.
„Wzornictwo z Krakowa”, 3 października – 2 listopada, Plac Szczepański w Krakowie (wernisaż – 3 października, godz. 18.15), wzornictwozkrakowa.pl, wfp.asp.krakow.pl
|