Stowarzyszenie Willa Decjusza i Biuro Krajowe UNHCR w Polsce zapraszajš na uroczystš ceremonię wręczenia Polskiej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka w latach 2002 2003, która będzie mieć miejsce w Willi Decjusza w dniu 13 padziernika 2011 roku.
Uroczystoci uhonorowania Laureatów tegorocznej edycji Nagrody będš wydarzeniami specjalnymi w ramach międzynarodowej konferencji Bezgraniczni Ludzie. O godzinie 11.30 odbędzie się ceremonia wręczenia Nagrody Honorowej Panu Bernardowi Kouchnerowi, którš poprzedzi wykład Laureata pt. Prawa człowieka bez granic. O godz. 15.00 rozpocznie się natomiast ceremonia wręczenia Polskich Nagród im. Sergio Vieira de Mello w regulaminowych kategoriach Osoba i Organizacja Pozarzšdowa. Zgodnie z werdyktem Kapituły Nagrody w kategorii Osoba Nagrodę odbierze: Pan Hassan Omar Hassan, a w kategorii Organizacja Pozarzšdowa: krakowskie Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć.
Polska Nagroda im. Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (2002-2003), została ustanowiona z inicjatywy Stowarzyszenia Willa Decjusza w 2003 roku dla uczczenia pamięci Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, który zginšł w zamachu bombowym w Bagdadzie 19 sierpnia 2003 roku. Nagroda przyznawana jest co roku w dwóch równorzędnych kategoriach: osoba i organizacja pozarzšdowa, za działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Kandydatami do Nagrody mogš być osoby oraz instytucje z Polski i zagranicy.
Polskš Nagrodę im. Sergio Vieira de Mello przyznaje Kapituła, w skład której wchodzš przedstawiciele Prezydenta RP, Ambasadora Federacyjnej Republiki Brazylii, Ambasadora Królestwa Szwecji w Polsce, Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodców, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytutu Pamięci Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, placówek dyplomatycznych i fundacji wspierajšcych działania Willi Decjusza w obszarze praw człowieka oraz Fundatorzy Nagrody i przedstawiciele Stowarzyszenia Willa Decjusza: Przewodniczšcy Zarzšdu i Dyrektor. Laureaci otrzymujš statuetkę autorstwa Andrzeja Renesa, dyplom oraz nagrodę finansowš ufundowanš przez Sponsorów.
Laureaci Polskiej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello 2011
Hassan Omar Hassan Laureat Nagrody w Kategorii Osoba
Prawnik, działacz na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego w Kenii. Wiceprzewodniczšcy Kenijskiej Komisji Obrony Praw Człowieka. Założyciel Muzułmańskiej Rady Konsultacyjnej i Muungano wa Mageuzi (Ruchu na Rzecz Zmian), których celem było wzmacnianie procesów demokratycznych i doprowadzenie do wyborów powszechnych w roku 2002. Szczególnie zaangażowany w działania na rzecz zwalczania podziałów etnicznych, religijnych i kulturowych, wykorzystywanych dla osišgania doranych celów politycznych, rzecznik ochrony praw kobiet oraz poprawy warunków w kenijskich obozach dla uchodców. Orędownik zmian konstytucyjnych, reform politycznych i programu ochrony wiadków.
Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć Laureat Nagrody w Kategorii Organizacja
Organizacja pozarzšdowa, założona w Krakowie w 2002 przez absolwentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z inicjatywy dr Haliny Nieć w celu promowania i poszanowania praw człowieka, udzielania bezpłatnej pomocy prawnej oraz realizacji projektów z zakresu edukacji i demokratyzacji. Organizacja wiadczy pomoc prawnš w sprawach cywilnych, pomaga uchodcom i innym cudzoziemcom poszukujšcych ochrony w Polsce, prowadzi szkolenia z zakresu praw człowieka i ochrony uchodców, monitoruje areszty i przejcia graniczne pod względem standardów traktowania oraz dostępu do procedury uchodczej i przestrzegania zasady non-refoulement. Centrum współpracuje z Policjš i Fundacjš La Strada w zakresie przeciwdziałania handlowi ludmi oraz uczestniczy z pracach Zespołu ds. Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludmi w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Centrum jest partnerem wykonawczym Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodców (UNHCR). www.pomocprawna.org
Bernard Kouchner Laureat Nagrody Honorowej
Francuski lekarz, polityk, działacz w obszarze pomocy humanitarnej, w latach 1988 2010 pełnił funkcje ministra ds. pomocy humanitarnej, zdrowia i spraw zagranicznych w kilku francuskich rzšdach. Członek Parlamentu Europejskiego (1994-1997). W latach 1999-2001 Wysoki Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ i szef Tymczasowej Administracji w Kosowie. Od 1968 roku organizator i uczestnik misji humanitarnych niosšcych pomoc ofiarom katastrof nuklearnych, przemysłowych i politycznych, m.in. w Biafrze, Jordanii, Libanie, Sajgonie. Współzałożyciel organizacji Lekarze bez granic (1971), założyciel organizacji Lekarze wiata (1980) i fundacji na rzecz walki z AIDS i pomocy osobom bezdomnym (1993). Z jego inicjatywy Francja przedstawiła, a Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 1987 przyjęło deklarację na temat prawa dostępu lekarzy i organizacji niosšcych pomoc humanitarnš do krajów ogarniętych pożogš wojennš lub dotkniętych katastrofami naturalnymi.
Koordynacja projektu:
Jadwiga Figiel-Stoch jaga@villa.org.pl
Katarzyna Renes kasia@villa.org.pl
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Willa Decjusza
30-233 Kraków, ul. 28 Lipca 1943 roku 17a
www.villa.org.pl
Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodców w Polsce
Honorowy Patronat:
Ambasador Federacyjnej republiki Brazylii w Polsce
Ambasador Królestwa Szwecji w Polsce
Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodców
Partnerzy:
Ambasada Federacyjnej Republiki Brazylii w Polsce
Ambasada Królestwa Szwecji w Polsce
Ambasada Królestwa Norwegii w Polsce
Instytut Francuski w Krakowie
Województwo Małopolskie
Fundatorzy:
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Miasta Kraków
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
BP Europa SE, Generalny Sponsor Willi Decjusza
Firmy: Grupa PZU, Port Lotniczy Kraków-Balice, SPL, Restauracja w Willi Decjusza
Partnerzy Medialni:
Telewizja Polska Kraków, Polskie Radio Kraków, Polskie Radio dla Zagranicy, Dziennik Polski, Nasze Słowo, Ras Publica Nowa, Znak, Manko, Portale: Portal Spraw Zagranicznych, Scena Myli, Twoja Europa, Tolerancja
|