Zaproszenie do odwiedzenia stoiska redakcji magazynu
3 6 listopada (czwartek niedziela), Targi w Krakowie (ul. Centralna 41a), stoisko nr B 81
Zaproszenie na spotkanie z autorkami Radaru
5 listopada (sobota), Pałac pod Baranami, TriBeCa Coffee, (Rynek Główny 27) godz. 17.30, wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników trójjęzycznego (polsko-niemiecko-ukraińskiego) magazynu literackiego Radar do odwiedzenia stoiska nr B 81 na tegorocznych Targach Ksišżki w Krakowie, na którym prezentowany będzie najnowszy numer Radaru. Gospodarzami stoiska będš przedstawiciele polskiej i ukraińskiej redakcji magazynu, m.in. Renata Serednicka (redaktor naczelna), Małgorzata Różańska, Natalka niadanko i Ostap Slywinski oraz autorzy tekstów publikowanych w Radarze. W czasie Targów dostępne będš również numery archiwalne pisma.
Ostatni numer Radaru, poza programowš prezentacjš najnowszej literatury polskiej (m.in. Inga Iwasiów i Jacek Wangin), niemieckiej i ukraińskiej (m.in. Jurij Andruchowycz i Taras Prochako), zawiera również wybór tekstów z niemieckojęzycznej literatury szwajcarskiej. Polecamy esej Annette Mingels Obcoć swojskoć przynależnoć, który przedstawia specyfikę bycia pisarzem w Szwajcarii (niekoniecznie bycia pisarzem szwajcarskim
), ale też inne teksty autorów z tego kraju, które pozwolš lepiej poznać tę interesujšcš, choć niezbyt dobrze znanš (przynajmniej w Polsce i Ukrainie) literaturę.
Poza terenem Targów, w kawiarni TriBeCa Coffee w Pałacu pod Baranami (Rynek Główny 27), 5 listopada o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie z trzema autorkami najnowszego Radaru Katerynš Babkinš (UA), Joannš Lech (PL) i Norš Gomringer (CH), organizowane we współpracy z Fundacjš Pro Helvetia. Rozmowę poprowadzi Tomasz Charnas. Na każdego gocia będzie czekał bezpłatny egzemplarz magazynu.
Kateryna Babkina autorka tomików poezji Ognie więtego Elma (2002) i Musztarda (2011) oraz powieci Lilu po Tobie (2008). Autorka poetyckich oraz prozatorskich publikacji w magazynach Suczasnist, Czwartek, Sho, Kyjowska Ru, Radar, oraz w antologiach, almanachach oraz w portalach internetowych. Zajmuje się wideo-poezjš, jej wideoklipy prezentowane były na festiwalach filmowych i literackich w różnych miastach na Ukrainie, oraz w Moskwie, Wilnie, Walencji i Krakowie.
Joanna Lech poetka, autorka tomików Zapać (2009) oraz Nawroty (2010). Publikowała prozę w Ricie Baum i Pograniczach, poezję m.in. w Opcjach, Studium, Tyglu Kultury, Toposie, Gazecie Wyborczej, Czasie Kultury, Tygodniku Powszechnym, Radarze (2/2010) oraz w antologiach: Poeci na nowy wiek (2010) i polsko-angielskiej Free Over Blood (2011). Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in.: im. K. K. Baczyńskiego, im. T. Sułkowskiego, im. S. Brzozowskiego, im. R. Wojaczka. W 2007 roku została uhonorowana Grand Prix w VI konkursie im. R. M. Rilkego w Sopocie oraz nagrodš głównš w XIII konkursie im. J. Bierezina w Łodzi. Za debiutancki tomik otrzymała nagrodę specjalnš w kategorii debiut X edycji Konkursu Literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Ksišżek oraz nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Za tomik Nawroty była nominowana do Nagrody Literackiej NIKE 2011.
Nora Gomringer poetka, slamerka, posiada podwójne obywatelstwo: szwajcarskie i niemieckie. Jesieniš 2011 ukaże się jej szósty tomik poetycki pt. Mój wiersz nie pyta za długo (z płytš CD) oraz zbiór esejów Zrobię co z językiem. Od 2006 roku jej wydawcš jest Voland & Quist Leipzig. Autorka przykłada szczególnš wagę do recytowania poezji, za co w 2011 roku wyróżniona została Nagrodš Języka Niemieckiego im. Jacoba Grimma. Pracuje w rozgłoni radiowej.
Koordynacja projektu:
Renata Serednicka - renata@villa.org.pl
Małgorzata Różańska - gosia@villa.org.pl
Organizator:
Stowarzyszenie Willa Decjusza
Fundacja Pro Helvetia
Finansowanie:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Pro Helvetia
Allianz Kulturstiftung
|