POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
24-06-2011      -  
Centrum Kultury PodgĂłrza
Koncert Orkiestry Kameralnej im. œw. Krzysztofa
Miasta Stołecznego Wilna
Centrum Kultury PodgĂłrza

ul. Sokolska 13
30-510 KrakĂłw
tel. 12-656-36-70

http://www.ckpodgorza.pl
Koœciół œw. Katarzyny
19:00
WSTĘP WOLNY       
 
Muzyka
Orkiestra Kameralna im. œw. Krzysztofa
Miasta Stołecznego Wilna

Dyrygent:
DONATAS KATKUS
Solistka:
LORETA BARTKEVIČIUTE (sopran)

Orkiestra Kameralna im. œw. Krzysztofa została założona przez prof. Donatasa Katkusa w 1994 roku. Wileńscy muzycy wykonujš muzykę barokowš oraz utwory współczesne, także litewskich kompozytorów, często spoza kręgu klasyki – nieobce sš im interpretacje melodii jazzowych, rockowych. W cišgu kilkunastu lat swej działalnoœci artystycznej orkiestra zdobyła uznanie na Litwie i za granicš. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach. Koncertowała w Szwecji, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Polsce. Nagrała przeszło 20 płyt. Z inicjatywy muzyków tej formacji od kilku lat w wileńskich koœciołach, salach koncertowych, muzeach i dziedzińcach odbywa się Festiwal œw. Krzysztofa.
Donatas Katkus od momentu założenia Orkiestry niezmiennie pozostaje jej kierownikiem artystycznym. Altysta, muzykolog i pedagog od 1969 r. jest profesorem Akademii Teatralno – Muzycznej w Wilnie, a od 1995 r. kieruje kursem mistrzostwa artystycznego w Pomersfeldenie (Niemcy). Za działalnoœć artystycznš, muzycznš a także społecznš w 2001 r. został laureatem Litewskiej Nagrody Narodowej, a w 2003 r. otrzymał odznaczenie Œwiatowej Organizacji Własnoœci Intelektualnej (WIPO).

Cechš charakterystycznš Orkiestry Kameralnej im. œw.Krzysztofa Miasta Stołecznego Wilna (Kierownik Artystyczny i Dyrygent Donatas Katkus) jest jej uniwersalizm, profesjonalizm i artyzm. Dzięki temu Orkiestra jest mile widzianym goœciem zarówno na scenach krajowych, jak i na najbardziej znanych scenach zagranicznych, m.in. Théatre des Champs-Elysées, w salach koncertowych im. M.Glinki lub im.P.Czajkowskiego i in. Orkiestra także nie odmawia występów na estradzie lub w kopalniach piasku....
Orkiestra Kameralna im. œw. Krzysztofa przez 17 lat działalnoœci zdobyła szerokie uznanie zarówno na Litwie, jak i za granicš. Reprezentowane przez Orkiestrę osišgnięcia kulturalne Litwy cieszš się dużš popularnoœciš na takich festiwalach międzynarodowych, jak Probaltica (Polska), Wraclavia Cantats (Polska), Tubin (Finlandia), Pärnu (Estonia), Europaeisches Musikfest Münsterland, Kaskados, Mystik und Maschine, Berlin Jazz, Hermann Hesse (Niemcy), Berliozo (Francja), Reykholt (Islandia) i innych.
Orkiestra Kameralna im. œw. Krzysztofa współpracuje na stałe ze znanymi krajowymi i zagranicznymi zespołami oraz wykonawcami – Violetš Urmanavičiute - Urmana (sopran), Alfredo Nigro (tenor), Kerstin Avemo (sopran), Virgilijusem Noreikš (tenor), Davidem Geringiem (wiolonczela), Mariš Cliegel (wiolonczela), Leonidem Chizhikiem (fortepian), Konstantinem Lifschitzem (fortepian), Tamami Honma (fortepian), Petrasem Geniušasem (fortepian), Julianem Josephem (fortepian), Petrasem Vyšniauskasem (saksofon), Camillš Hoiteng (flet), Lindš Maxey (marimba), Antonem Barakhovskim (skrzypce), Jacquesem Israelievitchem (skrzypce), Moti Shmitem (skrzypce) i innymi
Orkiestrę Kameralnš im. œw. Krzysztofa spoœród zespołów artystycznych Litwy wyróżnia wyjštkowa uniwersalnoœć stylistyczna. Dla swoich słuchaczy Orkiestra proponuje ponad 30 opusów skomponowanych zarówno w dawnych czasach, jak i w nasze dni przez studentów Akademii Teatralno - Muzycznej w Wilnie. W swym repertuarze Orkiestra ma utwory dla instrumentów smyczkowych czołowych kompozytorów litewskich, m.in. F. Bajorasa, B. Kutavičiusa, O. Balakauskasa. Z dużym zainteresowaniem muzycy Orkiestry wykonujš utwory współczesnych kompozytorów zagranicznych, m.in. P. Wasko, E. S. Tüüro, J. McCabe‘a, Shina, A. Ruoffo, R. Sierros i wielu innych.

Donatas Katkus od momentu założenia Orkiestry Kameralnej im. œw. Krzysztofa niezmiennie pozostaje jej kierownikiem artystycznym. Altysta, muzykolog i pedagog Katkus studiował na akademiach muzycznych w Wilnie i w Moskwie, był na stażu w Budapeszcie.
W 1965 r. z inicjatywy Donatasa Katkusa w Wilnie został założony Kwartet Smyczkowy, w którym jego założyciel występował przez 29 lat, zdobywajšc m.in. I nagrodę na międzynarodowym festiwalu w Liez. Z Kwartetem Smyczkowym Katkus koncertował w ponad 30 krajach œwiata. Od 1968 r. Katkus jest profesorem Akademii Teatralno – Muzycznej w Wilnie, a od 1995 r. kieruje kursem mistrzostwa artystycznego w Pomersfeldenie ( Niemcy ).
W 1995 r. w Wilnie po raz pierwszy odbył się Letni Festiwal Muzyczny zainicjowany przez Donatasa Katkusa.
Za owocnš działalnoœć artystycznš, muzycznš a także społecznš w 2001 r. Donatas Katkus został laureatem Litewskiej Nagrody Narodowej, a w 2003 r. otrzymał odznaczenie Œwiatowej Organizacji Własnoœci Intelektualnej (WIPO).


PROGRAM
KONCERTU W KOŒCIELE ŒW.KATARZYNY

ORKIESTRA KAMERALNA IM. ŒW. KRZYSZTOFA
Miasta Stołecznego Wilna

Dyrygent DONATAS KATKUS
Solistka LORETA BARTKEVIČIUTE (sopran)

Mikołaj Konstanty ČIURLIONIS (1875-1911)
Andante
•
Bronius KUTAVIČIUS (*1932)
Trzy sonety Adama Mickiewicza
•
Eugeniusz MORAWSKI (1876-1948)
Kwartet nr 1
I. Notturno (Nokturn)
I. Il levare del sole (Wschód Słońca)
III. La preghiera (Modlitwa)

Przerwa

Carl REINEKE (1824-1910)
Serenada dla orkiestry smyczkowej g-moll Op. 242
I. Marcia
II. Arioso
III. Scherzo
IV. Cavatine
V. Fughetta giocosa
VI. Finale
 
Miejsce:
Koœciół œw. Katarzyny
 
Godz.
19:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury