POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
15-05-2012      -  
Międzynarodowe Centrum Kultury
DOJRZALI DO SZTUKI. SPOTKANIA DLA SENIORÓW W MCK
Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25
KrakĂłw

tel. 12/ 42-42-811
fax. 12/ 42-17-844

http://www.mck.krakow.pl
gajewska@mck.krakow.pl
MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY
Kraków, Rynek Główny 25
11.00
       
 
Plastyka
Zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl lub tel.: 12 42 42 860
Koszt: 5zł/os.

Międzynarodowe Centrum Kultury już trzeci rok zaprasza wszystkie osoby dojrzałe wiekiem, doœwiadczeniem i wiedzš na specjalne spotkania, towarzyszšce aktualnie prezentowanej wystawie. Myœlš wiodšcš przy realizacji tego typu spotkań jest dopowiadanie kontekstów i poszerzanie zakresu tematów, których Ÿródłem jest ekspozycja.

Spotkania odbywajš się zawsze we wtorki, w godzinach przedpołudniowych. Wprowadzeniem do dyskusji jest zwiedzanie z przewodnikiem wystawy w Galerii MCK. Następnie uczestnicy udajš się do naszej sali panoramicznej, i tam przy kawie oraz słodkim poczęstunku biorš udział w prelekcji, której zawsze towarzyszy prezentacja multimedialna, a niekiedy również krótkie warsztaty plastyczne. W trakcie trwania wystawy Wiernoœć obrazów. René Magritte i fotografia zapraszamy na trzy spotkania, które poprowadzi pani Małgorzata Jędrzejczyk, historyk sztuki.

I spotkanie
15 maja, godz. 11.00
W trakcie wykładu postawione zostanš pytania: jak w sztuce XX i XXI wieku, a zwłaszcza w kontekœcie fotografii, funkcjonujš pojęcia „oryginału” i „kopii” oraz w jaki sposób pojawienie się reprodukcji zmieniło wyobrażenie odbiorcy o sztuce i wpłynęło na jej wartoœciowanie. Pod dyskusję poddane zostanš wybrane, obecne w twórczoœci artystycznej strategie tworzenia kopii oraz ich wpływ na odbiór dzieła.

II spotkanie
22 maja, godz. 11.00
Powtórzenie, to ważna strategia w malarstwie Magritte’a. Zwielokrotnieniu ulega nie tylko sam motyw, taki jak fajka czy jabłko, ale również samo dzieło – jak wiadomo Magritte niejednokrotnie tworzył repliki swoich obrazów. Jednak powtórzenie w twórczoœci Magritte’a widoczne jest także na innym poziomie – w obszarze, w którym artysta tworzšc zestawienia znaków tekstowych i wizualnych badał wzajemne relacje malarstwa i języka.
Wykład stanowić będzie próbę spojrzenia na surrealizm Magritte’a z perspektywy badań językoznawczych, a także z perspektywy Freudowskiej psychoanalizy.

III spotkanie
29 maja, godz. 11.00
Surrealizm, oprócz najbardziej znanego oœrodka paryskiego, rozwijał się również w innych miastach europejskich, a po II wojnie œwiatowej także pozaeuropejskich. Już w 1925 roku artyœci belgijscy utworzyli w Brukseli niezależnš od twórców z Paryża grupę surrealistów do której dołšczył m.in. René Magritte. W latach trzydziestych ważnym centrum surrealizmu europejskiego stała się Praga.
Podczas wykładu zaprezentowane zostanš dokonania tych surrealistów, którzy zwišzani byli z innymi niż Paryż europejskimi centrami surrealizmu. Uwaga skupiona zostanie głównie na fotograficznej aktywnoœci tych twórców, dla której istotny punkt odniesienia stanowić będš zdjęcia Magritte’a prezentowane na wystawie w Międzynarodowym Centrum Kultury.
Po wykładzie przewidziana jest częœć praktyczna, w trakcie której uczestnicy będš dyskutować o fotografiach René Magritte’a w odniesieniu do zaprezentowanych podczas prelekcji przykładów europejskiej fotografii surrealistycznej.
 
Miejsce:
MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY
Kraków, Rynek Główny 25
 
Godz.
11.00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury