W piątkowy wieczór, 3 stycznia, o godz. 19.00 w Dworku Białoprądnickim wystąpi znakomita Orkiastra Kameralna "Fresco Sonare" pod batutą Moniki Bachowskiej. Gościem specjalnym wieczoru będzie jeden z najlepszych polskich akordeonistów i bandoneonista Klaudiusz Baran.
Młodzieżowa Orkiestra Kameralna istnieje w Krakowie od 1998 roku. Cechy szczególne: profesjonalizm, młodość, pasja i potencjał. Fresco Sonare na konkursie w Nyiregyhaza (Węgry, 2002r.) otrzymała I miejsce z wyróżnieniem „Summa cum Laude” (Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Młodzieżowych).
Zespół Fresco Sonare koncertował m.in. z Chórem Polskiego Radia, Krzysztofem Pendereckim, solistami i chórem z Londynu „East Sussex Bach Choir” oraz wybitnymi solistami: Mariuszem Pędziałkiem, Waldemarem Malickim, Grzegorzem Turnauem, Stanisławem Sojką, Klaudiuszem Baranem, Michałem Nagym, Piotrem Tarcholikiem, Violettą Szopą-Tomczyk.
Dotychczas orkiestra występowała w Filharmonii Krakowskiej, Radiu Kraków, Akademii Muzycznej, Teatrze Groteska i znanych krakowskich kościołach: św. Katarzyny, OO. Bernardynów i Ss. Norbertanek na Salwatorze.
Gość Specjalny Klaudiusz Baran
Jeden z najlepszych polskich akordeonistów i jedyny bandoneonista. Koncertuje solo, w zespołach kameralnych i z orkiestra. Jest laureatem m. in. I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Katowicach w 1993 r., I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy) w 1997 r, I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Paryżu w 1997 r.
Występował solo, w zespołach kameralnych jak i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce i poza granicami kraju – we Francji, Włoszech, Austrii, Ukrainie, Rosji, Hiszpanii, Czechach, Niemczech, Serbii, Słowacji, Litwie, Estonii, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Norwegii, Chinach i Argentynie.
Dyrygent Monika Bychowska
Młodzi muzycy z Fresco Sonare pracują od początku pod kierownictwem charyzmatycznej dyrygentki, Moniki Bachowskiej, która porywa ich swoją osobowością i dzięki której osiągnęli tak wysoki poziom artystyczny. Indywidualność i sztuka dyrygencka Moniki Bachowskiej zostały nagrodzone tytułem „Najlepszego dyrygenta Festiwalu” na konkursach na Węgrzech w 1999 i 2002 oraz w Będzinie w 2001 r. W 2004r uzyskała tytuł Doktora Sztuki Muzycznej w dyscyplinie Dyrygentura. W X 2008 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej. Od 2012 objęła opieką programy edukacyjne w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Jako dyrygent współpracowała z takimi postaciami świata muzyki jak: Krzysztof Penderecki, Maciej Małecki, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Strugała, Paul Esswood, Kaja Danczowska, Elżbieta Stefańska, Daniel Stabrawa, Marcin Dylla, Tomasz Strahl, Klaudiusz Baran, Michał Nagy.
Wstęp wolny.
|