Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Przestrzenie kultury w Bunkrze Sztuki, którego tematem będzie Dom w Polsce motyw przewodni nowego numeru czasopisma Autoportet.
Jeli powierzymy projekt naszego domu w Polsce uznanemu współczesnemu architektowi, zazwyczaj dostaniemy budynek utrzymany w duchu cisłego minimalizmu. Idealny jako symbol statusu, dom taki raczej nie przyjmie z wdziękiem objawów życia zwanych popularnie bałaganem. Nie wprowadzimy weń własnej dwudziesto-, trzydziestoletniej historii i jej wiadków zwykłych przedmiotów odziedziczonych po nieodległych przodkach. Otrzymamy spójne wnętrze i zewnętrze wszystko z precyzjš i konsekwencjš utrzymane w historycznym przecież stylu modernizmu.
Jeżeli wybór nasz padnie na opcję tradycyjnš i dom z katalogu, otrzymamy karykaturę historycznej architektury wzbogaconš o technologicznš nowoczesnoć szyby zespolone o odpowiednim współczynniku przenikalnoci cieplnej k oraz regulowane pilotem rolety i drzwi garażu. Wewnštrz umeblujemy nasz dom pewnie współczesnym dizajnem z może wyższej niż IKEA półki, ewentualnie tzw. meblami kolonialnymi. Nasz stolik po babci również i tutaj będzie się czuł jak pište koło u wozu. Oczywicie jeżeli bymy dziwnym trafem w ogóle chcieli go ze sobš zabrać
Pozorna opozycja pozornej tradycji i pozornej nowoczesnoci kształtuje obraz polskiego domu ostatnich dwóch dekad. Oprócz opisu sytuacji i poszukiwania jej przyczyn, najnowszy numer Autoportretu pyta o alternatywę, jakie, choćby wšskie, wyjcie z opisanego klinczu
Pozorna opozycja pozornej tradycji i pozornej nowoczesnoci kształtuje obraz polskiego domu ostatnich dwóch dekad. Oprócz opisu sytuacji i poszukiwania jej przyczyn, najnowszy numer Autoportretu pyta o alternatywę, jakie, choćby wšskie, wyjcie z opisanego klinczu.
W spotkaniu wezmš udział: Piotr Korduba, Magdalena Staniszkis, Piotr Winskowski. Rozmowę poprowadzi Majka Sokal.
Wydawcš Autoportretu jest Małopolski Instytut Kultury.
|