Mirosław Czyżykiewicz jest kultowym artystą w kręgach piosenki literackiej. Z wykształcenia artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kompozytor, poeta, pieśniarz, malarz.
Biografia Mirosława Czyżykiewicza jest bardzo bogata, warto wymienić tu chociażby nagrody na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej (FAMA), nagrodę im. J. Kaczmarskiego za całokształt swojej pracy przyznawanej przez Kapitułę tej nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, a także szereg wspaniałych, niezapomnianych koncertów na festiwalach, przeglądach, w audycjach radiowych.
Cenią go zarówno miłośnicy Stachury, Wysockiego jak i Leonarda Cohena. Czyżykiewicz śpiewa swoje utwory oraz wiersze Josifa Brodskiego, którym jest zafascynowany. Artystę wyróżnia charakterystyczny głos i swoisty typ emocji, gdzie jego własne aranżacje przerywa niespodziewanie krzyk, przejmujący szept, melorecytacja. Jego teksty pozostają niedoścignionym wzorem dla wielu młodych twórców. Ten artysta słowami potrafi oddać to, na co wielu z nas często nie znajduje własnych słów. Nadaje kształt emocjom, które możemy odnaleźć w każdej codzienności. O czym śpiewa Czyżykiewicz? Po prostu: o życiu. Jego pieśni to opis świata, zapis wrażeń, notatka z podróży.
Tę siłę interpretacyjną i sceniczną wiarygodność wspierają mocno dwaj instrumentaliści towarzyszący wokaliście. Obok Czyżykiewicza pojawią się więc przede wszystkim Hadrian Filip Tabęcki - obsługujący liczne instrumenty klawiszowe. To artysta dobrze znany na muzycznym rynku, nie tylko na scenie piosenki poetyckiej, kompozytor, aranżer, świetny instrumentalista. Z niezwykłym, intuicyjnym wręcz, wyczuciem potrafi współpracować z Czyżykiewiczem, reagując natychmiast na wszelkie zwroty w utworach, często niełatwych do zagrania. Skład uzupełnia Mariusz Jeka na klarnecie i klarnecie basowym, dodając muzyce pięknych barw - czasem jazzujących, czasem klasycyzujących, czasem prowadząc w jeszcze innych kierunkach.
Koncert poprowadzi wybitny polski poeta - Wojciech Kass.
Wojciech Kass (ur. w 1964 r. w Gdyni) – poeta i eseista. Opublikował tomiki: Do światła (1999), Jeleń Thorwaldsena (2000) – za które otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny i nagrodę Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach, Prószenie i pranie (2002), 10 Gedichte aus Masurenland (2003, wybór wierszy w języku polskim i niemieckim), Przypływ cieni (2004), Gwiazda Głóg (2005), Pieśń miłości, pieśń doświadczenia (z Krzysztofem Kuczkowskim) (2006), Wiry i sny (2008) oraz 41 (2010). W 2012 ukazała się publikacja pt. Czterdzieści jeden. Wiersze i glosy, zawierająca pieśni z 41, dziennik poety z okresu ich pisania, komentarze krytyków i historyków literatury o tym tomie oraz wiersze nowe. Jest autorem opracowania o związkach Czesława Miłosza i jego krewnych z Sopotem Aj, moi dawno umarli (1996) oraz książki eseistycznej Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (2004). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu, ZAiKSu. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2008). Wchodzi w skład redakcji dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Uhonorowany nagrodą „Nowej Okolicy Poetów” za dorobek poetycki (2004), Nagrodą „Otoczaka” za Wiry i sny, najlepszy tomik poetycki (2009), brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2007), „Sopocką muzą” – nagrodą prezydenta Sopotu (2011). Jego wiersze tłumaczone są na język niemiecki, angielski, włoski, hiszpański, litewski, czeski, słoweński, serbski, bułgarski. Od 1997 r. pracuje w Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach.
Ceny biletów:
35 PLN (ulgowe) / 45 PLN (zwykłe)
Bilety są dostępne w stacjonarnych punktach sprzedaży Ticketpro oraz online na www.ticketpro.pl, www.ebilet.pl oraz w Klubie Gwarek (ul. Reymonta 17).
|