POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
11-10-2017      -  
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
Podróże po historii i kulturze: #dziedzictwo – zwiedzanie wystawy
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

os. GĂłrali 5
31-959 KrakĂłw
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13

http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
16:30
       
 
Wystawy róşne
Wspólne zwiedzanie wystawy w Muzeum Narodowym pt. #dziedzictwo w ramach cyklu Oœrodka Kultury Norwida o nazwie Podróże po historii i kulturze.

Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida już od kilku lat organizuje „podróże” kršżšce wokół tematu naszej historii i kultury. W ramach działania cyklu mobilizuje mieszkańców Nowej Huty, ale także reszty Krakowa do odwiedzania zabytków lub wystaw w różnych krakowskich instytucjach i galeriach. W grupie zwiedza się przyjemniej, można „na goršco” przedyskutować temat z osobami zainteresowanymi lub po prostu wzajemnie się poznać. W paŸdzierniku odwiedzimy wystawę w Muzeum Narodowym pt. #dziedzictwo.

Regularny wstęp na wystawę to 17 zł od osoby. Serdecznie zapraszamy!

Wystawa #dziedzictwo w MNK jest głosem w toczšcej się debacie na temat polskiego dziedzictwa. W przededniu stulecia odzyskania niepodległoœci debata ta zyskuje nowš dynamikę, skłaniajšc do postawienia pytania o nas samych, o to, jak definiujemy naszš historię, dorobek cywilizacyjny, specyfikę kultury narodowej i jej zwišzki z otaczajšcym nas œwiatem.

Tytuł wystawy podkreœla koniecznoœć aktualizacji wydarzeń historycznych przez odwołanie do znaku hasztag stosowanego w przestrzeni internetowej. Za jego pomocš oznacza się treœci istotne, ale i komentowane dowolnie przez użytkowników sieci, co odnosi się do idei otwartej dyskusji na temat tego, co jest naszym dziedzictwem. W tym kontekœcie należy też postrzegać Muzeum Narodowe w Krakowie – jako instytucję, która przez całš swojš skomplikowanš historię tworzyła i tworzy materialny zapis naszego dziedzictwa. Stšd też na wystawie znalazły się wyłšcznie obiekty z kolekcji krakowskiego Muzeum, które to zbiory w szczególny sposób definiujš polskš kulturę. Hasztag to tylko współczesne oznaczenie dyskusji, która rozpoczęła się w chwili powołania Muzeum uchwałš Rady Miasta Krakowa 7 paŸdziernika 1879 roku.

Wystawa nie jest reprezentatywnym wyborem dzieł z muzealnej kolekcji, ale jej interpretacjš. Podkreœlanie kulturowej cišgłoœci i odnajdywanie stałych elementów narodowej tożsamoœci w znanych i nieznanych dziełach z różnych epok, nawet w okresach braku politycznej suwerennoœci, to najważniejsza teza wystawy. Jej konstrukcja oparta została na czterech kategoriach zaczerpniętych z antropologicznych i historycznych studiów nad kulturami narodowymi. Sš to "geografia", "język", "obywatele" i "obyczaj", przy czym pierwsza odnosi się do terytoriów, z którymi dana kultura się wišże i traktuje jako własne, druga podkreœla rolę języka w definiowaniu odrębnoœci narodowych, trzecia opisuje tych, którzy z danš kulturš się utożsamiajš, a czwarta uzmysławia, że z perspektywy historycznej narody definiować można przez odniesienie do ich Ÿródeł kulturowych, a nie kategorii etnicznych.

ródło: http://www.mnk.pl

Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65
e-mail: sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
 
Miejsce:
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
 
Godz.
16:30

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury