Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: m.hajto@okn.edu.pl.
12 grudnia 2021 roku zapraszamy do ARTzony Orodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 4) na GRĘ PERFORMATYWNĽ pt. "dopóki jest dokšd" według koncepcji Małgorzaty Haduch. Pokazy odbędš się w godz. 18:00, 19:00 i 20:00.
W grze performatywnej wezmš udział:
Kirill Aleksandrov,
Magdalena Hałoń,
Magdalena Krężołek,
Łukasz Łęcki,
Aleksandra Mamulska,
Ernest Ogórek,
Aniela Pramik,
Damian Stanisławowicz,
Alexandra Shevchuk,
Paulina Zygmunt.
Koncepcja: Małgorzata Haduch.
Obrazy: Aleksandra Kucharska-Cybuch.
Gra performatywna pt. "dopóki jest dokšd" jest rezultatem projektu artystycznego autorstwa Małgorzaty Haduch pt. "Przemierzajšc, podšżajšc" zrealizowanego w ramach Rezydencji Artystycznej w ARTzonie, będšcej częciš NORWID FESTIWAL 2021.
"Mojš inspiracjš jest podšżanie zawarte w Norwidowskim Pielgrzymie, które skojarzyło mi się z technikš kompozycji Passing Through. Jest to metoda choreografa Davida Zambrano, pasjonujšca wielu tancerzy na całym wiecie. Samo słowo passing through oznacza już przechodzenie przez, a w wykonaniu, jednym z motywów jest podšżanie po spirali przez przestrzeń, lecz nie cel jest ważny a to co się po drodze wydarza. Bazš tej techniki jest chodzenie, bieganie, pauza, wyjcie i wejcie, prowadzenie i podšżanie. Indywidualny wybór jednej z tych akcji, dookrelony czasem trwania, prowadzi do tworzenia kalejdoskopowych konstelacji ruchowych w przestrzeni.
Przekazem moim jest uważnoć na drogę, nie jej cel. W życiu ziemskim możemy jedynie trenować się w przemierzaniu, podšżaniu. Norwid pisze w swoim wierszu o zakotwiczeniu się w sobie, o stopach, które sš dla mnie metaforš tu i teraz, o domie, który jest zawsze tam, gdzie jestem ja. By wywołać rezonujšcy z tym założeniem stan, w procesie korzystam z technik oddechowych i pracy ze wiadomociš ciała. Chciałabym zbadać także norwidowski minimalizm w formie, przeniknięty treciš jak zastosować taki styl w kompozycji ruchowej? W ograniczeniach (formy) mam dalej wolnoć trwania w wyborze, wród otaczajšcych limitów". [Małgorzata Haduch, o swoim projekcie]
MAŁGORZATA HADUCH w 2001 roku rozpoczęła edukację na Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten School for New Dance Development. W tych minionych 20 latach rozwinęłaswój zawód jako choreografka, tancerka, performerka, rozpoczęła własne badania artystyczne w dziedzinie współczesnej choreografii i improwizacji, a coraz częciej identyfikuje się z nurtem nowych praktyk performatywnych. ródeł swoich inspiracji szuka w punku i freejazzie. Przez wiele lat jej scenicznš przewodnikami byli Katie Duck i Andy Moor. Jest autorkš kilku ważnych dla niej spektakli, które wyznaczyły charakter jej drogi twórczej: były to solo "Replay of The Milky Way seen last summer" (2004), "Zona Segura" (2009), projekt z meksykańskimi tancerzami "Whisper in my Eye" (2015) oraz "Wołanie o powrót" (2018). Ponadto istotne były udział w międzynarodowym projekcie Davida Zambrano "50 Days Costa Rica", współpraca z Krakowskš Orkiestrš Improwizujšcš w koncercie "KIO in Motion" a także ostatnie osišgnięcie jakim jest debiut w dziedzinie reżyserii dwięku w performensie "oĆ!"- solo skrojone na miarę dla Marty Winiewskiej znanej jako Mandaryna. Od 2013 roku wraz z artystami Arvindem Gangš i Maria Mavridou tworzy zespół Help Me To Crash, z którego urodził się mój najważniejszy duet sceniczny z fenomenalnš tancerkš Mariš Mavridou. Technikš Flying Low&Passing Through zajmuje się od 2004 roku, a w 2020 w czasie intensywnego projektu w Tic Tac Art Center (była beneficjentkš programu IMIT-u) przeszła przez ważny próg przepuszczenia tej wiedzy przez siebie, porzucenia formy i prawdziwego zintegrowania wszystkich elementów, w tym pierwiastka siebie i swojej drogi. Najbardziej prestiżowš nagrodš było dla niej Stypendium Rzšdu Meksykańskiego dla Wybitnych Obcokrajowców 2015 oraz Stypendium Twórcze Miasta Krakowa 2018.
Wydarzenie odbędzie się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKDNiS oraz wewnętrznymi regulacjami Orodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdujš się na stronie http://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w spotkaniu oznacza ich akceptację.
Wydarzenie realizowane sš w ramach Rezydencji Artystycznej w ARTzonie będšcej częciš projektu NORWID FESTIWAL 2021. Dofinansowano ze rodków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzšcych z Funduszu Promocji Kultury.
Szczegółowe informacje:
ARTzona Orodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98, m.hajto@okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN
|