POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
09-10-2021      -  
Teatr Mumerus - Scena Teatru ZaleĹźnego
Noc Poezji 2021 z Teatrem Mumerus: "Skarby ciemnoœci"
Teatr Mumerus - Scena Teatru ZaleĹźnego

KrakĂłw
ul. Kanonicza 1

http://www.mumerus.net
mumerus@poczta.onet.pl
Muzeum Archeologiczne w Krakowie, wejœcie od ul. Senackiej 3
17:30
WSTĘP WOLNY       
 
Teatr
TEATR MUMERUS podczas NOCY POEZJI 2021: „SKARBY CIEMNOŒCI”

"Człowiek jest bombol (bańka mydlana - WH), szkło, lód, bańka, cień, proch, siano,
Sen, punkt, głos, dŸwięk, wiatr, kwiat, nic, by go królem zwano"

Ten pochodzšcy z XVII wieku dwuwiersz Symeona Połockiego, prawosławnego mnicha, poety, Białorusina pochodzšcego z Połocka, a wykształconego w jezuickich kolegiach, poety dwóch języków: polskiego i starocerkiewnosłowiańskiego charakteryzuje jedno z podstawowych przesłań wydarzenia pt.: "Skarby ciemnoœci" odwołujšcego się do barokowego dziedzictwa - człowiek jest drobinš skazanš na chwilowe bytowanie, jak mydlana bańka, jak lód, jak cień, jak głos, jak wiatr. W barokowej poezji widzimy obraz człowieka skazanego na samotnoœć, na "wojnę, którš wiedzie z szatanem, œwiatłem i ciałem (Sęp - Szarzyński) - co jest z jednej strony przekleństwem, a z drugiej wartoœciš, skarbem. Barok, także literacki, charakteryzuje niezwykłe poczucie dramatyzmu ludzkiego bytowania. Zamierzamy pokazać bogactwo poezji barokowej, zawierajšce się w kontrastach, dynamice, zmiennoœci, niestałoœci i obrazu życia jako snu, wędrowania przez labirynty i koncepcie œwiata odwróconego na opak.

Figura labiryntu jest tu przywołana nieprzypadkowo, gdyż jest to jeden z podstawowych symboli baroku i dlatego nasz projekt będzie miał charakter poetyckiej wędrówki po labiryntach Muzeum Archeologicznego (wnętrza i przestrzenie otwarte), gdzie niciš Ariadny czyli rodzajem przewodnika będzie polska poezja barokowa: utwory Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, Andrzeja i Zbigniewa Morsztyna, Wacława Potockiego, Samuela Twardowskiego, Jana Gawińskiego i innych, a także "Manelle duchowne abo Porzšdek żywota..." Pawła Symplicjana, rodzaj wierszowanego podręcznika doskonalenia duchowego.

"Zaorzš niebo, ziemia w gwiazdy się rozœwieci,
Ogień niebo wytoczy, woda ogień wznieci,
Wszystko pójdzie naprzeciw prawu przyrodzenia
Iœć swym trybem nie zechce żadna częœć stworzenia(...)"
Ten fragment wiersza Teofana Prokopowicza "Œwiat na opak" (który znajdzie się w naszym programie) wyraża apokaliptyczne przeczucie przyszłoœci, tak bliskie odczuciom współczesnego widza.

W projekcie wezmš udział aktorzy Teatru Mumerus: Ewa Breguła, Agnieszka Dziedzic, Anna Lenczewska, Mateusz Dewera, Jacek Milczanowski.

Prezentacjom towarzyszyć będzie wykonywana na żywo w przestrzeniach muzyka - improwizacje na głos, kontrabas, theremin i instrumenty perkusyjne. Muzycy (Alicja Margolin, Gertruda Szymańska, Michał Braszak, Michał Peiker) będš się także przemieszczać, aby wykorzystać niezwykłš akustykę wnętrz Muzeum Archeologicznego.

Scenarzystš i reżyserem całoœci jest Wiesław Hołdys.

Wydarzenie odbywa się w ramach Nocy Poezji 2021 - finansowanej przez Miasto Kraków.
Wstęp wolny.

Miejsce prezentacji: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, wejœcie od ul. Senackiej 3
9 paŸdziernika, godz. 17.30
 
https://www.facebook.com/events/4435602776486349?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22search_results%22%2C%22surface%22%3A%22search%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3Anull%7D
Miejsce:
Muzeum Archeologiczne w Krakowie, wejœcie od ul. Senackiej 3
 
Godz.
17:30

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury