„Górski blask” prezentuje fotografie wybitnych polskich fotografików zrzeszonych w Okręgu Górskim Związku Polskich Artystów Fotografików.
Cisza, tak charakterystyczna dla zapomnianych strumieni, tajemnicza górska mgła, faktura skał i magia tasujących się planów, znajdują odzwierciedlenie w fotografiach prezentowanych na wystawie w kameralnych wnętrzach tatrzańskiego schroniska im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki.
Swój wyraz w projekcie „Górski blask” znalazły różne drogi fotografów: jedna kieruje w stronę świata płynących strumieni, druga – odkrywa świat człowieka i przyrody, jeszcze inne – wiodą w światy skał i szczytów. Świat obrazu wiedzie w, niedostępny na co dzień, świat gór.
6 artystów, Inez Baturo, Piotra Borowicza, Stanisława Momota, Zbigniewa Podsiadło, Tomasza Raka i Piotra Targosza, połączyła miłość do gór i do fotografii.
Inez Baturo jest fundatorem i wiceprezesem Fundacji Centrum Fotografii, współwłaścicielką Wydawnictwa Baturo, jednym z organizatorów FotoArtFestivalu i jego dyrektorem programowym. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i członkiem IRIS, organizacji z siedzibą w Wielkiej Brytanii, promującej fotografię kobiet.
Piotr Borowicz od 1979 roku jest członkiem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 2008 roku członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1979 do 2013 miał ponad 25 wystaw autorskich zaprezentowanych w Polsce, Szwecji, Belgii, Portugalii, Czechach i w Niemczech. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. W 1989 roku otrzymał Medal 150-lecia fotografii.
Stanisław Momot mieszka w Zakopanem. Jest absolwentem krakowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Od przeszło półwiecza zajmuje się fotografią, najpierw amatorsko, a od lat siedemdziesiątych jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej. Fotografuje góry, ludzi gór, wydarzenia kulturalne i sportowe. Jest autorem albumów tatrzańskich, kalendarzy i pocztówek o tematyce tatrzańskiej. Jego bogate archiwum czarno-białe i barwne tematycznie związane jest z Tatrami i Zakopanem.
Zbigniew Podsiadło urodził się w 1955 roku. Mieszka i pracuje w Sosnowcu. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2004 roku prezesem Okręgu Górskiego ZPAF i Członkiem Zarządu Głównego ZPAF. Otrzymał medal 150-lecia Fotografii Złota Odznaka Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych. Uczestnik i organizator plenerów i sympozjów artystycznych, a także opiekun artystyczny Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu.
Tomasz Rak urodził się w 1966 roku w Bielsku-Białej. Jest artystą fotografikiem, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografie prezentował w kraju i za granicą. Zajmuje się fotografią analogową i klasycznymi technikami fotograficznymi.
Piotr Targosz, artysta fotografik, jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików - organizacji należącej do Federation of European Photographers. Propaguje ideę nowoczesnej fotografii piktorialnej. Jest uczestnikiem i organizatorem plenerów artystycznych, festiwali i konkursów fotograficznych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i imprezach fotograficznych w Polsce i za granicą - m.in. we Włoszech, Austrii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Chorwacji, Anglii, Irlandii i Turcji.
Na wystawę zaprasza Okręg Górski Związku Polskich Artystów Fotografików i Schronisko w Dolinie Roztoki.
Wernisaż wystawy odbył się 17 lipca 2014 roku.
Wystawa potrwa od 17 lipca 2014 roku do 30 września 2014 roku.
Iwona Matejczuk / mat. prasowe Schroniska PTTK w Dolinie Roztoki
|