POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Klubowe

Odbywające się online
 
 
20-11-2021       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Poznajemy ogrody. Ogrody ziemi przemyskiej
ZAPRASZA
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
os. Górali 5
31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13
http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
miejsce:
www.okn.clickmeeting.com oraz www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
11:00
BEZPŁATNE
ONLINE
» Wydarzenia inne
Webinar na www.okn.clickmeeting.com oraz www.facebook.com/OgrodyNowejHuty.

Zapisy na stronie www.okn.clickmeeting.com. Limit miejsc: 50 osób.

Webinar w ramach projektu Ogrody Nowej Huty.

Prowadzenie: dr Maria Lankosz-Mróz (Polskie Towarzystwo Botaniczne).

Partner: ArcelorMittal Poland. Wstęp wolny.

Spośród obszarów chronionych województwa podkarpackiego, a w tym szczególnie w obrębie historycznych granic Ziemi Przemyskiej, na szczególną uwagę zasługują podworskie oraz przypałacowe parki i ogrody. To nie tylko dziedzictwo przyrodnicze, ale i kulturowe tego regionu. Badania przeprowadzone przez profesora Jerzego Pióreckiego, założyciela i długoletniego dyrektora Arboretum w Bolestraszycach, wykazały, że na terenie województwa podkarpackiego istnieją ślady 700 założeń dworsko-ogrodowych. Większość z nich po II wojnie uległo dewastacji i nieodwracalnemu zniszczeniu, ale niektóre parki i ogrody udało się uratować i przywrócić do dawnej świetności. Obecnie na Podkarpaciu jest co najmniej kilkadziesiąt udostępnionych do zwiedzania rezydencji magnackich – zamków i pałaców, a także siedlisk i dworów szlacheckich. W historycznych parkach do dziś zachowało się wiele cennych roślin sprowadzonych z całego świata przez dawnych właścicieli. Wędrując ich alejkami możemy podziwiać pomnikowe drzewa i niezwykłe krzewy, a także kolekcje współcześnie uprawianych gatunków i odmian roślin ozdobnych i uprawnych. W roku 2015 powstał Karpacki Szlak Ogrodów i Domów Historycznych, który tworzą w sumie 34 historyczne obiekty architektoniczne wraz z ich parkami i ogrodami. Do najcenniejszych i najciekawszych obiektów na trasie Szlaku należy Arboretum w Bolestraszycach pod Przemyślem, park przy renesansowym zamku w Krasiczynie, oraz park przy Zamku w Łańcucie wraz z oranżerią i historyczną kolekcją tropikalnych storczyków. Odwiedzimy także Ogród Biblijny w Myczkowcach zaprojektowany przez dr Zofię Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, oraz mały ogród botaniczny prezentujący florę Bieszczadów przy stacji terenowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Wołosatem.
Prowadzenie: dr Maria Lankosz-Mróz, botanik, długoletni pracownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, zapalony fotografik przyrodniczy i podróżnik. Współorganizatorka wypraw botanicznych, których celem było badanie szaty roślinnej innych stref klimatycznych - głównie krajów Europy Południowej i Basenu Morza Śródziemnego. W latach 2000 - 2019 odbyło się 28 takich wypraw, także poza Europę - m.in. do Izraela, na Cypr i Wyspy Kanaryjskie, do Malezji, Brazylii, Republiki Południowej Afryki.

Projekt „Ogrody Nowej Huty” realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej w partnerstwie publiczno-prywatnym, powstał w 2011 r. i jest kontynuowany nieprzerwanie od 10 lat. Zakłada tworzenie w dzielnicach nowohuckich dostępnych i przyjaznych terenów zieleni, pomaga mieszkańcom w porządkowaniu i zagospodarowywaniu terenów w ich najbliższym otoczeniu, integruje i wspiera w lokalnych inicjatywach aktywnych nowohucian. Podczas projektu powstało 16 ogrodów oraz zostało zagospodarowane patio Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14) na Zielony Warsztat – Pracownię Młodego Ogrodnika. Od 2018 r. projekt ma również na celu propagowanie wiedzy dotyczącej ogrodnictwa i ekologii. W ramach tych działań prowadzone są warsztaty i wykłady oraz organizowane kolejne edycje Nowohuckiego Roślinobrania. Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmą ArcelorMittal Poland, Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz radami pięciu tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
https://okn.edu.pl
https://facebook.com/OgrodyNowejHuty
Miejsce:
www.okn.clickmeeting.com oraz www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
Godz.
11:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2022


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury