Już w niedzielę 6 listopada w krakowskim Dworze Czeczów zespół wystšpi w składzie: Marek Stryszowski - saksofony, vocal; Janusz Grzywacz - instrumenty klawiszowe; Grzegorz Grzyb - perkusja; Krzysztof cierański - gitara basowa; Marek Raduli gitara.
Grupa Laboratorium w połowie lat 70-tych była u szczytu swoje sławy, a niektórzy nawet twierdzili, że jest najpopularniejszym zespołem jazz-rockowym w Europie. Poczštki kariery zespołu sięgajš roku 1972, kiedy to na festiwalu Jazz nad Odrš zdobyli drugie miejsce za Jazz Carriers, by w rok póniej tryumfować wspólnie z Kwartetem Henryka Słaboszowskiego. Sukcesy otworzyły krakowskim muzykom drogę nie tylko do nagrania pierwszej płyty (w klubie płytowym PSJ z serii Biały Kruk Czarnego Kršżka - na jednej stronie z kwintetem Cannonballa Adderleya, a na drugiej Laboratorium ze Zbigniewem Seifertem), ale i dały wstęp na krajowe estrady, a poprzez PAGART na Europę i wiat. Pierwszy koncert zagraniczny odbył się w 1974 roku. Był to festiwal Jazzwerkstatt Peitz. Potem przyszły już częste wyjazdy na festiwale i trasy koncertowe po całej Europie - od San Sebastian, poprzez Zurych, aż po Bombaj, gdzie wystšpili obok Czesława Niemena na Jazz Yatra 78. W Republice Federalnej Niemiec wydano nawet pocztówkę ze zdjęciem grypy Laboratorium. W rozwoju artystycznym Laboratorium zachowało pewnš konsekwencję.
Muzyka grupy Laboratorium i jej niepowtarzalne brzmienie broniš się same. Ci, co pamiętajš ich z okresu największej wietnoci, utrzymujš się w tym przekonaniu, a dla tych, którzy słyszš ich po raz pierwszy, jest to tak duża dawka wrażeń artystycznych, że wpisujš się bezkrytycznie w grono wielbicieli bez wštpienia legendarnej grupy Laboratorium.
|