POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
18-10-2021      -   24-10-2021
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Conrad Festival 2021
natura przyszłoœci
Krakowskie Biuro Festiwalowe

ul. Wygrana 2
30-311 KrakĂłw

T +48 12 424 96 50
F +48 12 424 96 52

https://kbf.krakow.pl
KBF
ul. Wygrana 2, 30-311 Kraków
://kbf.krakow.pl/
WSTĘP WOLNY        FESTIWAL
 
Wydarzenia inne
Natura przyszłoœci. Idea festiwalu
Festiwal Conrada od poczštków swojego istnienia sięga po problemy aktualne, często budzšce niepokój, wymagajšce natychmiastowych działań. Każdego roku organizatorzy wybierajš temat główny, wštek, ideę, wokół których toczš się festiwalowe dyskusje i spotkania. Tematy dobierane sš tak, by wykraczały daleko poza kwestie literackie i poruszały zagadnienia ogólniejszej społecznej natury. W 2021 roku hasło festiwalu brzmi: „Natura przyszłoœci”. Zawarliœmy w nim celowo dwuznacznoœć: pytania o naturę przyszłoœci (jaka będzie i co nam przyniesie?) oraz o naturę w przyszłoœci – jako problem œrodowiska naturalnego.

Odkšd człowiek zrozumiał, że nie żyje jedynie w teraŸniejszoœci, czyli od kiedy został człowiekiem, nie przestał myœleć o przyszłoœci. Całkiem do niedawna nie wiedział, czego może się po niej spodziewać, nic dziwnego więc, że domagał się precyzyjnej wizji tego, co czeka rodzaj ludzki. Oparta na chrzeœcijaństwie kultura zachodnia dawała przez stulecia jasnš odpowiedŸ na pytanie: „Co potem?”. U kresu wszystkich czasów miało bowiem nastšpić ponowne przyjœcie Chrystusa i sšd ostateczny dzielšcy ludzi na zbawionych i potępionych. Odkšd nauka zdominowała zachodniš wyobraŸnię, ów apokaliptyczny obraz zastšpiony został wizjš cišgłego postępu ku chwale rodzaju ludzkiego. Człowiek oœwiecony miał podbijać nie tylko przestrzeń (tym zajęła się kolonizacja), ale i czas. Stawkš stała się ludzka nieœmiertelnoœć, tym razem dana nie przez Boga, lecz naukę. Pojawienie się w literaturze, a póŸniej w filmie gatunków fantastycznych miało oswajać skończony umysł ludzki z nieskończonoœciš w przestrzeni (wyprawy międzygalaktyczne) i czasie (time travel).

Duch naukowego optymizmu zaszczepionego nam przez oœwiecenie miał się œwietnie jeszcze do wczoraj. Dziœ wiemy, że to, co w cišgu ostatnich dwustu lat pobudzało cywilizację zachodniš do wytężonej pracy nad udoskonalaniem warunków życia, obraca się powoli przeciwko niej samej. Katastrofa klimatyczna czy ekologiczna nie jest już tematem filmów grozy, lecz codziennoœciš doniesień prasowych. Dobrobyt nie dotyczy większoœci mieszkańców naszej planety. Zdrowie okazuje się przywilejem wybranych. Jedzenie masowe to œmieci przebrane za smakołyki. Nawet w krajach wysoko rozwiniętych głód nie jest wyjštkiem od normy, lecz przykrš rzeczywistoœciš. Powietrze już nie służy do oddychania, lecz do trucia. Masa rzeczy wytworzonych przez człowieka przewyższyła już biomasę. Człowiek tak zachwycił się swoim panowaniem nad Ziemiš, że przestał już na niš zwracać uwagę, mnożšc zyski z produkcji niszczšcej naturalne otoczenie. Cywilizacja, która miała przynieœć nam zbawienie od trosk życia, pomnożyła je w stopniu jeszcze niedawno niewyobrażalnym. Niestety wiemy, co czeka nas w przyszłoœci – na cywilizacyjne samounicestwienie pracowaliœmy wyjštkowo wytrwale. Czasu na odwrócenie biegu wydarzeń jest zastraszajšco mało.

Co w tej sytuacji oznaczajš kultura, sztuka, literatura? Jakie jest ich zadanie? Dostarczanie wyłšcznie przyjemnej rozrywki byłoby muzykš dobywajšcš się z tonšcego okrętu. Zadaniem kultury nie jest zamiatanie wiedzy o zbliżajšcej się katastrofie pod dywan, lecz upowszechnianie informacji o niej, prezentowanie różnych punktów widzenia, tłumaczenie. Jeœli kultura w każdym zakštku globu jest wyrazem samoœwiadomoœci jej użytkowników, ekspresjš trosk, lęków i pragnień, to dziœ, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy kultury œwiadomej zagrożeń cywilizacyjnych i debatujšcej nad ich łagodzeniem. Festiwal Conrada od poczštku swego istnienia chciał i nadal chce stawiać pytania o naturę naszej wspólnej przyszłoœci, o przyszłoœć naszej wspólnej natury.

prof. Michał Paweł Markowski
Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada

mat. http://conradfestival.pl/
 
http://conradfestival.pl/
Miejsce:
KBF
ul. Wygrana 2, 30-311 Kraków
://kbf.krakow.pl/
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury