POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
KRONIKA
Pola Chwały 2011
Wielkie bitwy w Niepołomicach
« start     21-09-2011

23 - 25 wrzesień 2011
Niepołomice

Polach Chwały to jedno z największych w Polsce spotkań miłośników historii, którzy w perfekcyjnie wykonanych mundurach i z replikami broni odtwarzają znane z podręczników bitwy. Nad przygotowaniem imprezy, która odbędzie się 23-25 września na dziedzińcu i wokół zamku królewskiego w Niepołomicach k. Krakowa, pracuje blisko tysiąc organizatorów-wolontariuszy. Tegoroczne Pola Chwały to już 6. edycja imprezy.

Wokół zamku wyrośnie kilkadziesiąt obozowisk wojskowych z różnych epok: od starożytności po czasy współczesne. Wśród najciekawszych inscenizacji jest potyczka ruchliwych oddziałów gockich z regularnymi wojskami legionów rzymskich, inscenizacja starcia wojsk niemieckich realizujących Plan Barbarossa z armią radziecką oraz ucieczka przez Mur Berliński. Nie zabraknie oczywiście średniowiecznego rycerstwa i wojsk czasów nowożytnych. Natomiast na makiecie wiernie oddającej warunki terenowe przy pomocy figurek zostanie odtworzona bitwa pod Albuerą (1811) z czasów napoleońskich, której historia jest jednym z tematów wiodących tegorocznych Pól Chwały.

Drugim tematem jest Konfederacja Barska. Tradycją imprezy jest przybliżanie poprzez wykłady, rekonstrukcje i zabawę ważnych, a czasem zapomnianych wydarzeń historycznych. Na sposób naukowy temat konfederacji przybliży w swoim wykładzie o obronie Tyńca Aleksandra Maria Sokołowska. Fani gier planszowych będą mogli sami poprowadzić do boju oddziały konfederackie na olbrzymiej planszy gry Proch i stal przygotowanej przez Polskie Gry Planszowe. Grę – dzięki planszy o rozmiarach 8 x 6 metrów i odpowiednio dużym pionkom – będzie mogła obserwować publiczność. Organizatorzy zapewniają, że każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił i talentu do dowodzenia. Konfederacja Barska będzie także głównym motywem koncertu poety i pieśniarza – Jacka Kowalskiego. Ten historyk sztuki, pracownik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tłumacz literatury starofracuskiej i – jak sam o sobie mówi – Sarmata, zaśpiewa w sobotę o godz. 20.00 w sali koncertowej Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa, tuż obok zamku w Niepołomicach.

16 maja 2011 minęła 200-setna rocznica bitwy pod Albuerą – zapomnianej szarży polskich ułanów Legii Nadwiślańskiej z czasów wojny toczonej przez Napoleona na półwyspie Iberyjskim. Była to jedna z najskuteczniejszych szarż kawaleryjskich, w której w ciągu krótkiego czasu polscy ułani rozbili angielską brygadę piechoty zdobywając 5 sztandarów. W ramach tegorocznych Pól Chwały bitwa pod Albuerą zostanie odtworzona na dużej dioramie w iście międzynarodowym składzie. Dzięki uprzejmości fanów gier bitewnych z Pragi będzie można ponownie wcielić się w role marszałka Soult'a, generałów Beresforda, Cola, Girarda czy Zayasa dowodząc setkami pięknie pomalowanych żołnierzy z czasów napoleońskich.

Coroczne spotkania fanów historycznych gier bitewnych i planszowych są obok rekonstrukcji historycznych jednym z najważniejszych punktów programu. Przez dwie doby, bardzo często bez żadnej przerwy, są prowadzone rozgrywki w salach zamkowych. Przyjeżdżają wytrawni gracze i młodzież, która dopiero zaczyna grać.

Historyczne gry bitewne to niezwykła rozrywka łącząca intelektualną zabawę z nauką historii. Gracze wcielający się w role dowódców muszą podejmować decyzje mające wpływ na wyniki bitew decydujących o losach wojen. Bitwy rozgrywane są na pieczołowicie przygotowanych dioramach odwzorowujących pole walki, a gracze używają figur, pojazdów, samolotów czy nawet okrętów odtworzonych z dbałością o historyczne szczegóły. Pasja ta pozwala zdobywać nie tylko wiedzę historyczną, ale rozwija także zdolności modelarskie i plastyczne. Makieta bitwy pod Albuerą stanie w Sali Jagiellońskiej niepołomickiego zamku, a o jej historii opowie Krzysztof Stawiarski (niedz. godz. 14.00).
Po raz pierwszy Polom Chwały będzie towarzyszył Festiwal Filmów Wojennych. W sali Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa zostaną wyświetlone takie obrazy jak Stalingrad, Full Metal Jacket,
W pułapce wojny czy znakomity Okręt Wolfganga Petersena.

Nieodłączną częścią imprezy jest bogaty program dla dzieci. W sobotę najmłodsi zostaną zaproszeni w podróż na średniowieczny dwór, gdzie czeka ich pasowanie na rycerza i wygibasy heraldyczne: łączenie rodów i budowanie rodowodów. W programie jest tworzenie elementy strojów: tarcz herbowych i spiczastych czapek. Poznamy tajniki mody średniowiecznej, aby uzyskać odpowiedzi na pytania: z jakich materiałów szyło się suknie? Jak długo ubierała się księżniczka? Jakie były elementy rycerskiej zbroi? Dlaczego buciki szlacheckie miały tak długie noski? Zdobyta wiedza zostanie wykorzystana podczas projektowania własnego stroju: zbroi (chłopcy) i sukni dworskiej (dziewczynki). Gotowe stroje posłużą zaś do kolejnej zabawy. Pożyczając części strojów zostanie stworzona „szarada tożsamości” – prawdziwie szalony dwór. Dzieci czeka także turniej na miecze słów, nauka średniowiecznego tańca i wspaniała dworska uczta... (Sobota 24.09.2011 godzina 14.00-18.00 Dziedziniec Zamku)

W niedzielę młodzi rycerze i damy dworu poznają tajniki budowy średniowiecznego zamku – twierdzy. Wyposażeni w ogromną ilość tekturowego budulca wzniosą dwa zamki dla dwóch rycerskich drużyn. Każda drużyna będzie czuwać nad solidną budową i pięknym wyglądem swojego zamku oraz nad wyposażeniem go w konieczne tajemne przejścia i pułapki. Na koniec planowane jest oblężenie: pełnych ekspresji kolorowych ataków na wrogi zamek. Zobaczymy która twierdza wyjdzie cało z malarskiej potyczki! (Niedziela 25.09.2011 godzina 13.00-16.00 Dziedziniec Zamku)

Kącik Pazia to propozycja dla najmłodszych. Najlepsi animatorzy kultury poprowadzą zajęcia na dziedzińcu renesansowego zamku: budowanie zamków z klocków, malowanie obrazów historycznych, tańce i zabawy dworskie dla maluchów.

Program imprezy na: www.polachwaly.pl

23 - 25 wrzesień 2011
Niepołomice

WSTĘP WOLNY

Zdjęcia z Archiwum Stowarzyszenia Pola Chwały:


























ZOBACZ
PROPOZYCJE NA DZIŚ »

 
 
 
Program zajęć pozaszkolnych Centrum Młodzieży w roku szkolnym 2010/2011
 
Ludzie gościńca: Papkin i inni
 
Wystawa pt. Motywy abstrakcyjne w grafice
 
I Krakowski Festyn Średniowieczny
 
Lato Teatralne Mumerus
 
Widzowie Teatru Małego Widza Bonarka 2010 dla wychowanków „U Siemachy”
 
Weekend rajdowych emocji w Bonarka City Center
 
Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych "KRAKOWIAK 2010"
 
35–LECIE ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „MAŁE SŁOWIANKI”
 
Integracyjny Dzień Dziecka
 
XIII Międzynarodowy Mityng w chodzie sportowym Kraków 2010 „Na Rynek marsz”
 
XXIII Ogólnopolski Festiwal "Nowa Piosenka w Starym Krakowie"



 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją