POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
07-03-2011      -   31-03-2011
Stowarzyszenie Willa Decjusza
10. Letnia Szkoła Wyszehradzka - zaproszenie do składania aplikacji
Stowarzyszenie Willa Decjusza

ul. 28 Lipca 1943 roku 17 A
30-233 KrakĂłw
tel. 12 425 36 38, 12 425 36 44
12 425 36 23
fax: +48 12 425 36 63

http://www.villa.org.pl
e.zajac@villa.org.pl
Stowarzyszenie Willa Decjusza
30-233 Kraków, ul. @8 Lipca 1943 roku 17A
       
 
Wydarzenia inne
Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza studentów/ki, doktorantów/ki i osoby, które rozpoczęły już pracę zawodowš do udziału w Letniej Szkole Wyszehradzkiej, której jubileuszowa, dziesišta edycja realizowana będzie w Krakowie w dniach 8 – 16 lipca 2011 roku.
Letnia Szkoła Wyszehradzka jest międzynarodowym interdyscyplinarnym programem edukacyjnym Stowarzyszenia Willa Decjusza, realizowanym we współpracy z Fundacjš Cracovia Expres – Centrum Węgierskim w Krakowie, Stowarzyszeniem Spraw Międzynarodowych w Pradze, Centrum Badań Etnicznoœci i Kultury w Bratysławie i Instytutem Euroregio Ukraine w Kijowie, adresowanym do młodych osób z Czech, Polski, Słowacji, Węgier i innych krajów Europy Œrodkowo-Wschodniej.
Kolejne edycje Letniej Szkoły Wyszehradzkiej podejmujš najbardziej aktualne tematy z punktu widzenia funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej i Europy, rozważane w kontekœcie zagadnień o charakterze globalnym. Program Szkoły realizowany jest w formie wykładów, debat, seminariów, warsztatów, prowadzonych przez międzynarodowy zespół ekspertów z różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i kulturalnego.
Większoœć zajęć prowadzona jest w Willi Decjusza, zabytkowym zespole pałacowo-parkowym na Woli Justowskiej w Krakowie, ale każdego roku osoby uczestniczšce w Letniej Szkole odbywajš również wizyty studyjne w innych miejscach Krakowa i Małopolski, umożliwiajšcych poznanie wybranych elementów regionalnego i ogólnopolskiego dziedzictwa kulturowego.

W poprzednich edycjach uczestniczyło blisko 450 osób z krajów Grupy Wyszehradzkiej i ponad 20 innych krajów głównie Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej. W zwišzku z jubileuszowym charakterem tegorocznej edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej do udziału w jej programie została zaproszona 40-osobowa grupa tzw. alumnów - wyłoniona spoœród absolwentów poprzednich edycji, którzy wezmš udział w tygodniowym warsztacie (3 – 10 lipca), realizowanym w zaproponowanej formie i koncentrujšcym się na zagadnieniach wczeœniej przez nich wskazanych jako najbardziej interesujšce w kontekœcie problematyki wpisanej w ideę Letniej Szkoły Wyszehradzkiej.
W dniach 8-10 absolwenci spotkajš się w Will Decjusza z 50-oma osobami zakwalifikowanymi do tegorocznej „regularnej” Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Wspólnie uczestniczyć będš w otwartym dwudniowym seminarium, indywidualnie kształtujšc program i formę odbywanych zajęć. Spotkanie to uœwietni uroczysty wieloetniczny Koncert Wyszehradzki.

Wœród najważniejszych tematów zaproponowanych uczestnikom 10. Letniej Szkoły znajdš się najbardziej aktualne wyzwania społeczne, polityczne i ekonomiczne, a wœród nich: polskie Przewodnictwo w Radzie UE z uwzględnieniem wczeœniejszych doœwiadczeń czeskich i węgierskich, 20-lecie Grupy Wyszehradzkiej – podsumowanie i ocena jej funkcjonowania, perspektywy współpracy wyszehradzkiej, budżet UE i jego konsekwencje dla rozwoju regionalnego tej częœci Europy, perspektywiczna ocena transformacji społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturalnych w regionie i poszczególnych krajach, Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne w regionie, udział krajów regionu w misjach stabilizacyjnych, dyplomacja kulturalna, zmiany demograficzne zwišzane z nowymi zjawiskami migracyjnymi, kształtowanie się społeczeństw wielokulturowych a nowe fale ekstremizmu w regionie, „zagarnięcie Europy” przez prawicę, nowe pokolenie inteligencji zaangażowanej społecznie, a także zagadnienia tożsamoœci i odrębnoœci kulturowej, rola i miejsce mediów we współczesnym œwiecie, kultura współczesna Polski i krajów sšsiadujšcych. Ważnym punktem programu będzie inauguracja Szkoły poœwięcona Przewodnictwu Polski w Radzie Unii Europejskiej. Niezwykle ważne będzie uwzględnienie wczeœniejszych doœwiadczeń, priorytetów, konkluzji i specyfiki perspektywy naszych partnerów w ramach tzw. Prezydencji: czeskiej i węgierskiej. W debacie wezmš udział Ambasadorowie Czech, Słowacji, Węgier, oraz przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Udział w Letniej Szkole Wyszehradzkiej jest bezpłatny. Uczestnicy ponoszš jedynie koszt podróży do i z Krakowa, koszt własnego ubezpieczenia i opłatę rejestracyjnš.
Zapraszamy do składania aplikacji, termin nadsyłania dokumentów to 31 marca 2011.

Informacje o warunkach uczestnictwa i formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej Stowarzyszenia Willa Decjusza: www.villa.org.pl

Koordynacja projektu:
Anna Kowalska, Jadwiga Figiel-Stoch, Katarzyna Renes

Rekrutacja:
Katarzyna Renes - kasiarenes@villa.org.pl

Organizator:
Stowarzyszenie Willa Decjusza – www.villa.org.pl

Sponsor strategiczny:
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

Sponsorzy:
BP Europe SE, Siemens Sp. z o.o., Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice Sp. z o.o.

 
Miejsce:
Stowarzyszenie Willa Decjusza
30-233 Kraków, ul. @8 Lipca 1943 roku 17A
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury