NA WSZYSTKIE KONCERTY WSTĘP WOLNY!
4 listopada, godz. 20.00
NOR FOLK
folk, szanty
Zespół istnieje od 10 lat. Stylistycznie NorFolk można zakwalifikować do szeroko pojętego nurtu folk-rocka, lecz ze względu na różnorodne inspiracje muzyczne jego członków, potrafi doskonale wpasować się w zróżnicowane gusta odbiorców. Grupa nawišzuje wietny kontakt z publicznociš zapewniajšc jej dobrš zabawę, pozytywny przekaz energetyczny oraz profesjonalny muzyczny poziom wykonawczy. Członkowie zespołu NorFolk to zawodowi muzycy grajšcy w wielu innych, gatunkowo różnorodnych składach. Szerokie spektrum inspiracji powoduje, że NorFolk to fuzja folku, rocka, punk-rocka, rocka progresywnego i jazzu.
5 listopada, godz. 20.00
WALDEMAR MIECZKOWSKI
ballady, piosenki nie tylko żeglarskie
Waldemara Mieczkowskiego przedstawiać bardziej zorientowanym żeglarzom specjalnie nie trzeba, swojego czasu kapitan Zawiszy Czarnego od 30 lat na szantowej scenie, członek legendarnych grup Packet, Broken Fingers Band czy Gdańska Formacja Szantowa. Obecnie występuje z powodzeniem jako solista z gitarš ,zazwyczaj w towrzystwie muzykujšcych przyjaciółmi. W 2008 roku ukazała się jego solowo płyta Ulubione którš wprowadza w kršg jego ulubionych muzycznych fascynacji.
Oto co napisał o sobie:
Żegluję i piewam od zawsze, jedno i drugie wcišga jak żywioł, chciałem coraz więcej pływać, coraz lepiej piewać. Obie pasje, w przecišgu tych wszystkich lat zamieniłem w codziennoć. W repertuarze mam piosenki Janusza Sikorskiego, Krzysztofa Jurkiewicza, Leonarda Cohena oraz wielu innych odnajdujšc w nich to co czuję i co chciałbym opowiedzieć.
11 listopada, godz.20.00
NA BANI
trochę turystyki, rocka, reggae - folk poetycki
Czyli Poetycki folk z Trójmiasta albo Ucieczka z szuflady.
Nie chcš dać się zamknšć w ramach jednego tylko gatunku. Nie pragnš spełniać standardowych oczekiwań. Nie przyzwyczajajš publicznoci do stałego wizerunku. Osišgajšc jeden cel, już spoglšdajš na kolejny, całkiem inny. Zespół Na Bani.
Tak, przed bez mała dwudziestu laty zaczynali od piosenki turystycznej. Owszem, bywa, że grywajš jš nadal. Dzi jednak jest to piosenka tak odległa od rajdowej klasyki, jak Tatry od Pirenejów. I muzycznie, i wykonawczo, i tekstowo zespół rozbija ramy stereotypów, równie chętnie poruszajšc się w rejonach akustycznego rocka, jak w brzmieniach reggae czy piosenki literackiej. Sami najchętniej okrelajš swój gatunek mianem poetyckiego folku.
Na Bani powstało w 1992 roku. Zespół wykonywał wówczas głównie utwory wzorowane na dokonaniach Wolnej Grupy Bukowina czy Słodkiego Całusa Od Buby. Z czasem grupa zaczęła rozszerzać swoje muzyczne i tekstowe emploi, by wypracować własny, międzygatunkowy styl lub może raczej międzygatunkowy brak stylu, starajšcy się nie zamykać w ramach jednego rodzaju muzyki, czy jednej tematyki tekstów. Członkowie Na Bani wczeniej eksperymentowali w innych formacjach z rozmaitymi gatunkami, nie stroniš więc ani od wpływów muzyki popularnej, ani muzyki poważnej. Starajš się oderwać od typowej dla gatunku, z którego artystycznie wyrósł zespół, nadmiernej prostoty kompozycji i aranżacji. Kompozycje uciekajš od ogniskowych akordów, a teksty od biesiadnych rymów dbałoć o wysokš jakoć literackš tekstów jest jednš z wizytówek Na Bani. Uzyskanie różnorodnoci ułatwia zespołowi fakt, że muzykę pisze w nim pięć osób, każda we własnym stylu. Także zespołowe instrumentarium stale się rozrasta.
Od roku 1999 roku Na Bani koncertuje na terenie całego kraju. Piętnastolecie działalnoci podsumowało płytš koncertowš Nad poziomem morza. Po ukończeniu osiemnastki grupa wydała drugš, studyjnš już płytę, wiat bez tła, trwajš też zaawansowane prace nad trzecim kršżkiem. Oczekiwanie na niego można sobie skrócić, słuchajšc zespołu Na Bani na żywo 11 listopada w krakowskim klubie Stary Port.
12 listopada, godz.20.00
CZTERY REFY
szanty klasyczne
Legenda polskiej szantowej sceny w Starym Porcie. Zespół istnieje od 1985 r i kontynuuje na swój sposób dokonania zespołu Refpatent, który to zespół w latach 1974-1980 jako pierwszy w Polsce zaproponował pieni morskie będšce tłumaczeniami bšd opracowaniami tradycyjnych melodii angielskich, irlandzkich i szkockich. W repertuarze ma ponad 200 utworów: szanty, pieni kubryku, pieni wielorybnicze, ballady rybackie, pieni o bitwach morskich oraz muzyka instrumentalna oparta na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim. Własne teksty i tłumaczenia oryginalnych pieni morskich to klasyka gatunku.
Grupa wykorzystuje wyłšcznie instrumenty akustyczne a szanty i stylizacje szantowe piewane sš a cappella (także po angielsku)
Występowali na prawie wszystkich festiwalach i przeglšdach piosenki żeglarskiej w Polsce. Znani sš także za granicš (Anglia, Szkocja, Holandia, Niemcy, Szwecja, Dania, Norwegia, Włochy, USA). Większoć repertuaru nagrali na 11 płytach CD.
18 listopada, godz. 20.00
NORTH CAPE
szanty a capella
North Cape - to jeden z niewielu zespołów, który konsekwentnie i bez udziwnień wyraża swojš fascynację morskimi pieniami a cappella.
Wieloletni rozwój muzyczny grupy spowodował wytworzenie opartego na klasycznej harmonii oryginalnego stylu i brzmienia i poszanowania dla możliwoci najdoskonalszego instrumentu, jakim jest ludzki głos.
19 listopada, godz. 20.00
GRUPA FURMANA
country, bluegrass, reggae
To jedyny polski zespół, który łšczšc muzykę country i bluegrass z reggae i punk rockiem stworzył oryginalny styl i charakterystyczne brzmienie. to zespół, którego muzyka inspirowana jest muzykš amerykańskš przede wszystkim Bluegrassem, ale również tymi odmianami country, które wywodzš się z bluesa i rocka. Ale liczš się piosenki "eTZ". Grajš razem już dekadę i udało im się wypracować własnš legendę, grupę furmanhed'ów tych którzy porozumiewajš się cytatami z tekstów piosenek i sš po prostu zaprzyjanieni z zespołem. Relacja Gwiazda - Fani nie istnieje bo nigdy nie było furmanomianii, nie było gwiazdy i nie ma fanatyków jedynie wrażliwi słuchacze i całe szczęcie.
25 listopada, godz. 20.00
ACOUSTIC TRAVEL BAND
flamenco, gipsy - jazz, samba
Ta formacja pod każdym względem jest prawdziwym zjawiskiem na scenie muzycznej. Zespół, który od chwili powstania w 2002 roku koncertuje w klubach i na festiwalach całej Europy (Włochy, Hiszpania, Austria, Czechy, Niemcy, Słowacja), jak również z przyjemnociš muzykuje na rynkach i ulicach miast.
Muzyka zespołu to mieszanka gypsy-jazzu, flamenco, samby i tanga, oprawiona brawurowym wykonaniem i żywiołowociš. Muzycy, w głównej mierze wykonujš utwory własne, ale wykonuja również kompozycje takich mistrzów jak Al Di Meola (obok którego wystšpili jako support), John Mclaughlin, Paco De Lucia, Chick Corea, Ralph Towner, Django Rainghardt, Egberto Gismonti i inni.
Nie byle ciekawostkš jest, iż jak na formację niszowš, zespół sprzedał ok. 30000 płyt! A ma ich na koncie cztery. Z zespołem występowali tacy muzycy jak Andrzej Rusek, Tomas Sanchez, Guil Guimaraes, Marcin Hilarowicz (Que Passa), Jan Galach (Martyna Jakubowicz), Tomek Mucha i wielu innych. Liderem oraz założycielem zespołu, a zarazem autorem większoci kompozycji jest gitarzysta Ludwik Konopko.
organizator:
Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki "HALS"
31-113 Kraków, ul. Straszewskiego 27
tel/fax 12/423 22 36
www.hals.krakow.pl
|