Coraz więcej dzieci niechętnie uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego w szkołach. Najmłodsi opuszczajš lekcje WF-u, często za przyzwoleniem rodziców, większoć czasu spędzajš przy komputerze lub przed telewizorem. A przecież pozytywnych efektów ruchu na rozwój psychofizyczny dziecka nie da się przecenić. Wydawnictwo Nowa Era podczas serii spotkań z nauczycielami w całej Polsce chce zwrócić uwagę, jak istotne dla rozwoju umysłu najmłodszych sš nawet najprostsze ćwiczenia fizyczne. W projekt sš zaangażowane Akademie Wychowania Fizycznego. Jedno ze spotkań odbędzie się 4 marca w Krakowie. Poza najnowszš wiedzš na ten temat zostanš zaprezentowane przykłady ciekawych lekcji WF-u w klasach 13 szkoły podstawowej.
Dziecko rozpoczynajšce szkołę podstawowš ma coraz mniej czasu na ruch. Chwile, które w przedszkolu wykorzystywało na zabawy ruchowe, teraz musi powięcić na pracę w klasie, siedzšc w ławce. Po szkole z kolei odrabia lekcje, uczestniczy w dodatkowych zajęciach. Aktywnoć fizyczna schodzi na dalszy plan. To niestety ma bardzo negatywne skutki zdrowotne, a także niekorzystnie wpływa na rozwój umysłowy ucznia.
Fizjologiczna potrzeba ruchu dziecka w pierwszych klasach podstawówki zostaje zahamowana przez przymus siedzenia w ławkach. A przecież ruch w tym okresie rozwoju jest bardzo ważny. Obserwujemy, że nasze dzieci z roku na rok sš coraz słabsze i mniej sprawne fizycznie mówi Anna Karniej, dyrektor wydawniczy Nowej Ery. Aby rozwój dzieci postępował właciwie mam na myli nie tylko sprawnoć fizycznš, ale przede wszystkim umysłowš należy zadbać o odpowiedniš iloć ruchu. Chcemy przekonać nauczycieli, by podczas zajęć powięcali choć kilka minut na proste ćwiczenia gimnastyczne. Mamy ciekawe propozycje. Chodzi o bardzo proste rozwišzania. Nie wszyscy zdajš sobie sprawę na przykład z tego, że nawet przesadzenie dziecka z lewej częci sali na prawš wywołuje bardzo pozytywnš zmianę aktywnoci półkul mózgowych. Dziecko, patrzšc na tablicę raz z lewej, raz z prawej strony, pobudza do pracy obie częci mózgu przekonuje Anna Karniej.
Ruch, który rozwija umysł
Ruch stymuluje funkcjonowanie mózgu. W czasie ćwiczeń fizycznych tworzš się w mózgu połšczenia nerwowe. Dzieci, które nie sš na bakier z gimnastykš, chętniej się uczš, łatwiej przyswajajš wiedzę, majš mniej problemów z koncentracjš. Szkoła podstawowa to nie tylko czas poznawania liter i cyfr, ale okres ogólnego rozwoju dziecka. Należy budzić i pielęgnować ciekawoć otaczajšcego wiata na wielu płaszczyznach.
Możliwoci jest bardzo wiele. Wydawnictwo Nowa Era oraz zaproszeni eksperci podczas wiosennych spotkań zaprezentujš ćwiczenia, które można wykorzystać w pracy z najmłodszymi. Jednš z ciekawszych metod jest edubal. To interesujšcy sposób realizacji zajęć wychowania fizycznego: dzieci uczš się, bawišc się piłkami, na których znajdujš się litery, cyfry i znaki działań matematycznych (+, , x, :, =). Tworzš wyrazy z umieszczonych na piłce liter, odczytujš głono te wyrazy, mogš zapisać je na kartkach. A wszystko to dzieje się w ruchu opowiada dr hab. nauk o kulturze fizycznej Andrzej Rokita, prof. nadzw., współautor tej metody. Dzieci podczas spontanicznej aktywnoci ruchowej poznajš litery, tworzš sylaby, wyrazy, zdania, wykonujš działania matematyczne, mogš uczyć się języka angielskiego. Metoda edubal daje szansę na integrację aktywnoci ruchowej z umysłowš, na doskonalenie umiejętnoci ruchowych oraz językowych i matematycznych, na doskonalenie zdolnoci koordynacyjnych (oko ręka, czy orientacji przestrzennej niezwykle istotnej w czytaniu i pisaniu). Metoda edubal jest niezwykle pomocna w pracy z dzieckiem z dysleksjš dodaje.
To tylko jeden z wielu przykładów zajęć, które łšczš aktywnoć ruchowš z naukš liter i cyfr. Podczas spotkań organizowanych przez wydawnictwo Nowa Era nauczyciele poznajš wiele innych inspirujšcych metod pracy z dziećmi. Organizatorom zależy na tym, by przekonać i zachęcić nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego do wprowadzenia elementów ruchu do codziennego programu zajęć. Zaproszeni eksperci zaprezentujš ciekawe przykłady prostych ćwiczeń, które można wykonać razem z najmłodszymi w trakcie lekcji, na przerwie lub w czasie zajęć WF-u.
Gimnastyka ciała dla umysłu w Krakowie
Spotkanie odbędzie się 4 marca 2013 r. o godz. 15.00 w Akademii Wychowania Fizycznego, Aleja Jana Pawła II 78, Kraków.
Wykład poprowadzš dr Jacek Szalewski oraz Marzanna Herzig.
Dr Jacek Szalewski - absolwent Wydziału Wychowania Fizycznego AWF w Krakowie. Od 1995 r. zatrudniony w Zakładzie Metodyki WF - AWF Kraków. Posiada ponad 15 lat dowiadczenia nauczycielskiego. Dowiadczenie zawodowe zdobywał na wszystkich etapach edukacyjnych, w tym praca z dziećmi najmłodszymi w wieku 5-9 lat. Od 1998 r. współpracuje z Grupš Tower Hamlets Schools - Londyn. Autor publikacji zwišzanych z problematykš wychowania fizycznego.
Marzanna Herzig jest absolwentkš Wydziału Filozoficzno - Historycznego UJ, kierunek psychologia i Wydziału Wychowania Fizycznego AWF w Krakowie. Od 1984 r. pracuje w Zakładzie Psychologii AWF w Krakowie, a od 1999 r. wykłada w Polskiej Korporacji Menedżerów Sportu. W latach 1998 2004 była psychologiem reprezentacji narodowych, kolejno: Polskiego Zwišzku Narciarskiego (kobiety), Polskiego Zwišzku Lekkiej Atletyki, Polskiego Zwišzku Łuczniczego (mężczyni). W 2006 r. psychologa kadry narodowej siatkówki mężczyzn w przygotowaniach do Mistrzostw wiata 2006. Od 2007 r. jest psychologiem kadry kobiet w Polskim Zwišzku Towarzystw Wiolarskich. Posiada Mistrzowski Certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP), jest członkiem Sekcji Psychologii Sportu PTP oraz Podkomisji Psychologicznej w Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Przygotowywała uczestników i medalistów IO w Atenach, Sydney, Pekinie i Londynie.
|