Wstęp wolny. Obowišzujš zapisy: www.okn.edu.pl (do 9 XII).
Badacze kultury twierdzš, że romantyzm i romantycznoć odcisnęły na nas tak duże piętno, że jako społeczeństwo mentalnie znajdujemy się cały czas w drugiej połowie XIX wieku. Polska kultura przesišknięta jest duchem emigracyjnego romantyzmu i tęsknotš za wielkociš, tak dobrze znanymi nam z twórczoci Mickiewicza, Słowackiego, czy Sienkiewicza.
Tymczasem Cyprian Kamil Norwid, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku był twórcš innym. W swoich dziełach nie podtrzymywał narodowych mitów, nie krzepił serc, nie nazywał się Milijon. Chłonšł rzeczywistoć: scenerię miasta, wydarzenia polityczne, ludzkie postawy i zachowania, piękno przyrody i żywiołów po to, aby potem w postaci przetrawionej i przefiltrowanej na cieżkach swojego umysłu przelać to wszystko na papier. Za życia pozostawał twórcš niedocenionym i niezrozumianym. Jego sceptyczna wobec romantyzmu postawa sprawiła, że dopiero twórcy młodopolscy odkryli i zrozumieli jego spuciznę.
Narastajšce nierównoci ekonomiczne, podziały społeczne, kryzysy polityczne, czy pandemia koronawirusa sprawiajš, że w drugiej dekadzie XXI w. twórczoć Norwida wydaje się być wcišż aktualna, kto wie, czy nie bardziej niż za jego życia.
Monika Kowalczyk wraz z IPT Wójciński/Bańdur/Gucik w premierowym programie NORWID-21 mierzš się z dziedzictwem poety, reinterpretujš jego twórczoć, konfrontujšc swojš wizję z innymi muzycznymi adaptacjami twórczoci Norwida, w tym znakomitymi utworami Czesława Niemena. Projekt NORWID-21 jest organicznym połšczeniem songwriterskiej tradycji pieni, charakterem oddajšcej ducha przedstawianej poezji i improwizacji, nierzadko przekraczajšcej granice szeroko pojmowanego jazzu, wkraczajšcej na pole muzyki hałaliwej i transowej.
Dofinansowano ze rodków Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Orodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
|