Bohaterami najbliższego Spotkania w antrakcie, które odbędzie się
16 listopada b.r. po spektaklu Trans-Atlantyk w Narodowym Starym Teatrze, będš Tadeusz Huk i Leszek Piskorz, obchodzšcy 40. pracy artystycznej.
Podczas uroczystoci, gratulacje i podziękowania złożš m.in. przedstawiciele władz i rodowisk artystycznych Krakowa oraz grono przyjaciół i wielbicieli talentu Jubilatów.
Spotkaniu towarzyszyć będzie okolicznociowa wystawa, przygotowywana w foyer Teatru przez Annę Litak.
Spotkania w antrakcie - cykl, powięcony aktorskim jubileuszom, którego inauguracja odbyła się 24 lutego 2005 roku w Muzeum Starego Teatru.
To nawišzanie do wielkiej tradycji aktorskich jubileuszy kultywowanych w sposób szczególny na przełomie XIX i XX wieku. Przy okazji spotkań przypominam o tradycji i obyczaju, które budujš odrębnš atmosferę, rytuał teatralnych relacji fascynujšc, urzekajšc magiš niewtajemniczonych.
Każdy z jubileuszowych wieczorów przynosi jakš benefisowš historię, anegdotę, przywołuje postacie z przeszłoci krakowskiego teatru. Bohatera spotkania aktora jubilata pragnę pokazać w sposób złożony, odchodzšc od powtarzalnych reguł, dostosowujšc sposób prezentacji
do osobowoci, dokonań aktorskich jubilata, jego własnych życzeń.
(Elżbieta Bińczycka - prowadzšca cykl Spotkanie w antrakcie)
Tadeusz Huk aktor
Absolwent krakowskiej PWST, pracę artystycznš rozpoczšł na deskach Teatru im. J. Słowackiego 28 padziernika 1970 roku brawurowš rolš Janosika w Na szkle malowanym Brylla w reżyserii Jana Skotnickiego.
Po czterech sezonach na tej scenie, wielu znaczšcych rolach (m.in. Płatonow w Płatonowie Czechowa, Ksišże Parvis w Metafizyce dwugłowego cielęcia Witkacego, Lelum w Lili Wenedzie Słowackiego) w 1974 roku został zaproszony do zespołu Starego Teatru i pozostaje w nim do dzi.
Tadeusz Huk teatralny arbiter elegantiarum, o zniewalajšcym męskim uroku, łšczy intelektualny dystans, dyscyplinę i precyzję z siłš ekspresji, autoironiš, wyrafinowanym poczuciem humoru. Jest aktorem o bardzo szerokim emploi, zaskakuje różnorodnociš teatralnych wcieleń klasyczny i nowoczesny, formalny i emocjonalny, tragik i komik.
Rolš Mattiego w Panu Putilli i jego słudze Mattim Brechta w reżyserii Macieja Prusa rozpoczšł swój pierwszy sezon w Starym Teatrze. Zagrał Mattiego przeciw brechtowskim zasadom żywiołowo, namiętnie zgodnie z mylš inscenizacyjnš reżysera, który w tym przedstawieniu łamał utarte interpretacje. Również przeciw schematom stworzył Czepca w Weselu Wyspiańskiego wtopionego w oniryczny, zaczarowany wiat inscenizacji Jerzego Grzegorzewskiego.
We współpracy z Andrzejem Wajdš powstała rola Kreona chłodnego polityka, rozdzieranego wštpliwociami człowieka, zrozpaczonego ojca. Kreacja, mienišca się wielociš niuansów stanowiła kontrapunkt dla drapieżnej postawy protagonistki w przedstawieniu Antygona Sofoklesa. Kolejne postacie tworzone pod kierunkiem tego reżysera to: zmagajšcy się z wštpliwociami mistyczny Reb Szymszon w Dybuku An-skiego, cudownie wcielony w Tetmajerowskiego ducha Gospodarz w Weselu Wyspiańskiego (rolę tę uhonorowano głównš nagrodš aktorskš podczas XVIII Opolskich Konfrontacji Teatralnych, a także nagrodš Fundacji im. Włodzimierza Tetmajera) i farsowy kochanek Emil Tavernier w Słomkowym kapeluszu Labichea.
Znakomite role komediowe artysty powstały w przedstawieniach Tadeusza Bradeckiego. Nagrodzony podczas XXVI Kaliskich Spotkań Teatralnych i XIII Opolskich Konfrontacji Teatralnych Baron Krieg furiat i kabotyn w Wionie narodów w Cichym Zakštku Nowaczyńskiego, z autoironiš wypiewany Hrabia Szarm w Operetce Gombrowicza, przegrany Hrabia Respekt w Fantazym Słowackiego, jak kameleon przeistaczajšcy się w cały szereg charakterystycznie narysowanych postaci (doskonale obnoszšcych barwne kostiumy) w Rękopisie znalezionym w Saragossie Potockiego, z kryminalnego komiksu wycięty Stary Dogsoorough w Karierze Artura Ui Brechta.
W dramacie Wariacje enigmatyczne Schmitta w reżyserii Piotra Mikuckiego stworzył postać Abla Z. owianego tajemnicš, zanurzonego
w marzeniach, rozdartego samotnociš pisarza noblisty.
Artysta doskonale odnalazł się również we współpracy z takimi indywidualnociami reżyserskimi jak Jerzy Jarocki (Sen o bezgrzesznej, Rewizor, Mord w katedrze), Krystian Lupa (Miasto snu), Laco Adamik (Don Carlos), Rudolf Zioło (Burza).
W przedstawieniach Kazimierza Kutza dwukrotnie przywdział mundur: jako Rotmistrz w Damach i huzarach Fredry i Pułkownik w Spaghetti i mieczu Różewicza. Obie role jeszcze raz potwierdziły jak znakomicie artysta konstruuje postacie komediowe.
Mikołaj Grabowski powierzajšc mu role Ministra Kosiubickiego w Trans-Atlantyku Gombrowicza wykorzystał autoironiczny dystans, swoiste poczucie absurdu, rodzaj wytwornej nonszalancji artysty (nagroda aktorska na IX Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim).
Udział w przedstawieniach reżysera młodego pokolenia Jana Klaty:
w Trylogii wg Sienkiewicza, gdzie stworzył cały szereg postaci z Rochem Kowalskim na czele, a także Chińczyka A-to-tso w Weselu Hrabiego Orgaza Jaworskiego pokazał jak bardzo jest otwarty na nowš formę, na teatralny eksperyment.
(tekst Elżbieta Bińczycka)
Leszek Piskorz aktor, reżyser, pedagog
Krakowianin z urodzenia i pasji, przez wszystkie lata twórczej pracy wierny Staremu Teatrowi, debiutował w przedstawieniu Sen nocy letniej Szekspira w reżyserii Konrada Swinarskiego 22 lipca 1970 roku.
Leszek Piskorz uosabia wszystkie cechy aktorstwa ze szkoły Konstantego Stanisławskiego: zespolenie z granš postaciš, prawdę psychologicznš, perfekcjonizm warsztatowy. Jego wyrazistoć, charakterystycznoć, dynamikę i sceniczny temperament wzmacnia naturalna vis comica.
Pierwsze role stworzył w przedstawieniach legendarnych inscenizatorów Starego Teatru: Konrada Swinarskiego (Wszystko dobre, co się dobrze kończy Szekspira, Dziady Mickiewicza), Jerzego Jarockiego (Mniszki Maneta, Matka Witkacego, Proces Kafki, Sen o bezgrzesznej scen. Jarocki, Opalski) oraz Andrzeja Wajdy poczynajšc od Seminarzysty w Biesach Dostojewskiego, przez dramatycznie wypiewanš postać niezłomnego Waleriana Łukasińskiego w Nocy Listopadowej Wyspiańskiego, po rolę Zbyszka Dulskiego w Z biegiem lat z biegiem dni... scen. Olczak-Ronikier, której nadał rys psychologiczny, zanurzył w ironii, a m.in. poprzez charakterystyczny tik nasycił komicznie.
Jego Mc Murphy w Locie nad kukułczym gniazdem Wassermana
w reżyserii Krzysztofa Zanussiego był postaciš złożonš, z jednej strony cynicznym cwaniakiem i oszustem, z drugiej odważnym buntownikiem pokrywajšcym błazenadš ludzkie ciepło i empatię.
Podczas VI Opolskich Konfrontacji Teatralnych artystę wyróżniono za rolę Felka w Romansie z wodewilu Krzemińskiego w reżyserii Marty Stebnickiej, w której znakomicie splotły się jego talent komiczny
i wokalny, a także doskonała znajomoć krakowskiego folkloru.
Rola w Łgarzu Goldoniego w reżyserii Giovanni Pampiglionego uosabiała magię teatru. Aktor skonstruował postać Arlekina perfekcyjnie posługujšc się formš komedii dellarte z jej dyscyplinš, co do niuansu cyzelowanym gestem, za co nagrodzono go Grand Prix podczas XXII Kaliskich Spotkań Teatralnych.
Obłškany skryba kancelaryjny z Gogolowskiego opowiadania Pamiętnik wariata, na którym został oparty monodram Leszka Piskorza pod tym samym tytułem, w reżyserii Piotra Szczerskiego, był kwintesencjš aktorskich możliwoci tragicznego odzwierciedlenia prawdy psychologicznej postaci, łšczonej z komizmem i groteskowš deformacjš. Pamiętnik wariata wystawiono w Starym Teatrze ponad 500 razy.
Współpraca z Tadeuszem Bradeckim przyniosła dwie znakomite role: nagrodzonego podczas XXVII Kaliskich Spotkań Teatralnych Gaudentego
w Wionie narodów w Cichym Zakštku Nowaczyńskiego i korowód barwnych postaci w Rękopisie znalezionym w Saragossie.
Kreacjš sięgajšcš do najgłębszych pokładów ludzkich namiętnoci, zaskakujšcš odwagš w wykorzystaniu aktorskich i reżyserskich rodków wyrazu, była postać tytułowa z Bernhardowskiego Naprawiacza wiata zagrana i wyreżyserowana przez artystę w jubileuszowym trzydziestym sezonie pracy scenicznej.
Wszechstronnoć i otwartoć formalna jego aktorstwa pozwoliły mu odnaleć się w odrębnym wiecie inscenizacji Krystiana Lupy. Stworzył Miusowa we wznowionych Braciach Karamazow Dostojewskiego, a także tragikomiczne postacie Nikanora Iwanowicza Bosego i Arkadiusza Apołłonowicza Semplejarowa w Mistrzu i Małgorzacie.
Role Strażaka w Spaghetti i miecz Różewicza i Draba w Pieszo Mrożka
w reżyserii Kazimierza Kutza to mistrzowski popis łšczenia w grze elementów komicznych i groteskowych.
Aktorski kunszt, skupienie na istocie słowa, ascetycznoć w formie zademonstrował artysta w rolach: Starca w Wyzwoleniu w reżyserii Mikołaja Grabowskiego i Lekarza szkockiego w Makbecie w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Najnowsze kreacje to role w inscenizacjach Mikołaja Grabowskiego:
pełen ironii, perfekcyjnie przeistoczony w kobietę Chremes z Sejmu kobiet Arystofanesa, groteskowy w swej swarliwoci i megalomanii Pyckal w Trans-Atlantyku, żałosny w bezgranicznym oddaniu genialnemu przyjacielowi, przegrany kompozytor Fontana z Chopin kontra Szopen.
Prof. Leszek Piskorz jest od dwudziestu pięciu lat wykładowcš krakowskiej PWST.
W 2001 roku otrzymał Złoty Laur za Mistrzostwo w Sztuce.
(tekst Elżbieta Bińczycka)
|