POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
11-10-2010      -   31-03-2011
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie
Brat naszego Boga
Wystawa
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie

ul. Totus Tuus 30
30-610 KrakĂłw
tel. 12 422 03 44
fax 12 619 87 87

http://www.idmjp2.pl
promocja@idmjp2.pl
Instytut Dialogu Międzykulturowego im.Jana Pawła II W Krakowie
ul. Kanonicza 18
11.00 - 16.00
       
 
Wystawy róşne
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy Brat naszego Boga, który odbędzie się
11 paŸdziernika 2010 r. o godzinie 12 w Galerii Instytutu przy ulicy Kanoniczej 18 w Krakowie.

Na wystawie prezentowane będš niepokazywane dotšd: brulion dramatu Karola Wojtyły Brat naszego Boga, ze zbiorów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie i rękopis ze zbiorów Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej, fotografie z czasów, gdy był kapłanem i biskupem diecezji krakowskiej (ze zbiorów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie i Archiwum Artystycznego i Biblioteki Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Wystawa jest twórczš odpowiedziš na pytanie o transformacje Karola Wojtyły i jego stosunku do sztuki. „W 1944 roku Karol Wojtyła przedstawił pierwszš wersję Brata naszego Boga ks. Józefowi Matlakowi, proboszczowi parafii œw. Stanisława Kostki na Dębnikach w Krakowie, proszš o wstępnš ocenę. Młody Karol pracował wtedy jeszcze w kamieniołomie w Solvayu i angażował się w prace Teatru Rapsodycznego. Jednoczeœnie uczestniczył już w studiach teologicznych podziemnego seminarium duchownego przygotowujšc się do kapłaństwa. Dramat poœwięcony œw. Bratu Albertowi Chmielowskiemu pojawił się cztery lata od napisania Jeremiasza (1940 r.). Nad tekstem tego utworu pracował Karol Wojtyła do 1950 roku, kiedy powstała jego ostateczna wersja opublikowana po raz pierwszy w Poezjach i dramatach w 1979 roku. Pierwsza wersja z 1944 roku nosi wyraŸnie charakter teatru rapsodycznego: osoby nie majš własnych imion, dialogi sš bardzo surowe, brak akcji. We wstępie do ostatecznej wersji, napisanej po powrocie z Rzymu między 1948-1950, ks. Karola Wojtyła zadeklarował, iż jego dramat jest próbš przeniknięcia człowieka i dotarcia do tego, co jest niedostępne na zewnštrz. Jest bowiem przekonany, że u Ÿródeł człowieczeństwa tkwi pierwiastek pozahistoryczny, który pragnie ukazać w swoim dramacie, w mniejszym stopniu dbajšc o szczegóły.” (ks. Jan Machniak, Bóg i człowiek w poezjach i dramatach Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Kraków, 2007).

W ramach tej ekspozycji zaprezentowany zostanie życiorys Adama Chmielowskiego, wzbogacony fotografiami z różnych okresów jego życia, a także fotokopie obrazów autorstwa Brata Alberta, pochodzšce ze zbiorów: Zgromadzenia Braci Albertynów Posługujšcych Ubogim, Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujšcych Ubogim, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie.

Integralnš częœciš wystawy będzie artystyczna prezentacja multimedialna, a także projekcja filmu: Brat naszego Boga na podstawie dramatu Karola Wojtyły, w reż. Krzysztofa Zanussiego.
Autorem scenariusza wystawy jest ks. prof. dr hab. Jacek Urban, zaœ aranżację opracowuje Agnieszka Sowa-Szenk.

Wystawa jest także upamiętnieniem kolejnej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolice Piotrowš.
 
Miejsce:
Instytut Dialogu Międzykulturowego im.Jana Pawła II W Krakowie
ul. Kanonicza 18
 
Godz.
11.00 - 16.00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury