POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
24-06-2010      -   24-06-2010
Stowarzyszenie Willa Decjusza
DAGNY – OPEN MIKE
Spotkanie z pisarzami – rezydentami Willi Decjusza
Stowarzyszenie Willa Decjusza

ul. 28 Lipca 1943 roku 17 A
30-233 KrakĂłw
tel. 12 425 36 38, 12 425 36 44
12 425 36 23
fax: +48 12 425 36 63

http://www.villa.org.pl
e.zajac@villa.org.pl
Klub Lokator
Kraków, ul. Krakowska 27
20:00
       
 
Wydarzenia inne
Zapraszamy na pierwszy wieczór literacki z cyklu „DAGNY – OPEN MIKE”, który poœwięcony będzie prezentacji twórczoœci pisarzy – aktualnych rezydentów nowego programu Stowarzyszenia Willa Decjusza pn. „Dagny”. W czwartkowym (24 czerwca, godz. 20.00) spotkaniu w Lokatorze udział wezmš: Juliusz Strachota i Hubert Klimko-Dobrzaniecki (Polska), Anne Köhler i Birgit Bauer (Niemcy), Bohdana Matijasz (Ukraina), Tor Eystein Øverås i Lisa C.B. Lie (Norwegia). Spotkanie poprowadzi Marcin Wilk. Wstęp wolny.

BIRGIT BAUER (1958, Niemcy) – pisarka i producentka filmowa. Z wykształcenia fotografka i asystentka chirurga. Ukończyła wiele kursów pisania scenariuszy i montażu filmowego. Mieszkała we Francji, Grecji, Indiach, Stanach Zjednoczonych i w Rzymie, a obecnie w Berlinie. Od 1980 roku publikuje opowiadania (m.in. w "die tageszeitung"), a od 1991 roku zajmuje się produkcjš filmów krótkometrażowych. W 1998 roku ukazał się jej debiut Holy Mood Blvd., a w roku 2003 powieœć Im Federhaus der Zeit. W 2007 roku zainicjowała i do dziœ prowadzi klub literacki „Leselounge“ w Berlinie.

HUBERT KLIMKO-DOBRZANIECKI (1967, Polska) – pisarz i tłumacz literatury. Studiował filozofię, teologię i filologię islandzkš. Wydał dwa tomiki poezji po islandzku. Swoje opowiadania publikował m.in. „Studium", „Czasie Kultury", „Twórczoœci", „Lampie" i „Portrecie". W 2003 roku ukazał się jego zbiór opowiadań Stacja Bielawa Zachodnia (w 2007 wydany pod tytułem Wariat). Rozgłos przyniosła mu quasi-powieœć, składajšca się z dwóch odrębnych nowel Dom Róży i Krýsuvík, która otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike. Jego ostatnia powieœć Rzeczy pierwsze ukazała się w 2009 roku nakładem Wydawnictwa Znak. Autor był też nominowany do Nagrody Angelus i do Paszportów Polityki w 2007 roku. Jego twórczoœć została przetłumaczona na francuski, włoski, serbski i bułgarski. Przez dziesięć lat mieszkał na Islandii, obecnie w Wiedniu.

ANNE KÖHLER (1978, Niemcy) – pisarka i dziennikarka. Studiowała historię sztuki i architekturę w Berlinie oraz dziennikarstwo w Hildesheimie. Publikuje od 2004 roku, a w 2009 roku zaczęła redagować własnš cotygodniowš rubrykę w "Süddeutsche Zeitung", która ze względu na bardzo pozytywne reakcje czytelników ukaże się w sierpniu w formie ksišżkowej. Otrzymała wiele stypendiów, m.in. Stypendium Literackie Senatu Berlina oraz dwumiesięczne stypendium pobytowe Heskiej Rady Literackiej w Rumunii. Laureatka licznych konkursów literackich oraz finalistka 16. Konkursu Open Mike. Mieszka w Berlinie.

LISA CHARLOTTE BAUDOUIN LIE (1980, Norwegia) – autorka i artystka sceniczna. Ukończyła Norweskš Akademię Sztuki. W 2000 roku debiutowała tomikiem poezji Forbausende få katastrofer, a rok póŸniej ukazała się jej powieœć Armløs slår tilbake. Jej utwory Pony of No return oraz performance w duecie z Stina Kajaso pt. Sons of Liberty będšce mieszankš popkultury, kiczu i mizantropijnej szczeroœci miały znaczšcy wpływ na norweskš scenę performancu. Jej ostatnia ksišżka jest kompilacjš Pony of No Retur I Sons of Liberty.

BOHDANA MATIJASZ (1982, Ukraina) – poetka, tłumaczka i redaktorka w wydawnictwie i czasopiœmie „Krytyka". Pracuje dla kijowskiej redakcji „Ukrajinskyj żurnal" (Praga), tłumaczy z polskiego i białoruskiego. Zrobiła doktorat z filozofii w Narodowej Akademii Mohylańskiej w Kijowie. W 2004 roku otrzymała nagrodę literackš wydawnictwa Smoloskyp. Obrończyni praw zwierzšt, które sš często bohaterami jej wierszy. Mieszka w Kijowie.

TOR EYSTEIN ØVERÅS – (1968, Norwegia) – pisarz i krytyk literacki. Zadebiutował w 1993 roku powieœciš Tittelløs (Bez tytułu), zaœ w 1996 została opublikowana jego druga powieœć. Jego najobszerniejszym do tej pory projektem jest relacja z podróży nad Morze Bałtyckie Til: En litterær reise (Naprzeciw: Podróż literacka), która zebrała wiele pozytywnych recenzji i została wyróżniona norweska nagrodš „Havmann“. Ostatniš ksišżkš autora jest zbiór esejów literackich Livet! Litteraturen! (Życie! Literatura!), za który otrzymał tytuł „Krytyka Roku“ przyznawany przez Norweski Zwišzek Krytyków. Øverås ukończył komparatystykę i przez kilka lat redagował norweskie czasopismo literackie „Vinduet“. Mieszka na zmianę na północy Norwegii i w Berlinie.

JULIUSZ STRACHOTA (1979, Polska) – pisarz. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz fotografię w łódzkiej „Filmówce”. Autor zbiorów opowiadań Oprócz marzeń warto mieć papierosy (2006), Cień pod blokiem Mirona Białoszewskiego (2009) i powieœci Zakłady nowego człowieka (2010). Jego opowiadania i reportaże drukowano w: „Lampie", „Czasie Kultury", „RADARZE", „Polityce" i w „Gazecie Wyborczej". Przez wiele lat żył z handlu przedmiotami z epoki PRL-u. Skupował między innymi wyposażenie barów mlecznych, saturatory, budki telefoniczne, a potem sprzedawał je kolekcjonerom. Kurator projektu literackiego Filia Nowa Huta. Z pochodzenia warszawiak, obecnie mieszka w Nowej Hucie.

24 czerwca (czwartek), Klub Lokator (ul. Krakowska 27), godz. 20.00, wstęp wolny

DAGNY to międzynarodowy program pobytów twórczych i wydarzeń literackich adresowany do autorów i czytelników z krajów, z którymi zwišzana była Dagny Juel-Przybyszewska, muza europejskiego modernizmu. Fenomen popularnoœci tej norweskiej pisarki oraz jej podróże po kontynencie zdajš się symbolizować wzajemnš fascynację między literaturami różnych częœci Europy.

Program został oficjalnie zainaugurowany 10 czerwca br. podczas œniadania w ogrodzie Willi Decjusza, w którym uczestniczyli Pan Mychajło Brodowycz, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Pan Jan-Philipp Sommer, Attaché ds. Kultury w Konsulacie Generalnym Niemiec w Krakowie, Pani dr Danuta Glondys, Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza, Renata Serdenicka i Małogorzata Różańska, koordynatorki programów literackich Willi Decjusza, rezydenci programu „Dagny” oraz przedstawiciele mediów. Spotkania poœwięcone było prezentacji założeń programu oraz planu wydarzeń artystycznych towarzyszšcych jego pierwszej edycji.

Cały projekt składa się z czterech edycji trzymiesięcznych pobytów twórczych w Willi Decjusza, podczas których pisarze (6 osób w każdej edycji) pracować będš nad własnymi tekstami oraz scenariuszami wspólnych spotkań literackich. W ramach pierwszej (wiosennej) edycji programu odbędzie się wspólny wieczór autorski w krakowskim klubie „Lokator” (24 czerwca 2010 roku, godz. 20.00) oraz prezentacja literacka w berlińskim „Klubie Polskich Nieudaczników” (połowa lipca br.). Jesieniš tego roku rozpocznie się druga edycja programu, podczas której planowane sš wieczory autorskie nie tylko w Krakowie, ale również podczas festiwali literackich we Lwowie i Stavanger. Cały program zakończy międzynarodowy festiwal literatur w Krakowie oraz publikacja dwujęzycznej antologii tekstów (paŸdziernik 2011). Motywem wiodšcym festiwalu będzie rozrachunek z mitem duszy kobiety, czyli niejako nowy literacki portret Dagny Juel. Topos literackiej kobiecoœci ujęty przez pisarki i pisarzy ze Wschodu, Zachodu i Północy Europy, zaprezentowany zostanie w antologii, której premiera odbędzie się podczas festiwalu. W wydarzeniu udział wezmš uczestnicy wszystkich czterech edycji programu, krytycy literaccy, dziennikarze, tłumacze oraz wydawcy z Polski, Norwegii, Niemiec i Ukrainy.

Równolegle z programem „Dagny” Stowarzyszenie Willa Decjusza kontynuuje projekt stypendiów twórczych realizowany wspólnie z Fundacjš Współpracy Polsko-Niemieckiej, dzięki czemu do grona pisarzy-rezydentów Willi Decjusza dołšczajš także tłumacze literatury.

Organizator:
Stowarzyszenie Willa Decjusza – www.villa.org.pl

Koordynacja projektu:
Renata Serednicka – renata@villa.org.pl

 
Miejsce:
Klub Lokator
Kraków, ul. Krakowska 27
 
Godz.
20:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury