Stowarzyszenie Skrzydła Centrum Terapii, Sztuki i Integracji
oraz TEATR trochę INNY
zapraszajš na spektakl premierowy pt.
Billy Kaleka
inspirowany sztukš Martina McDonagha Kaleka z Ini
Już w sobotę 17 grudnia o godz. 18, w sali im. Stanisława Wyspiańskiego Teatru PWST w Krakowie, odbędzie się premiera spektaklu pt. Billy Kaleka inspirowanego tekstem Martina McDonagha pt. Kaleka z Inishmaan w wykonaniu TEATRU trochę INNEGO. Darmowe wejciówki można zarezerwować do poniedziałku 13 grudnia wyłšcznie drogš elektronicznš pod adresem teatrtrocheinny@wp.pl .Organizatorzy proszš o odpowiedzialne zapisy, chcemy zapewnić wszystkim chętnym możliwoć zobaczenia premiery i jednoczenie uniknšć pustych miejsc na widowni, a spektakl zapowiada się niezwykle interesujšco.
Aktorzy chcš zaskoczyć widzów eksperymentalnš formš i jednoczenie skłonić do przemyleń nad własnym życiem i kondycjš współczesnego człowieka w ogóle. Do akcji scenicznej zostanš włšczone ujęcia filmowe zrealizowane specjalnie na potrzeby sztuki. Przedstawiana historia jest bardzo wieloznaczna, nic tu nie jest oczywiste i takie jak poczštkowo się wydaje.
Bohaterem dramatu jest Billy niepełnosprawny chłopak i sierota, spychany na margines małej, lokalnej społecznoci Inishmaan. Nie poddaje się jednak biernie losowi. Nie wertuje w kółko tych samych ksišżek, nie wyszukuje sztucznych sposobów, by przeżyć kolejny, pusty dzień. Nie chce rezygnować z własnych planów, ambicji i marzeń. Wyjeżdża na casting do Hollywood, zaprasza dziewczynę z sšsiedztwa na spacer...Cišgle poszukuje miłoci i akceptacji. Podejmuje cišgle nowe wyzwania, choć zdaje sobie sprawę że ma niewielkie szanse na to, że dostanie to, czego pragnie.
To najtrudniejsze zadanie, jakiego podjęli aktorzy TEATRU trochę INNEGO od poczštku swojej działalnoci. Teatr działa w Krakowie pod patronatem Stowarzyszenia Skrzydła Centrum Terapii, Sztuki i Integracji od 2003 roku. Tworzš go osoby z niepełnosprawnociš, które wraz ze zdrowymi artystami i terapeutami, pracujš nad spektaklami o wysokich walorach artystycznych. Wiele smutków i problemów głównego bohatera spektaklu jest więc także ich udziałem. Mówienie o odrzuceniu i codziennych dramatach człowieka z przypiętš etykietkš niepełnosprawnego jest zapewne dla nich trudne i bolesne. Ale reżyser i opiekunowie Teatru sš przekonani że wyjdš z tej próby silniejsi, bardziej wiadomi swojej sytuacji, ale także bardziej wiadomi możliwoci jakie przed nimi stojš. Bo przecież nikt nie może odebrać im prawa do kierowania własnym życiem i istnienia w społeczeństwie.
Więcej informacji także na stronie: www.skrzydla.org.pl oraz na profilu Stowarzyszenia Skrzydła na Facebooku.
Spektakl powstał w ramach projektu Lekcje teatru lekcje życia 2011 dofinansowanego ze rodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji PZU.
|