Szanowni Państwo,
w imieniu Księgarni Pod Globusem, "Tygodnika Powszechnego" oraz Wydawnictwa Czarne zapraszam Państwa na wieczór autorski promujący właśnie wydaną książkę Michała Okońskiego „Futbol jest okrutny”.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 23 maja, o godzinie 18.00 w Księgarni pod Globusem, ul. Długa 1 w Krakowie, a poprowadzi je Piotr Mucharski, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”.
„Wiecie, jak to jest żyć z perspektywą wykitowania podczas meczu, w dodatku perspektywą naukowo potwierdzoną? Dlaczego ministerstwo zdrowia, a niechby nawet ministerstwo sportu nie informuje, że oglądanie Tottenhamu może być przyczyną wielu groźnych chorób?” – to brzmi jak fragment Futbolowej gorączki Nicka Hornby’ego, choć dotyczy klubu, z którym Hornby jako kibic Arsenalu raczej nie chciałby mieć nic wspólnego. Futbol jest okrutny to pełna humoru autoanaliza kibicowskiego uzależnienia: opowieść o tym, jak piłka nożna niepostrzeżenie zagarnia kolejne przestrzenie życia dziennikarza „Tygodnika Powszechnego”, jak komplikuje udział w arcyważnej naradzie kierownictwa firmy, jak wpływa na wychowywanie dzieci i relacje z własnym ojcem, jak zmienia myślenie o seksie i śmierci.
Równocześnie jest to opowieść o chorobach i wielkości współczesnej piłki. Z jednej strony komercja, bankrutujące kluby, rasizm, seksizm i homofobia, ciężki los sędziów i zmarnowane życie dawnych gwiazd, z drugiej futbol jako narzędzie społecznej zmiany – kluby odbudowywane przez kibiców, piłkarze zaangażowani w pomaganie innym, sto osiem podań Barcelony i piętnaście minut w szatni Liverpoolu. Jednym słowem: futbol w jego absolutnej narracyjnej nieprzewidywalności, z nieustającym Fergie Time, czyli meczami rozstrzyganymi w ostatnich sekundach ostatniej kolejki ostatniego sezonu. Rozważna i romantyczna opowieść o „pięknej grze”, której patronami są inni kibice inteligenci: Marek Bieńczyk, Jerzy Pilch, Ken Loach i... Jan Paweł II.
Michał Okoński (ur. 1971), autor bloga „Futbol jest okrutny”, pierwsze kroki w kibicowaniu stawiał na stadionie Okocimskiego, kolejne na Cracovii. Od 1987 roku emocjonalnie związany z londyńskim Tottenhamem, od 1991 roku – emocjonalnie i zawodowo z „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie obecnie jest zastępcą redaktora naczelnego. O piłce i nie tylko pisał m.in. we „Frankfurter Allgemeine Zeitung", „Kontekstach”, a także w „Gazecie Wyborczej”, gdzie na łamach dodatku krakowskiego ukazywał się jego felieton piłkarski Anglia jest wyspą. W 2011 roku został laureatem Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii „Dziennikarz internetowy – publicystyka”.
Poza futbolem interesuje się stosunkami polsko- i chrześcijańsko-żydowskimi. Opublikował wywiad rzekę z s. Małgorzatą Chmielewską („Wszystko co uczyniliście...”), był redaktorem książek Jerzego Turowicza („Bilet do raju”) i ks. Adama Bonieckiego („Lepiej palić fajkę niż czarownice”..., „Dookoła świata”).
|