Zapraszamy na kolejny, zimowy spacer połączony ze zwiedzaniem Szpitala w Kobierzynie, który odbędzie się w sobotę, 14 grudnia o godz. 14.00. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w Punkcie Informacji Miejskiej INFO Kraków przy ul. św. Jana 2 od dnia 7 grudnia, pn.-nd., w godz. 10.00-18.00.
Zabytkowy, stuletni Szpital w Kobierzynie (obecnie funkcjonujący pod nazwą Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Babińskiego) jest jednym z najciekawszych i najpiękniejszych zespołów architektonicznych na terenie Krakowa. Historia Szpitala sięga początku XX wieku, a więc okresu zaboru austriackiego. W tamtym czasie na terenie Galicji bardzo brakowało odpowiedniego szpitala psychiatrycznego (jedyny tego typu obiekt znajdował się w Kulparkowie pod Lwowem). W związku z tym Sejm Krajowy Galicji podjął w 1907 r. decyzję o budowie nowego szpitala, który miał być położony na terenie wsi Kobierzyn niedaleko Krakowa. Zaprojektowany przez wybitnych krakowskich architektów (m.in. Władysława Klimczaka i Tadeusza Stryjeńskiego) i wybudowany od podstaw, był zaliczany do najnowocześniejszych placówek tego typu w Europie. Zespół budynków był spójną, przemyślaną całością i stanowił samodzielne, samowystarczalne miasteczko. Właściwie miasto-ogród, jako że budynki zostały ulokowane w rozległym, 52-hektarowym parku. Szpital dysponował m.in. własną piekarnią, pralnią, elektrociepłownią, warsztatami technicznymi i różnego rodzaju warsztatami terapii zajęciowej; ponadto gospodarstwem rolnym i ogrodniczym, budynkiem teatralnym, boiskiem, kaplicą i cmentarzem.
To tylko krótki wstęp do niezwykłej historii tego niezwykłego miejsca. Naprawdę warto przyjść, obejrzeć, posłuchać ciekawych opowieści, a także zachwycić się urodą szpitalnych, już teraz zabytkowych budynków oraz otaczającego je parku. O historii i architekturze Szpitala będzie opowiadać Maciej Bóbr, historyk sztuki i wybitny znawca tematu.
Informacje praktyczne:
Zbiórka odbędzie się na głównym rondzie, tuż obok budynku Teatru. Można dojechać komunikacją miejską do przystanku ul. Babińskiego (najlepiej tramwajem do pętli Czerwone Maki i potem 2 przystanki dowolnym autobusem), a następnie przejść do Szpitala przez zabudowania dawnego folwarku. Można też przyjechać samochodem, przy czym wjazd na teren Szpitala kosztuje 5 zł (jednorazowa opłata).
|