POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
05-09-2014     - 07-09-2014  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
JEST INNY ŚWIAT
miejsce:
Bunkier Sztuki, Małopolski Instytut Kultury, Kraków
» Teatr
Teatr Figur Kraków łatwiej spotkać w podróży niż w Krakowie. Swoje spektakle pokazuje na całym świecie: w Moskwie, Seulu, Pekinie, Santa Fe, Chengdu, Tajpej. Zespół teatru występuje na prestiżowych scenach, takich jak Kennedy Center w Waszyngtonie i w nowomeksykańskich pueblo, w spokojnych miasteczkach Holandii i w pogrążonym w walkach Bagdadzie. Prezentuje spektakle, prowadzi warsztaty, pracuje na rzecz społeczności lokalnych. Widzowie Teatru Figur Kraków to zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorośli.

Po siedmiu latach podróżowania TFK przystanie na chwilę w Krakowie, żeby zaprosić mieszkańców do udziału w projekcie
„Jest inny świat”.


„Jest inny świat”to cykl warsztatów, pokazów, happeningów i akcji artystycznych wykorzystujących technikę teatru cieni.

W ciągu ostatnich czterech lat zespół TFK, w ramach programu „Laboratorium Teatru Cieni”, intensywnie pracował nad poznaniem możliwości tej formy teatralnej. Studiował zarówno tradycyjne techniki cieniowe, jak i prowadził eksperymenty ze światłem, ekranami. W tym czasie zrealizował kilkanaście różnych cieniowych projektów artystycznych i edukacyjnych.

Projekt „Jest inny świat” pokazuje szerszej publiczności najciekawsze efekty tej pracy. W trakcie czterech weekendów Teatr Figur Kraków zaprezentuje krakowskiej publiczności spektakle zrealizowane w tradycyjnych technikach lalkowych, improwizacje cieniowe do muzyki, happeningi, interaktywne instalacje, eksperymenty ze światłem.

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Program weekendów:
1. Spektakl „Mglisty Billy” w reż. Mateusza Przyłęckiego, na podstawie komiksu o tym samym tytule; spektakl „Dzieci z jeziora” zrealizowany wspólnie z uczestnikami zajęć w Małym Klubie Bunkra Sztuki, warsztaty z projektowania i wykonywania lalek cieniowych.
2. Warsztaty dla lalkarzy i artystów wizualnych, zakończone pokazem etiud cieniowych w oknach tramwaju.
3. Premiera nowego spektaklu „Król Maciuś Pierwszy” w reżyserii Dagmary Żabskiej.
4. Spektakl jasełkowy, warsztaty teatralne dla dzieci (budowanie kolaży świetlnych, animacja lalek cieniowych), wspólna (mieszkańców Krakowa i aktorów) akcja teatralna „Ta gwiazdka”.

Co będzie cieniowane 5-6 września 2014:

WARSZTATY PROJEKTOWANIA I BUDOWANIA LALEK CIENIOWYCH
BLOK I – 5.09.2014, GODZ. 16:00-19:00, Małopolski Instytut Kultury
BLOK II – 06.09.2014, GODZ. 09:00-12:00, Małopolski Instytut Kultury

Lalka cieniowa niekoniecznie jest tylko płaską formą na patyku. Projektowanie zaczyna się już na etapie doboru światła, za pomocą którego chcemy uzyskać cień. Niezwykle ważny jest również projekt ruchu postaci, czyli myślenie o tym, jak nadać jej życie. W pierwszym dniu warsztatów wychodząc od projektu postaci będziemy się starali znaleźć dla niej jak najbardziej adekwatny kształt, materiał i ruch, skupiają się bardziej na formach płaskich (czarno-białych lub kolorowych). Dzień drugi będzieukierunkowanyna eksperyment - poszukiwania formalne w nietypowychmateriałach i niekonwencjonalnie zastosowanych przedmiotach.


DZIECI Z JEZIORA SPEKTAKL MAŁEGO KLUBU BUNKRA SZTUKI I TEATRU FIGUR KRAKÓW
06.09.2014, GODZ. 12:30, Bunkier Sztuki

Dla Edwarda to miały być zwyczajne i udane wakacje – jezioro, wypoczęty Tata, kopanie piłki, wycieczki i nowi znajomi. Tak miało być. A jak było? Nad jezioro chodzić nie wolno, Tata zamiast grać z synem w piłkę, cały czas siedział przed komputerem, wycieczki zostały odwołane, a nowi znajomi… no cóż, zapraszamy na opowieść o tym, że nic nie jest takie, jak nam się wydaje.

Pokaz spektaklu przygotowanego przez uczestników projektu „Przygoda nr 2”: Julia Chyla, Dawid Chyla, Julia Grzybowska, Ania Pietrzyk, Jaś Szałankiewicz, Igor Trela i Szymon Trela oraz artystów Teatru Figur Kraków: Dagmara Żabska, Alla Maslovskaya, Agnieszka Polańska z muzyką Andrzeja Bonarka na podstawie bajki Łukasza Orbitowskiego pt. „Dzieci z jeziora” wydanej przez Bunkier w ramach Serii MKBS.


MGLISTY BILLY SPEKTAKL TEATRU FIGUR KRAKÓW
06.09.2014, GODZ. 18:00, Bunkier Sztuki
07.09.2014, GODZ. 17:00, Bunkier Sztuki

Mówią na niego Mglisty Billly. Lubi samotność, noc, deszcz i melancholię. Uwielbia robić draństwa swojej młodszej siostrze Jane i topić mrówki w czekoladowej ślinie. Nie jest niedobry, „po prostu ma charakter”. I ma pewien dar - dar ciemnowidzenia.
Kiedyś miał też kota Tarzana, był jego najlepszym przyjacielem. Pewnego dnia znalazł go zesztywniałego w ogrodzie.

Co się dzieje z kocią duszą po śmierci? A przede wszystkim - co to jest śmierć? I czy wszyscy musimy tam iść?

Spektakl teatru cieni dla wszystkich, którzy mają albo mieli kiedyś dwanaście lat, być może stracili kota i czasem chcieliby przechytrzyć śmierć i zamknąć ją w hermetycznym słoju.
Na podstawie komiksu „Mglisty Billy” autora Guillaume'a Bianco.

premiera: 14 czerwca 2013, Bunkier Sztuki w Krakowie

Adaptacja i reżyseria: Mateusz Przyłęcki
Muzyka: Andrzej Bonarek
Scenografia: Agnieszka Polańska
Obsada: Dagmara Żabska, Agnieszka Makowska
Światło i dźwięk: Murat Kornajew
Pomoc w realizacji: Alla Maslovskaya
Produkcja: Marta Hankus, Dorota Halberda
Miejsce:
Bunkier Sztuki, Małopolski Instytut Kultury, Kraków
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2023


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury