Tym razem znów zaglšdamy do STAREGO TEATRU, gdzie rewolucyjny sezon pod wodzš duetu Klata-Majewski kończš bezprecedensowo trzy premiery w cišgu jednego weekendu: "Być jak Steve Jobs. Bohaterowie polskiej transformacji. Ballada o lekkim zabarwieniu heoricznym", "BITWA WARSZAWSKA 1920" oraz "WANDA"*.
Spotkanie będzie okazjš do rozmowy o tym intrygujšcym zbiegu spektakli i jego znaczeniu promocyjnym i artystycznym. Naszymi goćmi będš Sebastian MAJEWSKI, Goran INJAC, Michał KMIECIK i Iga GAŃCZARCZYK.
Prowadzenie: Dagmara Bator, Róża Szafranek
Nowi dyrektorzy szeroko otwarli bramę dla tych, którzy jeszcze tu nie pracowali Monika Strzępka, Paweł Passini i Marcin Liber znaleli się w tym gronie. Dotykajš tematów i postaci anektowanych przez historię, mitologię i popkulturę. Co łšczy Piłsudskiego, księżniczkę Wandę i Stevea Jobsa? Opisy projektów zastrzegajš przede wszystkim, czym te spektakle nie sš i w jaki sposób wymykajš się najprostszym skojarzeniom, szukajšc raczej zwišzków ze współczesnociš, stawiajšc pytania o determinizm i ocenę postaw w zależnoci od momentu historycznego. Każdy z nich proponuje poruszanie się pomiędzy różnymi płaszczyznami przestrzeni i czasu, poszukiwanie analogii, powišzań, odnajdywanie przyczyn. Na pierwszy plan wycišgnięte zostajš decydujšce momenty przełomu oraz realia urzšdzania się w nowej rzeczywistoci, a po nich pytanie o determinizm i ocenę postaw.
Podczas spotkania będzie okazja, by wygrać zaproszenia na każdy ze spektakli!
-----------------------------------------------
NASI GOCIE
Sebastian Majewski reżyser, dramaturg, aktor i scenograf, od stycznia 2013 roku na stanowisku Zastępcy Dyrektora ds. Artystycznych Starego Teatru. Urodził się w 1971 r. we Wrocławiu, ukończył Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku i przez kilka lat zwišzany był z Teatrem Wierszalin w Supralu, gdzie zadebiutował w 1997 r. jako reżyser sztukš Prawiek i inne czasy Olgi Tokarczuk. Jest założycielem wrocławskiej niezależnej Sceny Witkacego. W roli dramaturga debiutował w 2006 r. w spektaklu "Transfer!" Jana Klaty, z którym do dzisiaj tworzy artystyczny a ostatnio również dyrektorski tandem. W latach 2008-2012 był dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, umacniajšc jego pozycję jako jednej z najlepszych polskich scen.
Goran Injac - kurator projektów międzynarodowych i okołospektaklowych projektów artystycznych Starego Teatru. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie w Belgradzie oraz języki i literaturę porównawczš na Uniwersytecie w Nowym Sadzie, w Serbii. Odbył także podyplomowe studia z językoznawstwa komparatywnego oraz literatury porównawczej na kilku europejskich uniwersytetach: w Anglii, Norwegii i Austrii. W wolnym czasie wykłada na uniwersytecie. Innego nie ma.
Michał Kmiecik dramaturg spektaklu Być jak Steve Jobs
Iga Gańczarczyk autorka projektu teatralno-radiowego Przynęta
-----------------------------------------------
SPEKTAKLE
Być jak Steve Jobs
Michał Kmiecik, reż. Marcin Liber / premiera 21.06.2013 r.
BYĆ JAK STEVE JOBS nie jest teatralizowana biografiš szefa i guru firmy Apple Steva Jobsa. Dla Marcina Libera reżysera, Michała Kmiecika dramaturga oraz zespołu Narodowego Starego Teatru to próba zmierzenia się z żywš historiš polskiej transformacji ustrojowej i ekonomicznej. Spektakl jest równoległš historiš polskich przemian oraz rozwoju kariery Jobsa. To podjęcie dyskusji na temat zmian jakie zaszły w Polsce od 1989 roku z perspektywy trzech pokoleń ludzi, którzy budowali polski turbokapitalizm, 40-latków, którzy kontestowali zmiany a dzi sięgajš po władzę oraz pokolenia wychowanego w nowych realiach, które otwarcie zadajš pytania o błędy popełnione w procesie transformacji i sugeruje potrzebę rozliczeń i zmian.
Bitwa warszawska jedendziewięćdwazero
Paweł Demirski, reż. Monika Strzepka / premiera 22.06.2013 r.
Spektakl duetu Strzępka/Demirski jak można się domylić nie będzie freskiem historycznym analizujšcym przyczyny i następstwa tak zwanego cudu nad Wisłš, dzięki któremu Polacy powstrzymali Armię Czerwonš. Raczej szukaniem odpowiedzi na pytanie: co właciwie oznacza niepodległoć, o co toczyła / toczy się gra, co nasz dziadek / pradziadek miał z tego, że w owym czasie bolszewicy nie weszli w głšb Europy? (
) Twórców bardziej jednak interesuje współczesna Polska oraz wiat, który otacza nas tu i teraz. (
) Jak deklarujš, ich celem nie jest jednak kolejna łatwa krytyka narodowych cech, przeciwnie refleksja, że być może włanie dzięki nim niektóre rzeczy mogły / mogš zdarzyć się tylko w Rzeczpospolitej.
Wanda
Sylwia Chutnik, Patrycja Dołowy, reż. Paweł Passini / premiera 23.06.2013 r.
Paweł Passini, Sylwia Chutnik i Patrycja Dołowy badajš tajemniczš postać krakowskiej Wandy, która nie chciała Niemca. Przyglšdajš się jej, jak wpada do Wisły, jak urzšdza sobie nowe życie na jej dnie. Patrzš też w stronę widowni: kim dla nas jest opowieć o samobójstwie w nie swoim imieniu i czy jest nam w ogóle potrzebna?
Przynęta
audioperformans
scenariusz i reżyseria: Iga Gańczarczyk, Magda Stojowska / premiera 15.06.2013 r.
-----------------------------------------------
O CYKLU
Współczesna kultura oferuje ogromne bogactwo dzieł i wydarzeń, sporód których zmuszeni jestemy nieustannie wybierać. Czym się kierować? Jak odnajdywać w tym potopie to, co godne uwagi? Jak odczytywać teksty zaskakujšce, trudne, niecodzienne?
Podczas spotkań SZTUKA WYBORU SZTUKA ODBIORU chcemy poznawać i mierzyć się z odczytywaniem dzieł nieodkrytych, a godnych polecenia i uwagi. Chcemy uczyć się sztuki wyboru oraz odbioru sztuki od najlepszych. Chcemy, by była to zarówno przestrzeń nauki, jak i otwartej dyskusji.
W pierwszym cyklu koncentrujemy się na teatrze oraz literaturze, a w tym buszowaniu pomagać nam będš znawcy ze Starego Teatru i Lekcji czytania akcji społecznej Tygodnika Powszechnego.
DLA SLOTOHOLIKÓW
Cykl spotkań SZTUKA WYBORU SZTUKA ODBIORU pod szyldem SLOT Kraków jest rozwinięciem SLOT Festów, które odbywajš się co pół roku, skupiajšc na wspólnej przestrzeni nieprzebranš iloć tematów i form, a także wielu niezwykłych goci. Ponieważ podczas takiego weekendu często nie sposób uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach ani skupić się dłużej na jednym temacie, chcemy spotykać się częciej i wnikać głębiej w wybrane tematy.
Dołšczcie do nas!
-----------------------------------------------
HARMONOGRAM KOLEJNYCH SPOTKAŃ:
18 VI, 19.30, Lekcja czytania z Tygodnikiem Powszechnym: Grzegorz Jankowicz o Pieni 64 z nowego przekładu Katullusa (tekst dostępny pod adresem slotfestkrakow@gmail.com)
25 VI, 19.30 Lekcja czytania z Ha!artem: Ziemowit Szczerek o ksišżce Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian
|