wydarzenie towarzyszšce wystawie GRUPA BLOOMSBURY.
BRYTYJSKA BOHEMA KRĘGU VIRGINII WOOLF
Niedziela 21 listopada 2010, godz. 10.00-18.00
MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY www.mck.krakow.pl
Kraków, Rynek Główny 25, WSTĘP WOLNY (obowišzujš zapisy na warsztaty dla dzieci: warsztaty@mck.krakow.pl; wejciówki na degustacje herbat do odbioru)
W niedzielę, 21 listopada, zapraszamy do Międzynarodowego Centrum Kultury na DZIEŃ BRYTYJSKI, w ramach którego odbędzie się wiele atrakcyjnych, bezpłatnych wydarzeń.
Przez cały dzień będzie można wzišć udział w konkursie, którego głównš nagroda będzie Dzień z MINI Cooperem. Firma Mini Dobrzański udostępni zwycięzcy jeden z modeli kultowej brytyjskiej marki samochodowej.
Będzie można zwiedzić wystawę Grupa Bloomsbury. Brytyjska bohema kręgu Virginii Woolf w towarzystwie jej kuratorów dr Moniki Rydiger (oprowadzanie w j. polskim o godz. 10.00) oraz Tonyego Bradshawa (oprowadzanie w j. angielskim o godz. 17.00).
Dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat przygotowane sš warsztaty plastyczne pt. Dlaczego Brytania jest Wielka. Najmłodsi poznajš symbole zwišzane z Wielkš Brytaniš oraz dowiedzš się o największych angielskich osišgnięciach z różnych dziedzin. Częć praktyczna zajęć będzie powięcona malowaniu ceramiki - w końcu nie ma nic bardziej brytyjskiego niż herbata w eleganckim kubeczku! Partnerami warsztatów sš firmy IKEA i Canson.
Wykład Frances Spalding, wybitnej znawczyni twórczoci Bloomsbury, historyka sztuki i autorki biografii Rogera Frya, Vanessy Bell i Duncana Granta, odbędzie się w Sali Pod Kruki o godz. 12.00. Przedmiotem rozważań będzie fenomen Grupy Bloomsbury, który ujawnił się szeroko po 1910 roku wraz z dołšczeniem do niej Rogera Frya. Zaczęło się od wystawy malarstwa impresjonistów, ale wkrótce uwagę zwróciły również estetyka, normy społeczne, stosunek do polityki i emancypacji kobiet, które panowały w Grupie Bloomsbury, stajšc się przedmiotem debaty publicznej.
W godzinach 13.00 do 15.00 na degustację herbat zaprasza Firma Five oclock, specjalizujšca się nie tylko w aromatycznych mieszankach herbat z całego wiata, ale także w akcesoriach do ich parzenia i podawania. Specjalnie na Dzień Brytyjski w MCK Five oclock przygotuje wybór czterech wymienitych herbat. Atrakcjš będzie nie tylko możliwoć ich spróbowania, ale także dowiedzenie się czego więcej o tradycji picia herbaty oraz o pochodzeniu konkretnych mieszanek.
Na zakończenie wystšpi brytyjski zespół teatralny przedstawiajšc spektakl pt. Vanessa & Virginia. Sztuka oparta na motywach powieci Susan Sellers doskonale oddaje złożonoć i piękno zwišzku między siostrami Virginiš Woolf i Vanessš Bell. Wyróżniała je wyjštkowa, choć zupełnie odmienna, wrażliwoć. Były ze sobš bardzo zwišzane, także zawodowo Vanessa często ilustrowała ksišżki Virginii. Mimo licznych konfliktów na tym polu stworzyły szalenie twórczy duet Virginia w jednym z listów pisała do siostry: Czy sšdzisz, że mamy tę samš parę oczu, a tylko inne okulary?.
PROGRAM:
10.00 Zwiedzanie wystawy z polskim kuratorem dr Monikš Rydiger
11.45 Warsztaty plastyczne dla dzieci Dlaczego Brytania jest Wielka? (obowišzujš zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl)
12.00 Wykład Frances Spalding Wstrzšs, przerażenie, zachwyt i nowatorstwo: wkład Grupy Bloomsbury w sztukę nowoczesnš
13.00 15.00 Degustacja herbaty. (Obowišzujš bezpłatne wejciówki, do odebrania w Galerii MCK od 16 listopada)
13.45 Warsztaty plastyczne dla dzieci Dlaczego Brytania jest Wielka? (obowišzujš zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl)
17.00 Zwiedzanie wystawy z brytyjskim kuratorem Tonym Bradshawem (po angielsku)
18.00 Vanessa & Virginia sztuka teatralna wg powieci Susan Sellers (ok.90 min., w j. angielskim)
Frances Spalding historyk sztuki, krytyk i biograf. Na przełomie lat 70 i 80 zajmowała się szeroko sztukš brytyjskš XX-wieku rozwijajšc jednoczenie zainteresowanie biografistykš. Reputację w tej dziedzinie zdobyła ksišżkš Roger Fry: Art and Life wydanš w 1980 roku i kontynuowała pisanie biografii artystów: Vanessy Bell, Jaohna Mintona, Duncana Granta i Gwen Raverat oraz poety Stevie Smith. Jej sudium British Art since 1900 wydane w serii World of Art wydawnictwa Thames & Hudson jest szeroko używane w szkołach I na uniwersytetach. Od 2000 roku wykłada historię sztuki na uniwersytecie w Newcastle. Jest członkiem Royal Society of Literature i honorowym członkiem Royal College of Art.
|